Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

lisanslı ürün kullanmanın bedeli......

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Murat EVGİN tarafından paylaşıldı.

1. Murat EVGİN

Murat EVGİN Bisikletkolik

Seviye:
    yaklaşık 18 ay önce, nişantaşında bir bilgisayarcıdan, evimdeki bilgisayarda kullanamak icin windows XP home edition işletim sistemi satın aldım..
    gecen hafta bilgisayarıma format atmak istedim, fakat cd o kadar derin cizilmişki buna imkan yoktu.. bir bilgisayarcıyı aradım ürünün 2 sene garantili olduğunu fakat cd'yi aldığım yer ile görüşmem gerektiğini söylediler..
    gectiğimiz günlerde nişantaşına gittiğimde bilgisayarcının kapandığı yerine pizza salonu acıldığını gördüm ..(gerci iyi olmuş nefis pizza yapıyorlar:))
    gectiğimiz pazartesi günü, microsoft'u aradım; ''nasıl yardım edebiliriz'' diye telefonu acan müşteri temsilcisi, bir sürü formalite sorudan sonra bu konuda yardım edemeyiz dedi,bende bir üst merci ile görüşmek istediğimi söyledim,bunun üzerine ürünü faturası ile birlikte gönderirsem değiştirebileceklerini söyledi...
    ertesi gün bir daha aradım,ürünün faturasının kayıp olduğunu,fakat kutusunun kitapcıklarının bulunduğunu ,ürünü satın aldığım yerin kapandığını ama kartının mevcut olduğunu söyledim.. fakat yine cevap aynıydı,maalesef değişim yapamayız....
    bu ürünün benim adıma kayıtlı olduğu ve ilk benim tarafımdan etkinleştirildiği kayıtlarında var,nedir cıkartılan bu zorluk?
    ülkemizdeki bilgisayarlar kullanıcalırının % 99'nun kacak işletim sistemi kullandığı bir gercek,microsoft'un yaptığı bu uygulama sizce yasal kullanıcıları neye teşfik ediyor?
    ben, binlerce kişinin yıllarca calışıp ortaya cıkartıkları bu eserin, ,boş bir cd ücretiyle satılmasına kesinlikle karşıyım,bunun karşılığı birkac YTL olmamalı, buna rağmen microsoft yasal kullanıcılarına ne kadar yadımcı oluyor?
    bu gece cd'yi kırdım,fakat bilgisayarımın format'a ihtiyacı var!!!!bilmem anlatabildim mi sayın microsoft...........

çağatay_çankaya bunu beğendi.
  2. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Aslında kanuna göre elinizde lisansı bulunan programın, v.s. yedek amacı ile kopyasını barındırmanın hiç bir cezası yok ! Yani kopya bir windows home cdsi ile lisans numaranı girerek bilgisayarı kurduğunda kimse bişi diyemez. Tabi bandrollü kitapçığı, faturası olmak kaydı ile !!!

Neden bu kadar sorun çıkartıyorlar hayret doğrusu... Gelde korsan kullanma :D

3. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu sadece Microsoft'ta değil. Büyük itlahatçı firmalarda yapıyor. Belki bilirsiniz mascom diye bir firmalar çoğu avrupa malını türkiye'ye getiriyor.Banada aynı zorlukları çıkardılar bende Ticaret odasına bildirdim. birde tanıdık olunca ticaret odasında:D ticaret odasından bi avukat bunlara nasıl oyun yaptı ise kocaman firma ülkeye mal sokamıyor nedeni ise garanti kapsamındaki bi malı teknik servis yapamayız diyor ve değiştirmiyor..ama sıkışınca hemen yurt dışından yeni cihazımı sipariş ettiler..tabi ki bu olaylar 6 ay içinde oldu.bir şey daha eklemek istiyorum, cihazı satın aldığım yer 6 aydır kepekleri kapalı idi.hala da kapalı.

4. Barbaros

Barbaros Forum Bağımlısı

Seviye:
    Şaka gibi muratevgin... Gayet haklısın ne desen...

