Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Londra' da Bisiklet İçin Otoyolu Yapıldı!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Halit Erdugan tarafından paylaşıldı.

1. Halit Erdugan

Halit Erdugan Yeni Üye

İngiltere' nin en büyük ve bisiklet açısından en iyi şehri olan Londra' da bisiklete özel otoyol yapıldı. Toplamda 5 metre genişliğinde inşa edilen otoyol her iki yönde de biniş için uygun ve haliyle 2 şeritten oluşuyor. Tanıtım ve görsellik açısından parlak bir mavi renk ile boyanan otoyol bu rengini özgürlüğe temsilen aldı. Otoyol fotoğrafta da görüldüğü gibi oldukça genişliğiyle kendinden bir hayli söz ettirdi ve ettiriyor. Unutmadan otoyolun uzunluğunu da söyleyecek olursak, güney banliyösündan başlayarak şehir merkezine kadar uzanıyor ve uzunluğu 8,5 km. Açıklamaya göre ise otoyolların en kısa zamanda şehir merkezinden başlayarak diğer banliyölara doğru uzanması düşünülüyor.

Umarız ki bu gibi bisiklet ve bisiklet yollarındaki gelişimlere Türkiye' de de imza atılır.

2. tolga meriç

tolga meriç Üye

Seviye:
    sanırım boğaziçi üniversitesinin içinde de böyle bir çalışma olucakmış yakın tarihte :) bekliyoruz

3. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Belki beni asacaksiniz

Istanbulda yolarin bir seridi bisikletlere kapatiyorsa: ilk trafik daha berbat olur, insanlar bisikletle ulasim daha kolay anlarlar ve daha sik bisiklet kulanirlar.

Radikal çozum olmazsa, bence Turkiyede bisiklet hizli yayginlasmaz.

4. Berkhan Bayraktar

Berkhan Bayraktar Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Türkiye'de bisiklete daha saygı yok ne yolu? Bir yerde okumuştum küçük bir yol vardı ona da araç park edenler vardı.

5. Orhan Beyhan

Orhan Beyhan Yeni Üye

Seviye:
    Orada ceza devreye girecek araç çekme devereye girecek.

6. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sanırım İzmir'in Dikili ilçesiydi... Bölgenin yerel yönetimleri gidiş gelişli güzel bir bisiklet yolu yapmışlardı. Ben bisiklet yolunu maalesef yayalar yüzünden çoğu zaman kullanamayıp, araç yoluna giriyordum. Belki turizm mevsimi olması ve kalabalık olması yüzünden bisiklet yolunu yayalar işgal etmişti. Bu duruma nasıl bir çözüm bulunabilir bilmiyorum...

7. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Eller aya biz yaya. :)

8. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bizde olması mümkün değil, bisiklete binenleri kabullenememiş bir toplum, bisiklet yolunu araç park yeri olarak kullanıyor. Aynı uygulamayı Konya'da gördüm geçenlerde ve çok hoşuma gitti, renkte aynı mavi, üzerinde araçlar vardı ve hafriyat dökülmüştü...Bu bilincin oturması elli seneyi bulur, bazı bölgelerde ise hiç ümit yok gibi...

9. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:

şu yolun güzelliğine bakar mısınız..... diyecek bir şey yok.

10. sadık1964

sadık1964 Kıdemli Üye

Seviye:
    Konya'da bisiklet yolları yapılmakta yapılan bisiklet yollarını genelde yayalar kullanıyor.Birde bu yollar nedense yoldan sonra değilde kaldırımdan sonra yapılıyor. Şöyleki sıralama cadde,yayakaldırımı,bisikletyolu diye yapılmakta. bisiklet yolları caddeye yakın olmayışı nedeniyle yayalar kendileri için daha güvenli olduğunu düşünerek bu yolları kullanmaktalar.Eğer siz burası bisiklet yolu diye ikaz edersen alsana kavğa etmek için bir bahade...

11. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İngiliz yolu yapmış bide üstüne aldığın bisikletin parasının yarısını da ödüyor. Tek yapman gereken patronundan "bu adam işe bisikletiyle geliyor" şeklide imzalı bir kağıt almak.

Mesela Konya, Antalya gibi düz kentlerde belediye insanlara böyle imkanlar sağlamış olsa neler olurdu? Cidden eler olurdu acaba? Hadi sesli düşünelim.

Bisikletli sayısında patlama olurdu. Evet bisiklet kültürüne sahip olmayabiliriz. Bu henüz genlerimize işlenmemiş olabilir. Ama Türk milletinin çok üstün bir özelliği vardır; inanılmaz hızlı adapte olabilirdi.

Giderek daha fazla bisikletçi piyasaya çıkardı. Hatta Hollanda'daki gibi 70 yaşındaki teyzeler bisikletiyle pazara giderdi.. yada 25'lik fıstıklar minileri ile bisiklet sürerdi..

Araç kullanımı giderek düşerdi ve aslında her biri vergi istasyonu olan akaryakıt istasyonları daha az vergi toplamaya başlardı. Ama üstün zekalı yöneticilerimiz buna da bir çözüm bulurdu. Mesela bisikletlere motorsuz taşıtlar vergisi koyarlardı... Yada 500 TL. lik ehliyet alma zorunluğu. Trafik sigortası kesin ve belki de kasko. Haaa ÖTV'de gelirdi "nede olsa lüks tüketim". Sonra üzerine deprem vergisi de koyarlardı.

Bu ülkede bisiklet yolları yapılırsa muhtemelen ben bisikletten de, sporundan da soğurum. Bu yüzden, size tuhaf gelecek ama, ben yol mol istemiyorum. Memleketin bu hali daha güzel.

Levent Sönmezer bunu beğendi.
  12. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçenlerde yetenek sizsiniz programında 2-3 genç arkadaş bisiklet ile ufak bir gösteri yapmaya çalıştılar yerde yatan 2 kişinin üzerinden 1 kişi bisiklet ile atlamaya çalışırken heyecandan olsa gerek bisikletin ön tekeri arkadaşın omuzuna değdi jüriden hülya hanım hemen gençleri durdurup gösteriyi tamamlamadan sahneden gönderdi.evde ailecek programı izlerken ben olaya tepki gösterip biz işte bu zihniyet yüzünden ülke olarak bisiklet konusunda ilerleyemiyoruz dedim tamam genç arkadaş heyecandan olsa gerek ufak bir hata yapmış olabilir ama hemen sahneden uzaklaştırılmaları gerekmezdi en azından programa katılan ve orada bulunan izleyicilere yönelik bisikleti ve bisiklet sporunu teşvik edici sözler söylenebilirdi.ben olaya tepki gösterirken ailemde bana tepki gösterip ne var şimdi bunda iyi oldu bisiklette neymiş gibi sözler etti.sözün özü toplum olarak bisiklet konusunda bu kadar ön yargılı olursak biz elin oğlunun yaptığı bisiklet yollarına daha çok bakarız.