Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Londra da kervana katıldı, darısı bizim şehirlerimize

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında serkan yıldız tarafından paylaşıldı.

1. serkan yıldız

serkan yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bugün gazetede güzel bir haber okudum. Bir taraftan da inşallah biz de Türkiye'de bu uygulamalrı bir an önce görürüz diye umutlandım bir an.

Haberin orjinali bu linkte

http://www.zaman.com.tr/haber.do?ha...ondralilar-kiralik-bisikleti-yeniden-kesfetti

"Londralılar kiralık bisikleti yeniden keşfetti

Londra'nın Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johnson, toplu taşıma ve trafiğe faydası olacağı düşünülen kiralık bisiklet uygulamasını başlattı. Londralılar, şehrin merkezine kurulan 360 farklı yerden bisiklet kiralayarak şehir içindeki trafik akışından kurtulabilecek.

Avrupa'da Viyana, Paris ve Amsterdam gibi şehirlerden sonra Kayseri'de bisiklet uygulaması toplut aşımaya entegre edilerek başlatılmıştı. Bisiklet kiralama sistemi uygulayan şehirler arasına Londra da girdi. Mavi renk olarak tercih edilen bisikletler, Belediye Başkanı Johson'un tabiriyle, Londra'nın sembolü kırmızı renk otobüsleri ve siyah taksilerinin yanında şehre yeni bir renk getirecek.

Londra'yı dünyanın en yaygın bisiklet kullanılan kentleri arasına sokmayı hedefleyen Boris Johnson, pilot uygulamayı resmen başlattı. Şehrin geneline kurulan 360 bisiklet istasyonu ile vatandaşlar trafiğin yoğun olduğu merkezi bölgelerde bisikleti birkaç saniye içinde kiralayarak yoluna trafiksiz devam edebilecek. Ancak bazı vatandaşlar bisikletlerin çok ağır olduğundan yakınıyor. Paris'te bulunan 600 bisiklet istasyonuna karşılık Londra'da 360 istasyonun bulunması, uygulamanın başarılı olamayacağı yorumlarına neden oldu. Bu arada şu ana kadar yeni sistemden yararlanmak isteyen 12 bin kişinin bisiklet kiralamak için kayıt yaptırdığı açıklandı."

2. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Daha önce böyle bir proje olduğunu duymuştum, hayata geçirilmiş olması çok güzel. Benzer bir uygulamda ülkemizde Seferihisar'da var. İnşaallah daha da yaygınlaşır örnekleri ülkemizde.

3. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    bu bisikletler incelme fırsatım oldu(orda olunca) nexus vites var olduukça ağırlar ama kiralamak o kadar kolay değil dilekçe gibi bişi verip bi ay bekliyosunuz(amaç turistlerin binmesini önlemek bnce) ilk yarım saat ücretsiz ilk saat 2 paund sanırım sonra katlanrak artıyor ama ciddi anlamada pahallı....

4. serkan yıldız

serkan yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Habere göre Kayseri'de bu sistem kullanılmaya başlamışlar forumda bilgisi olan arkadaş var mı acaba nasıl bir sistem kurulmuş?