Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Linksys WRT54GC ACCESS POINT ile ETHERNETE BAĞLIYKEN MSN'E BAĞLANMA SORUNU

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında celil.mayaoglu tarafından paylaşıldı.

1. celil.mayaoglu

celil.mayaoglu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bulunduğum şartları ve koşulları uzunca yazmaktan ziyade resim desteği de sağlayacağım daha iyi anlayabilmeniz için. Hatta resim edit programıyla temsilen gösteriyorum birazdan.

Geçtiğimiz ay evde kullandığım bilgisayarıma alternatif olarak dışarı ortamlarda download makinesi olarak kullandığım ve kimi zaman serbest olarak çeviri işi aldığımda rahatça çalışabilmek için Asus EEE PC 1000HA bilgisayarım için; evde yıllardır kullanmakta olduğum yıllarca vazgeçmeyeceğim Us Robotics marka 9105 model modemimi atmak istemedim, israf yapmamak için anten görevi görsün diye Linksys WRT54GC v3 Marka ve model Access Point'i aldım geçtimiz haftalarda. 200-300milyon verip de kablosuz modem almaya verecek parama da kıyamadım zaten. 60milyon masrafla kurtuldum denebilir. Cisco sertifikasına güvenip de aldım neyse ki.

Kurulum baya uğraştırdı, hele ki cd olmasa yandınız zaten, neyse ki öyle veya böyle kurulumu gerçekleştirdim. Şu an kurulumdan yana bir sorunum yok çok şükür. Yani en azından düzenimi bozmadan masaüstü bilgisayarım kablo bağlantısıyla internete pürüzsüz girebiliyor, bazı zamanlarda da netbooku açıp salonda ailemden kopup da odaya hapsolmadan internete girebiliyorum.

Bağlantı şeklim şu an böyle;

Bağlantı şeklimde bir sorun yok böyle gayet güzel ama ben iki bilgisayar arasında dosya vae yazıcı paylaşımı yapmak istiyorum sürekli olarak, yani bilgisayardan bilgisayara flashdisk taşımak son derece ilkel olur. Onun için aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi sarı kabloyu modemden çıkartıp access pointin ethernet1'ine takınca sorun düzeliyor. İki bilgisayar içerisinde ağımı gayet süper şekilde kurabildim. Bunda da sorun yok.

Yani böyle de kullanabiliyorum ama bir sorun var, işte olayın koptuğu an burası bana göre.
    Kablosuz ağımdan girdiğim netbookla MSN açılıyor, onunla msne giriş yapabiliyorum. Fakaat; ethernetimle access pointe bağladığım masaüstü bilgisayarımla msn'e giremiyorum.

*Fakat ilk bağlantımda, yani bilgisayarım direk modeme bağlıyken msn çatır çatır açılıyor.
    *Masaüstü pc modeme bağlıyken netbookla paylaşım ağı kurmak mümkün olmuyor, bunun DHCP ile ilgisi olduğunu düşünüyorum, o yüzden Access point içindeki DHCP konfigürasyonunda olması gerekir iki bilgisayarın paylaşım olması için. (yanlışım varsa bilen biri düzeltsin birisi lütfen)

Umarım anlaşılmıştır sorunumun nereden kaynaklandığı, bu aldığım access point içinde ethernet portlarımdan biri mi kitlendi msnle ilgili? Bunun için çözüm öneriniz var mı? Yani ethernet portlarından herhangi birine bağlıyorum pc'yi msn açılmıyor, netbookla açabiliyorum.

Kısaca öyle bir sistem olsun ki, sürekli bir kabloyu ondan alıp ona takmıyım, dosya ve printer paylaşımını her an yapabilmeliyim herhangi kabloyu sökmeden, eminim ki bunun çözümü var. Yoksa çok abuk bir şey olur.

Modemde ve bu Acess Point'te DHCP'yi aktif yaptım. Her yeni bağlanan cihaz için ikisinde de yeni Ip ataması yapabilir böylelikle diye düşündüm.

