Londra Taksi Şefi: Bisikletliler deli ve hatta IŞİD gibiler

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
forumdaki mesajları ve kavgaları kişi bazında değil, konu bazında takip ediyorum.. o yüzden genel olarak, kişileri de tanımıyorum. adminler de sağolsunlar siliveriyorlar mesajları, kim ne diyor, ne düşünüyor çok bilemiyorum o yüzden...

ama biz birbirimize lazımız @redwolf ya... yani bu ülkede, birbirimizi anlayarak ve saygı duyarak yaşamayı öğrenmeliyiz...

• Beğen
Tepkiler: Klasikci
Scudo

saeros

Üye
Tepki
4
İsim
Yavuz
Bisiklet
Carraro
Türkiyede bisikletin gidon ve sele altlarına roketatar koymak lazım şöförlerimiz maşallah ceza yemeyeceklerini bilmeseler ezip belediyenin çöp kamyonunu bekleyecekler.Asıl militanlar yollarda.

Mert B.

Üye
Tepki
16
İsim
Mert
Bisiklet
Merida
Genelleme yapmak yanlış tabi ama bazen bizi delirten sürücüler de olabiliyor. Durum böyle olunca sinirle agresif hareketler yapılabilir. :)

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
@CandanC

Merhaba Candan Hanım,

Bilgisayardan Kuran-I Kerim okumak için abdestli olmak gerekmediğinden(günümüz İslam alimlerinin fetvaları bu şekildedir), forumda gördüğünüz Ayet Hadisleri abdestsiz okumakta sıkıntı yoktur. Abdest, Namaz ibadeti ve Kuran-I Kerim nüshasını elde tutarak okunacağı zaman gerekir.

İnsanların İnanç özgürlüğü vardır. Dileyen inanır, dileyen inanmaz. Dünya hayatında ölünceye kadar herkes serbesttir. Yalnız, yarın ahirette "burası cennet burası cehennem hangisinden istersen gir" denilmeyecek... Ebedi saadet yurduna İslam'ı hak din bilerek İman edenler girecek. Bu Allah'ın kesin vaadidir.

İslam'da bir insanı öldürmek, bütün insanları öldürmek gibidir. işid denilen ruh hastaları ne yapıyor? önüne geleni tarıyor kesiyor! Gerçekten Allah'a ve ahirete inanan bir insan bunu yapabilirmi?

"Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir" (Tirmizi, Birr,15), "Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yeryüzündekilere -bütün canlılara- merhamet edin ki, göktekiler de -Allah ve melekler- size merhamet etsin" (Ebu Davud, Edeb, 58).

İslami konular, ayet hadis yazıldığı zaman nedense bazı arkadaşlar panikliyor, sanki insanları sokakları yakıp yıkmaya çağırıyormuşuz gibi tepki veriyorlar. İslam, insanları Bir ve tek olan yaratanın yoluna, iyiliğe, adaletli olmaya, merhametli olmaya, ahlaklı olmaya davet ediyor. Ne zarar var bunda? Davete icabet eder, yada etmez. Karşılığı ahirette verilecek. Bu dünyada değil.

"İslami terör" gibi çirkin bir kelime yazıldığında bunun yanlış olduğunu anlatmazsak vebal altında kalırız.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• Beğen
Tepkiler: Tunahan KORKUT

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ama ne yazık ki sonuç değiştirmiyor @M.Yalınkılıç. birileri İslam adına öldürüyor, birileri de onlara destek veriyor. siz istediğiniz kadar "İslam bunu emretmez..." diyin, sonuç değişmiyor. çünkü bu oluşumların da İslam algısı bu. bu algı değişmeden İslam'a bakış değişmez diye düşünüyorum.

Bir de "İslami konular, ayet hadis yazıldığı zaman nedense bazı arkadaşlar panikliyor, sanki insanları sokakları yakıp yıkmaya çağırıyormuşuz gibi tepki veriyorlar." demişsiniz, valla ben de "ooff yine mi din", tepkisi veriyorum artık, bu vesileyle itiraf ediyim :)

ha yanlış anlamayın, siz sürekli din din din... anlatıyorsunuz demiyorum. yukarıda bir mesajda da söylediğim gibi, forumu konu bazında takip ediyorum. yazılan yorumlarda 5,6 tanıdığım üye dışında isimlere de dikkat etmiyorum açıkçası. dolayısıyla, kim ne yazmış, ne düşünmüş bilmiyorum. dikkatimi çeken, toplama baktığımda, benim kaldırabileceğim veya kaldırmak istediğimin üstünde din konusu konuşuluyor olması. Sonuçta buraya bisikletle ilgili sorularıma cevap bulmaya, bir iki muhabbet etmeye geliyorum.

hani sürekli çocuğundan bahseden anneler vardır ya, başka konusu kalmamıştır. çocuğu ne yaptı, ne yapmadı, ne dedi, ay gıkladı... buluşursunuz, başka bir şey dinlemezsiniz, başka konusu kalmamıştır ve sizi bezdirmiştir hani, bir süre sonra da buluşmamaya başlarsınız (bunun da sanal hayat karşılığı engellemek oluyor sanırım :) ) sürekli dinden bahsedilmesi, konuların ayetler ve surelerle açıklanması, konuların din merkezine çekilmesi, bazı insanlarda da aynı etkiyi yaratabilir. yardımcı olmak, doğruyu göstermek derken, tam tersi etkiyle sonuçlanabilir...

neyse, uzatmaya çok gerek yok sanırım. sadede geleyim :) teşekkürler cevabınız için.

• Beğen
Tepkiler: Haluk Eke

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Londra taxi sefi bisikletlilerden rahatsiz olmus!
Super :) Demek ki rahatsiz olacagi kadar bisiklet trafigi ve bisikletli var Londra'da :harika:

Bizim taksici ve dolmusculara sorsan "ne bisikleti?" demesi isten bile degil. Hatta "Haci bisikletiyle cocugunu yola salan ana babalarin bilincsizligi onlenmeli..." bile diyebilir. Sonucta bisiklet eglenmesi icin cocuga alinan, parkta bahcede kirda binilmesi gereken bir aractir onlara gore :) Ulasim icin spor icin karayolunda bisikletin isi ne! Degil mi :acpsnr:

Din konusuna gelince; din, inanan kisi ve inandigi Tanrı arasındadir. Islamiyet inancinizi telkini ve zorlama olmayacagini soyler. Ancak onune gelen yerde, her lafin arasinda, karsindakinin inanc ve inancsizligini rencide edecek derecede, toplum baskisi, psikolojik baski ile rahatsizlik verecek derecede yapilmamasi gerekli!

Ayni sekilde inanana da saygı gosterilmeli cizgiyi asmiyorsa.

"Islami terorist - islami terorizm" ise yakisiksiz bir tabirdir ve ben art niyetli buluyorum. Dunyanin her yerinde dini amacla illegal eylem yapanlar "asiri sagci teroristler" olarak tanimlanirken, bunu yapan ve muslumanlik adina yaptigini iddia eden (islamiyet ve muslumanlikta boyle bir seyin yeri yoktur ve bagdastirilamaz) kisilere ve eylemlerine ozellikle "islam - musluman - terorist" etiketi belirtilerek konulmaktadir. Bu da bir cesit psikolojik ve stratejik taktiktir!
Global duzende bunlarin nedeni arastirilirsa kolayca anlasilmaktadir...