5. huseyinsak

huseyinsak Aktif Üye

Seviye:
    Murat abi tüm konuda haklısın ama şirketlerin bazı uygulaması gereken prosedürler var, hele bazıları aklı mantığa uygun olmayan prodedürler. Sen bunlardan bir tanesine denk gelmişin.

6. Mustafa KILIÇ

Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Sedat KILIÇ
    Seviye:
    Yerden göğe kadar haklısın muratevgin,

Ve tabi, şu satten itibaren ne yapsan hakkındır. En azından kitapçık, gelecekte olası bir "karşılaşma" için kitaplığında dursun. Onun dışında keyfine bak ...;)

7. MersiLee

MersiLee Aktif Üye

Seviye:
    Gerçi üzerinden baya zaman geçmiş ama şunu yapabilirsiniz.

Başka bi arkadaşından orjinal cd yi alıp kur, sonrada etkinleştirmek için müşteri hizmetlerini ara ve deki bilgisayar etkinleştirme şifresini kabul etmiyor. Büyük bir ihtimalle bilgisayarından parça değiştirdin mi diye soracaktır. Örnek olarak geçen ay arıza yaptığı için bir Ram i değiştirmiştim diyebilirsin. Daha önce orjinal cd niz olduğu için zaten bilgileriniz kayıtlıdır. Sana etkinleştirme şifresini verecektir. Bu etkinleştirme şifresini sakla ve arkadaşından xp cd sinin bir kopyasını kendine al...

Denenmiştir ;)

Not: Korsan windows kullananlar bunu denemeyiniz, başınız ağrıyabilir.

Murat EVGİN bunu beğendi.
  8. Murat EVGİN

Seviye:
    müşteri hizmetlerinde görevli calışanlar acık acık olmasada detaylı yollardan,bunu yapmamı önermişlerdi..
    microsoft her ne kadar dünyanın en büyük ismi olsada, destek verenler microsoft türkiye idi :)

9. Lancer

Lancer Kıdemli Üye

Seviye:
    bu tür kritik cdlerinizin yedeğini alıp orjinalini emin bi yerde muhafaza etmenizi ve kullanırken yedek cdnizi kullanmanızı tavsiye ederim..
    davanızda haklısınız ama bu şekilde bir tedbir alarak boşuna sinirlenirinizi yıpratmamış olursunuz...

10. no_name

no_name Kıdemli Üye

Adı:
    mesut
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    linux kullanın arkadaşlar gayet basit ve türkçe işletim sistemli herşeyde daha basite indirgenerek elinizin altında ;)

11. laodikya

laodikya Yeni Üye

Seviye:
    *****************korsan xp yi yasal xp ye çeviriyor ***********

12. hhtatar

hhtatar Kıdemli Üye

Seviye:
    Sanırım bahsettiğiniz program XP'yi yasal yapmıyor, XP'ye yasal taklidi yaptırıyordur.
    İyi niyetli olduğunuzdan eminim. Ama, bu tür programların dağıtımının/paylaşımının yasal olmadığını hatırlatmak isterim.

13. Murat EVGİN

Seviye:
    bu tür konular forum kurallarımıza uymamaktadır..

14. smhcnr

smhcnr Aktif Üye

Seviye:
    Bilgisayara Linux yüklersek. Microsoft office kullanabiliyor muyuz?

15. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Murat abi
    bence direkt bir mail hazırla
    Microsoft a gönder İngilizce...

Ben yaklaşık 1 sene önce modem hızı 128kbps iken microsoft a bir mail atmıştım
    service pack 2 yi internetten indiremediğimi ve lisanslı kullanıcı olduğumu adımı soy adımı ürün kayıtlarından kontrol edebileceklerini anlattım...

1 hafta sonra service pack2 cd si özel bir zarf içinde geldi ;)

Türkiyedekiler le uğraşma direkt yurtdışına durumunu anlat
    Yardımcı olacaklarını düşünüyorum

Neden dersen TR de çok fazla Yasal olmayan ürün kullanan olduğunu biliyorlar ve senin durumundaki birisinin de eğer yardım edilmezse parasını verdiği halde kaçak yola yöneleceğini düşünerek sana yardımcı olacaklarını düşünüyorum...

Saygılar...

Murat EVGİN bunu beğendi.