Modem'e 192.168.1.1 ile giriyorum; Access PoinT'e 192.168.11.12 ile giriyorum(bunu bu forum içerisinde birisinin tavsiyesi üzerine yapmıştım IP çakışması olmasın diye.)

Access point IP'yi modemden alsın interneti masaüstü bilgisayarıma kabloyla netbookuma kablosuz olarak taşısın istiyorum, yazıcı ve printer paylaşımım aktif olsun.

Access point arayüz ayarlarında destination Ip subnet mask gibi terimler görünce anlamadığım için bir şey yapamıyorum nereye neler gireceğim konusunda fikrim yok, ama mutlaka bilgisi olan birileri vardır bu konuda. Access Point arızalı mıdır yoksa? Sanmıyorum böyle bir şeyin olabileceğini gerçi ama, hatta DHCP'yi kapattım access pointte, bağlantı kitlendi 2 kez hatta fabrika ayarı yaptım bunun yüzünden.

Gateway veya Router seçenekleri vardı bu cihaz içerisinde, dynamic routing statik routing gibi ayarlar var, bundan mı kaynaklı anlamadım bir türlü. Çok da kafa karıştırmasam daha iyi sanırım, Msn haricinde hiçbir sorunum yok bu arada bunu da belirteyim.
    İkinci resimdeki düzende olduğu gibi sorunsuz ve paylaşımlı bağlantı için yardımcı olursanız çok sevinirim, tüm gece sabahladım bu sorun yüzünden uğraşmakla.

Şimdiden anlayan ve yardım edebilecek herkese teşekkür ediyorum,
    Saygılar.

2. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Celil bey,

öncelikle bilmeyen için zor bir cihaz,ben olsam airtes tercih ederim neyse probleme bakalım..

Anladım kadarı ile,
    bağlantıda sıkıntı yok.Her şey kurulu iken her iki bilgisayardan İnternete girebiliyor musun.(masaüstü ve notebook dan) ?

Masaüstü pc nizden Sadece msn mi açamıyorsunuz ? İnternet varken.Yoksa notebook da açarken İnternet varken masaüstü bilgisayarınız da bağlantı hiç mi olmuyor.

celil.mayaoglu bunu beğendi.
  3. celil.mayaoglu

Seviye:
    Merhaba Önder Bey;

Çok teşekkür ederim öncelikle ilgilendiğiniz için.
    İki resimdeki şekilde de bağladığımda sorunum yok internet bağlantısında.

airties dediğiniz gibi kullanıcı dostu denecek kadar kolay kullanıma sahip, ya da ben 4000kişinin üstünde müşteriye kablosuz modem kurdurdum telefonla belki de bu yüzden kolay geliyo ezbere yapabilirdim ama airties'ın 2DB antenlisi 105milyondu, bu da linksys yani cisco destek veriyo buna 65 milyon bunun da fiyatı. Kablonetciler iyi bilir bunu hatta. dediğiniz gibi bilmeyen için zor olsa da evrensel olan bazı kurallar ve terimler olduğundan mantık üretilip yardımcı olabilecek birisi çıkar diye umuyorum gene de.

Konuya dönelim de; netbookla olsun masaüstüyle olsun hiçbir sorunum yok bağlantı konusunda.

İşin bana komik gelen yanı; netbookla wirelesstan bağlıyken msn süper açılıyor, hatta şu msnin son versiyonda kişinin avatarı solda duruyo diye gıcık oldum, windows live 8.5 kurdum iki bilgisayarda da. İkinci fotoğrafa bakın isterseniz, orada göründüğü gibi masaüstü bilgisayar access pointe kabloyla bağlıyken msn açılmıyor. 80048820 hatası veriyor, onu da araştırdım windows saati ve tarih ayarından deniyor ama alakası dahi yok.

