Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Liselerarası Bisiklet Yarışı Düzenlemek İçin Neler Yapmamız Gerek?

Konu, 'Dağ Bisikleti Yarışları' kısmında Aykut Subaşı tarafından paylaşıldı.

1. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.Bu sene gurbetteki son senem.Gitmişken bişeyler yapalım öyle gidelim dedik :)

Amacımız ; Bursa'da liselerarası dağ bisikleti yarış yapmak.Parkur olarak Bursa Nilüfer Kent Ormanı parkurunu seçtik.Daha önce Türkiye şampiyonası yapılmıştı aranızda katılanlar vardır benım gıbı.Bu sezon temmuzda tekrar var.

Öğrenmek istedikerim : bu yarışın resmiyet kazanması için(sezon yarısı olarak değil sadece gereklı ızınlerı almıs olmak ıcın) nerelere muracaat etmemız gerek? Gençlik il spor mudurlugune dılekce verecegız.Ayrıca il milli eğitim mudurlugunede dilekçe verecegız.Onun dısında neler yapmamız gerek?

cesar çakas bunu beğendi.
  2. tunahan beyhan

tunahan beyhan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aykut Benim böyle bir çalışmam var Yıldırım Belediyesi başkanı beni konuşmaya çağırdı projelerimi sunmamı istedi fakat ben hiç fırsat bulamadım.(SUNUM YOLLADIM) Gidip direk böyle böyle die konuşabilirsin.

3. tunahan beyhan

tunahan beyhan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    PROJEM BUYDU..

Bursa’da Bisiklet Gelişimi (KOŞ YADA BİSİKLETE BİN,BU SİZİN YARARINIZA!)
    Tunahan Beyhan
    Yeşil Pedal Bisiklet Derneği
    Pilot bölge: Yıldırım
    Pilot Okul: Celebi Mehmet Lisesi

Özet
    Bursa’da hızla gelişen dağ bisikletçiLiği sporu ve gelişiminde yardımcı olacak faktörler.
    1- Giriş
    1.Projemiz: Bursa’da Dağ bisikletciliğinin gelişimi ve tanıtılması adına 12-18 yaş arası yarış organizasyonu düzenlenmesi ve dereceye giren amatör bisikletçilere, bu sporu daha iyi ve daha profesyonel şekilde icra etmelerini sağlıyacak ödüller verilmeli. Tüm BURSA bisiklet camiası olarak Genç bisikletçilere özel bir yarış istiyoruz. Parkur olarak bir çok insana danıştım çoğu kişi Uludağ yolu dedi. Sebebini sordum şu cevabı verdiler; Adil bir yarış olması için Uludağ yolu daha mantıklı Uludağ otellerin oradan başlayıp aşağı kadar olabilir ve herkes eşit yarışır bilmeyen veya antrenmansız biri bayır aşağıya olduğu için tıkanmaz. Yarışa 7-8 yıldır bisiklet kullanan biri katılırsa diğer yarışmacıların avantajı düşer. Bu yüzden en mantıklısı Uludağ Yaklaşık 30 dk trafiğe kapatılsa hiçbir sorun olmadan yarış gerçekleştirilir.(Kask la Katılmak zorunlu olabilir)
    2.Projemiz: Bursa’da gençleri bisiklete teşvik etmek adına okullarda bisiklet park yerlerinin bulunması ve bu yerlerin güvenliğinin sağlanması. Bu sayede öğrenciler Okula giderken bisikleti tercih edicek ve daha sağlıklı okullarına ulaşmış olacak. Pilot okul olarak Celebi Mehmet Lisesini gösterebilirim. Neden derseniz okul içerisinde sigara kullanımının yoğun olduğu okullardan biridir. Oradaki öğrencileri spora teşvik ederek sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayabiliriz. UFAK BİR ÖRNEK (Belçika’da BİSİKLETLE işe ve okula gidip gelenlere kilometre başına 0,50 Euro ulaşım idaresi parası ödenmektedir.)

Dünya ve Bisiklet
    *Sadece Amsterdam’da 120.000 BİSİKLET park yeri kapasitesi vardır…
    *Hollanda da 15.000 km. BİSİKLET yolu bulunmaktadır…
    *Dünyada 52 Ülkenin, BİSİKLET turizm merkezleri bulunmaktadır…
    *Belçika’da BİSİKLETLE işe ve okula gidip gelenlere kilometre başına 0,50 Euro ulaşım idaresi parası ödenmektedir…
    *Turizm firmaları organizasyonunda Himalayaları BİSİKLETLE gezebiliceğinizi veya Kenya’da safariyi BİSİKLETLE yapabilirsiniz…
    *Avrupa’da BİSİKLET ve güvenlik malzemelerinden vergi alınmamaktadır…
    Sağlıklı beyinler. Düzenli egzersizin depresyon, stres ve endişe gibi problemlerin riskini azaltır.

2-Amaç
    Daha çok öğrencilere yönelik olan bu proje ve sayesinde okullarda sadece spor olarak bilinen futbol, basketbol, voleybol dan ziyade bisikletinde bir spor dalı olduğunu hatırlatmak ve bisiklete gençleri teşvik etmek. Gelişmekte olan ülkemizin spora verdiği desteği gördükçe göğsüm kabarıyor fakat bisiklet bir spor dalı olarak görülmüyor özellikle trafikteki sürücüler bisikletlere hiç dikkat etmiyor Avrupa standartlarına göre bisiklet ile araba arasında 1.5 metre mesafe ile geçmesi gerekir ancak Türkiye’de sürücüler daha çok bisikletin üstüne kırıyorlar. Bu olumsuz duruma da halkımızı bilinçlendirecek panolar ve reklamlar yapmak olur. Bunu da sizden rica ediyorum…
    3- Yöntem
    Bu organizasyonu afiş halinde tüm ilk öğretim ve lise okullarımıza dağıtarak öğrencileri bisikletinde bir spor dalı olduğunu göstermek ve teşvik etmek.

Emeklerinden dolayı Bursa Yıldırım belediyesine ve Bursa Yeşil Pedal Bisiklet Derneğine Teşekkür ederim.
    Saygılar…

cesar çakas ve Aykut Subaşı bunu beğendi.
  4. Harun Özcan

Harun Özcan Yeni Üye

Ne güzel valla duygulandım bizdede şu var demeyi çok isterdim ama İnşallah bizim veya sizin sayenizde bir şeyler meydana gelecek...

5. Ege Örs

Ege Örs Bursa / Öğrenci

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Keşke Hollanda da olan bu harika imkanlar ülkemizde de olsa ama artık burda da bisikletler sürenler gün geçtikçe artıyor ve önem verilmeye başlandı.

6. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Eğer böyle bir çalışma yapılırsa Bolu Fen Lisesi (BuFaLo) olarak bizde orada oluruz . Avrupadaki bisiklet standartlarının Türkiyede olduğunu görebilecek miyiz acaba.

7. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye: