Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

lise seçimi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Onur Kahraman tarafından paylaşıldı.

1. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    arkadaşlar güzel sanatlar lisesi müzik bölümüne gitmek istiyorum,aranızda mezun olan yada,okuyan varmı? puanlarını araştırdım bulamadım,diploma notu dediler,puan gerekli değilmi? yardım edermisiniz.

2. EmirhanKarasu

EmirhanKarasu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel sanatlar liselerine mülakat sınavlarıyla alıyorlar, yani müzik yeteneğini kontrol ederek, bizzat nasıl yaptıklarını izledim. Ancak Anadolu güzel sanatlar lisesi olursa diploma notuma bakıyorlar diye biliyorum ve öyle olması lazım.

3. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Gitmek istediğin bölüm sana göre güzel bir bölüm ama araştırdın mı büyüyünce seni tatmin edecek bir bölüm olduğunu?
    Bende 2008 son OKS mağduru olarak:) sana yardımcı olayım.

O okuldan mezun olunca neler yapabilirsin mesela?
    Ama eğer kararını değiştirip bir fen lisesi,bir anadolu lisesi,sosyal bilimler lisesi gibi öğrenciyi gereksiz yere uğraşa sokan okullara gitme :)
    Askeri lise dersen;başım gözüm üstüne ona arkana bakmadan git.

Ama sana önerim bir "meslek lisesi"ne gitmen olacaktır.Bu konuda da Koç vakfı ve Meb meslek liselerinin önemiyle ilgili çalışmalar yapmaktadır.Bu meslek liselerinin içinde anadolu teknik,anadolu meslek gibi liseler ayrılmakta fakat seneye bu " anadolu " tabiri kalkacakmış :) o yüzden kafana takma bu olayı.Meslek lisesi olarak geçsin yine ; benim bölümüm olan uçak bakım teknojileri,yapı ressamlığı,elektronik,mekatronik ve birçok bölümler mevcut.Sana önerim bunlardan birini seçmen.Özellikle Uçak bakım teknojileri bölümü.Gelecek iş sahası açısından çok açık.THY den edindiğimiz bilgilerle (ordaki çalışanlarla) bu bolumden mezun olan bir kişinin işsiz kalmaz imkansız gibi bişey...Bu yeterli sanırım.THY de giremedin hadi; özel şirketler var yani %100 işe girebilirsin.Başlangıçta 2000 Tl ya da $ (tam hatırlamıyorum) gibi bir maaşla işe başlyacaksın.Bunun ikramiyesi falan var + her sene ingilizce sınavları oluyor şirket içinde bu sınavı geçersen maaşının %30 u tekrar maaşına eklenıyor ve maaşın fırlıyor :) Şu da bir gerçek ki bu bölümün en önemli dersi İngilizce.

dersin bunları nıye anlattın ; sana yardımcı olmak için.

Gelelim senin soruna ; araştırdığıma göre evet YILSONU diploma puanıyla girilebiliyor.Yani 6.-7.-8. sınıf yıl sonu diploma ortalamanla giriliyor.Ve mülakat yapılıyor.

Sana başarılar dilerim.Umarım istediğin okula gidebilirsin.

4. Onur Kahraman

Seviye:
    4 yıldır elektro gitar çalıyorum,polis kolejide çok istiyorum,ama çok sıkı bir eğitim var.

5. Ceyhun Oğuz

Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben4 alet çalabiliyorum ve 5. aletide az buçuk çalıyorum güzel sanatlar lisesi istemişdim ve puanlarım tuttu mülakata geldi sıra ve ben hangisinden girsem diya daha önce düşündüm ve bateri'de karar kıldım hocalar karşıdalar ve girdim biraz sohbet ettik ardından sahne senin dedi aldım elime baget'leri ( bateri çalmakı için kullanılan soparlar) ve baterideki vuruşlarımı ruhumu koyup çaldım çok begendiler biraz kendinden bahset dediler bende anlattım böle böle çocuklugumu anlattırdılar falan başka müzik aleti biliyormusun dediler evet dedim ne biliyorsun dediler bende saydım bateri, klasik-akustik gitar, keman, piano ve şu anda çalışmakda oldugum ney'i bildigimi söyledim ve şaşıdılar ve benim yalan söyleyip sölemedigime bakmak için diger aletleride çalmamı istediler onlarıda çok güzel bir biçimde çaldım adamlar harika falan dediler şu gün burda ol dediler o gün geldi ve gittik..Ailem beni meslek lisesine göndermek istiyordu hem güzel sanatlar liseli bize uzakdı hergün git-gel olmazdı ama yinede gittik hocalara ailem biz meslek lisesine gönderecegiz dediginde bize oglunuz hertürlü-yol masrafını - kalacak yerini ve harçlını verecegiz yeterki bu okula gelsin dediler ben ilk başda istememe ragmen daha sonra basketbol koçumun bana nasiatı üzerine meslek lisesi bilgisayar bölümüne geldim ve çok mutluyum bence yetenegine inanıyorsan ve sesin güzelse kesinlikle güzel sanatlara git;

Ufak bir abi tavsiyesi ;)

Ne çaldıgını bilmiyorum ama muhtemelen gitar çalıyorsundur ben orda bateri için girecekler olarak 3 kişi bekliyordu 2 odaya ayırdılar ve odanın birine gitar çalanlar digerinede diger aletleri aldılar ve inanırmısın gitara en az 400 kişi bekliyordu ve onlarla benim alınma şansım arasındaki farkı düşün ben sana bunu diyerek git bateri çal demiyorum ama senin onlardan bir farkın olması lazım eger gerçekden gitmek istiyorsan güzel sanatlar lisesine gitar'lada girmekde ısrarcıysan kesinlikle yanında bişeler bil ne bilim gitarın yanında bateri de çalmayı ögren ney çal veya piamo,keman birisini daha çalmalısınki 400 kişiden farkın olsun ;) bide sesinin güzel ve telafuzunun kuvvetli olması lazım ben sınava girmeden sesimin güzel olmasına ragmen 2 ay şam dersleri falan aldım dedigim gibi girmek kolay degil ama dediklerimi uygularsan kazanabilirsin...

6. Onur Kahraman

Seviye:
    elektro gitar çalıyorum abi,hardrock,metal,blues tarzı :D inş. bakalım polis kolejinde şansım olmassa güzel sanatlara giderim.sağolun bilgiler için.bateri çalmak istiyorum ama gebzede kurs yok,en büyük engel...

7. EmirhanKarasu

EmirhanKarasu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bence gitarın yanına bateri yanlış olur. Eğer yine bir telli çalgı ile uğraşırsan senin için öğrenmesi daha kolay olur. Veya en hızlısından Piyano.

Onur Kahraman bunu beğendi.
  8. Onur Kahraman

Seviye:
    piyano gitar ile uyumlu,piyano sayesinde parmaklarım hızlanır,daha rahat solo atabilirim ;)

9. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Eğer geleceğini planlamak, bir aile geçindirebilmek istersen Endüstri Mühnedisliği ile ilgili bir gelecek planı yapabilirsin. Her KOBİ'de bu meseleğe göre iş bulma olanağın fazladır.

10. Ceyhun Oğuz

Seviye:
    Zaten yazından anlamışdım gitar çaldını :) ama dedigim gibi yanında bişeler daha çal veya dil ögren :) bu biraz fazla gelebilir ama dil ögrenirsen ek dil konteyjanları var ordan direk seni alabiliyorlar arkadaşın dedigi dogru eger telli çalgılarda yetegın varsa onla devam et ama kendine güveniyorsan digerlerinide dene derim bateride çalmak hiç kolay degil kesinlikle reflesk'lerinin çok iyi olması lazım mesela bunu ölçmek için abin veya kardeşin varsa eline bardak alsın ve havaya kaldırsın sende onun önünde arkanı dön ve o bardagı bırakdıgında "bırakdım" desin sende hemen arkanı dönüp bardagı tutmaya çalış tabi bardak demir veya cam olmalı hafif olmamalı bu denenmiş birşey insanın reflekslerinin ne kadar güçlü oldunu gösterir eger bunu yapamam dersen eline iki tane deynek al baget büyüklügünde ( veya varsa baget'le) duvara 3 tane kagıt koyve onları duvarda tuytmaya çalış üzerine vurarak ki bu çok zor ben bile tam anlamıyla tutamıyorum zaten dünyada 4 kagıdı duvarda tutan tek kişi var baget'lerle o da metalica grubunun bateristiydi adam saniyede 3 defa bageteri sallıyabiliyor dedigim gibi bu dediklerimden birisini yap ve sonuçları bekliyorum ;)

11. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Vay be! Ne tecrübe yaşamıssın. İnsanların uzman oldukları yere gitmeleri en doğru karar. Ben teknik lise elekrtik bölümündeyim. Orayı sırf puanı en yüksek bölüm diye ilgileri olmadığı halde seçenler var, tabiki çok başarısız oluyorlar. Meslek lisesini de küçümsememek lazım. Meslek lisesi memleket meselesi;) . Her lisenin kendine göre iyi yönleri vardır önemli olan doğru tercih yapmak.

12. Ceyhun Oğuz

Seviye:
    Öncelikle teşekkür ederim evet sana katılıyorum meslek lisesi memleket meselesi...Bizim okul çok güzel ben çok seviyorum okulu 300 kişi var okulda :) 2 bina ve derse göre sınıf var dersın geldiginde sınıfına gidiyorsun hocanın son sistem bir okul ama küçük iki binası var hocalarla arkadaş gibisin gerçekden meslek lisesi düz - ögretmen - fen vb. diger okullardan bence çok iyi hiç olmassa bitirdiginde iş bulabiliyorsun...