Lockring sorunu

Can Özbek

Forum Demirbaşı
Tepki
398
selam herkese,
bisikleti ilk aldığımda ada' da yokuş çıkmak için asıldığımda lockring gevşek olduğu için pedal bir anda boşalmıştı ve bir yerimi patlatmadan atlatmıştım bunu. dünde sahilde Mete ile birlikte turladık aslında bir problem yoktu ama daha sonra yüksek hızda skid yapmayı denerken lockring tamamen açıldı :(
bunun nedeni malzeme kalitesi veya işçilik hatası olabilir mi ? bugün sıktıracağım görünürde herhangi bir diş yeme gibi durum yoktu ama akşam olduğu için çokta dikkatli inceleyemedim açıkcası...
acaba değiştirmek gerekir mi sizce ?

Scudo

sonay eruz

Aktif Üye
Tepki
47
bende de ilk zamanlarda skid yapmaya çalışırken dişli boşalıp lock ring i atıyordu. Göbeğin dişlerinde sıyırma olmasından korkmuştum. tavsiyem dişliyi taktıktan sonra bayır yukarı pedallara asılın iyice sıkışsın sonra lockringi sıkın. Gerçi yokuş çıkarken de sorun yaşamışsınız ama...

• Beğen
Tepkiler: Can Özbek

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Belki yeteri kadar sikili degildi titresimle falan filan gevsedi. Sikinca bir sorun olmaz sanirim yivlere birsey olmadiysa.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Can o kötü bir durum.
Sıyırıp sıyırmadığını kontrol etmen iyi olacaktır - Genelde göbek sıyırır sadece.
Lock'u takmadan önce çift alaşımlı metal yapıştırıcılar var.
Ben onlardan sürmüştüm ki skip yapan adamlar yapıştırıcı kullanırlar.
Eğer göbek ve lock dura ace değil ise...

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Yapistirici konusunda emin olamamistim kullaniliyo demek, O vidalar icin olan yapistirici da olur mu peki?

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mcanb

İsmini hatırlayamadım şu an ama hani şu plastiği metale yapıştıran / aluminyumu çeliğe yapıştıran modeller var.

Ve bunların bi özelliği var kullanım sırasında parçaları bir arada tutuyor ama sökmek istediğinde de sorun yaratmıyorlar.

Bence bu olayı biran önce hallet sen.

Dün yanımdan geçtin de bende hızlıydım üşendim dönmeye

Can Özbek

Forum Demirbaşı
Tepki
398
ben geçmişimdir geçtiysem diğer Can değildir heralde :D
görmedim valla ya hayret el kol yapsaydın keşke ama... neyse bu akşam baktırıcam bakalım neymiş durum...

Can Özbek

Forum Demirbaşı
Tepki
398
dün sıktık tekrar fakat akşamında gene açıldı bu nasıl işse... :(
daha sağlam bir lockring alıcam büyük ihtimalle ya da Halil' in bahsettiği gibi güçlü bir yapıştırıcı ile bu işi çözme yoluna gidicem...

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Yivlerde asinma olmadigina eminmisin? Bu arada seninki garanti kapsamindadir sanirim daha dimi? Trekte vardi 1 sene parca garantisi sanirim oyle birsey hatirliyorum, Specialized da da olabilir o.

• Beğen

Can Özbek

Forum Demirbaşı
Tepki
398
@mcanb

Can yivlerde bir sorun gözükmüyor, garantisi var bisikletin doğru ama bisikleti değiştirmekten se daha sağlam bir lockring kullanmak çözüm olabilir tam karar vermedim daha ama bakıcaz... :(

• Beğen
Tepkiler: mcanb

Can Özbek

Forum Demirbaşı
Tepki
398
İlginçtir ama google da aratırken bakın ne buldum...
fixed gear lockring problem yazınca ilk çıkan sayfa...

Langster Lockring...
(link)

Bought a new Spesh Langster last Wednesday. I took it out on the road and after about 1 - 2hrs, whilst doing some resistive pedalling the lockring decided to pop off - resulting in a bit of a brown trouser moment. Fortunately, I'm riding with brakes so it's not a huge problem, aside from being a bit p*ssed off about the whole experience.

Anyway, I decided to buy a 12-tooth sprocket whilst the lockring was off and fitted it the next night. I tightened the cog using the rotafix method and popped the lockring back on, and put it to what I thought was tight-as-hell (no clicking noises when tightening up, though). About 30 seconds into my next ride - pop - off comes the lockring again. It seems as though the sprocket is loose too but it doesn't give any play with the chain whip.

So, is it me not tightening the lockring enough (I thought I really gave it a good going over. I lubed the hub too, perhaps a bit too much? There's a thin layer in all the grooves of the hub thread) or is this likely to be a problem with the hub itself?

Any help appreciated. (On another note, I also found out that my Langster BB has gone too!)

oekizler

Üye
Tepki
35
Lockring acilmasi, cogu zaman disliden de kaynaklanabiliyor. Bazi disliler sekilleri nedeniyle lockring in tamamen sikismasini engelleyebiliyor. Piyasada fiyat olarak oldukca genis bir yelpaze var. Imkaniniz olursa bir Dura ace cog edinin derim. Ebay de 15 dolar gibi bir fiyati var zannediyorum. Oldukca ufak oldugu icin shipping de makul. Lockring degistirmeyi dusunurseniz de Phil Wood onerebilirim. 3 yildir 3 farkli disliyle kullandim hicbir sorunla karsilasmadim.

• Beğen

Can Özbek

Forum Demirbaşı
Tepki
398
bugün yada yarın bisikleti geri götürüp bir daha dikkatli bir şekilde inceleyeceğim aldığım yerde, eğer gerçekten bir problem varsa garantiden arka göbeği veya jantı değiştirmelerini isteyeceğim... yeni jant veya göbek takılınca çok büyük ihtimal ile daha sağlam bir lockring kullanacağım oda muhtemelen dura ace olacaktır... gelişmeleri paylaşırım
teşekkürler ;)

Mete S.

Üye
Tepki
27
Merhaba ,

Temel sorun langster ların no name track hublarının ve üstündeki malzemenin (cog,lockring) kötüce olması :)

Ben de aynı durumu yaşamıştım.
Cadde bisiklette iyice sıkıştırıldığından beri yaşamıyordum derken, geçtiğimiz pazartesi yeniden yaşadım.

Ben dişliyi değiştirdiğim halde (13t shimano) aynı sorunu yaşamam sorunun hub dan yada lockring den kaynaklandığını gösterir nitelikte.

Arkadaşların belirttiği gibi bir yapıştırıcı uygulaması işi biraz düzeltecektir.

Bunun yanısıra ikimiz de hafif adamlar değiliz. Bunun da bir etkisi olabilir.
(Biliyorum skid yaparken uygulanan karşı kuvvet bizim kilomuzu anlamsız kılıyor ama yine de...)

Hub ı değiştirmek sorunu çözebilir ama gerçekten çok iş.(ağır jant setini de - bir süredir kafamda olan birşey ancak bu kadar masrafa giremedim.)

Yeni lockring alacaksan haberim olsun, ben de isterim.

Bir de böyle birşeyler var....
(link)

Son soru: Dişliyi sıkmak-sökmek için chainwhip ve lockring tool un var mı?
Yoksa nerede sıktırıyorsun?

Görüşmek üzere.

• Beğen

Can Özbek

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Mete selam,
açıkcası aktif pedal da sıktırdım dişliyi ama ne ile sıktığına dikkat etmedim... Yarın gideceğim çok büyük ihtimal o zaman biraz daha açıklığa kavuşur herşey zaten... yeni lockring veya göbek alacak olursam mutlaka haberleşiriz zaten ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Malzemeler kötü.
Yeterince kontrol edip sıkılmıyorlar.

Skid yapmaktan 2 tane göbek yedim ben -
Sonra bastım parayı sağlam bir göbek ve kilit aldım , takmadan öncede güzelce yapıştırdım , Hiç fren kullanmayan biri olarak lock ring'in dönmesi benim için çok sakat.

Sıkmak için alete gerek yok , en sağlam çözüm eski bir bisiklet zinirivi mengeneye bağlayıp lockring'i tekerlek ile birlikte döndürmek , bi daha açılmaz.

Konunun kilo ile alakası yok - 52 kiloyum göbeklerin anasını ağlattım....

Ayrıca ne zaman buluşuyoruz -
Biraz skid biraz track stand yapardık...

Can Özbek

Forum Demirbaşı
Tepki
398
ben aslında çok skid manyağı olmadığım için durum ciddi tehlike taşımıyor tabiki sonuçta frenlerde bisikletin üstünde fakat tehlikeden daha çok durum can sıkıcı elimden geldiği kadar fren kullanmadan yavaşlamaya çalıştığım için bunda bile problem yaşamak insanı delirtmeye yetiyor... :(