Onun dışında msn haricinde hiçbir sorunu yaşamıyorum. Eskiden iyi bilirim bazı antiviruslerde bazı programların port numaraları vardı.kitlenebiliyordu özellikle. Bilirsiniz mutlaka bazı işyerlerinde FTP portu kitlidir, ftp açamazsınız ordaki pclerde, ben buna benzer bir şey olduğunu düşünüyorum. Ama wireless ile bağlıyken bu sorun yok. Sorun bilgisayarda desem bu sefer bilgisayarı direk modeme takınca bağlıyım sürekli :)

Bence yazılımsal olarak kitlendi bunun ethernet kısmı bir yerden de ben çözemiyorum.

Bu arada bisikletforum'u öpüp başıma koyasım geliyor. Valla bu aldığım cihaz üzerine yoğunlaşan bir foruma açtım bu konuyu daha önce, valla oradan önce buradan bir geribildirim alınca buranın kıymeti iyice arttı gözümde :)

Evde telefon kullanmıyoruz, cep telefonuyla arayasım gelmiyo, cisco'nun çağrı merkezini arayıp da kafadan 15dk konuşup da sonuçsuz kalmayı göze alamadım, forumlara konu açtım. Beklemeye razıyım.

Önder Özdoğan bunu beğendi.
  4. Önder Özdoğan

Seviye:
    O zaman sadece msn bağlantı sıkıntısı var.Aygıtlar bağlı iken Her iki makina da sörf yapabiliyorsunuz.Msn Notebook da var masaüstünde problem yapıyor hata alıyorsunuz.

Bu hata kodu bir çok sebep den yapabilir.Masaüstü bilgisayara local ıp si nedir,elle verdinizmi.Masaüstü pc nizde çalıştıra "regsvr32 Softpub.dll" komutu girip tekrar deneyelim.

Olmadı iki makinada msn güncelleme yapmak kalıyor 9.0 sürümüne.Biliyorsunuz ki msn 8,0 8,5 artık kullanılmayacak.Kullananların çoğu sıkıntı yaşıyor ve gereksiz hatalar alıyorlar,o yüzden bu konuda microsoft zorunlu bırakıyor bir yerde.Siz güncelleme yapınız tekrar deneyelim.

Çünkü bağlantı var,sıkıntı yok.Her şey doğru.Sadece masaüstünde msn bağlantı hatası alıyorsunuz.Ayarlar da bir problem olduğunu düşünmüyorum.

5. Önder Özdoğan

Seviye:
    Ayrıca Celil bey masaüstünde bilgisayarda şöyle yapalım.SSL 2,0 kutucuğunu işaretleyelim.

Explorer sayfası içersinde menüden Araçlar-İnternet şeçenekleri-gelişmiş-aşağıda SSL 2,0 kullan kutucuğu işaretleyelim.Birde öyle deneyelim hata alacak mısınız.

6. celil.mayaoglu

Seviye:
    SSL 2.0 bende işaretli değilmiş daha önceden, işaretleyip öyle denedim ama modeme bağlıyken sorun olmadığına göre bunda da olmaması gerekirdi dedim ve aynen sorun devam etti. Şimdi sıra MSN'i son sürüme güncellemeye geldi.

Bu son sürümde avatar solda olunca garibime geliyo. Yıllardır avatar sağda durmasına alıştım. Normali de olması gerekeni de oydu bence zaten. Çünkü insan algıı ilk olarak sol-üst kısmı fark eder. Bu nedenle multimedya araçları ve bir takım buna uyum gösteren tasarımlar da buna uygun şekilde tasarlanır.
    Belli başlı prensipler ve kurallar vardır arayüz geliştirilmesinde.

Bu arayüzü bu hale getiren kişiye ağız dolusu küfürlerimi eksik etmediğimi ifade etmek istiyorum..

Şimdi yükseltiyorum malesef. Hala 8.5 setuplarını tutuyorum bilgisayarımda, memnunum da hala kullandığımdan ötürü.

Ayrıca yabancı forumlara bakarken bendeki bu cihazı kullanıp da aynı sorunu yaşayanların MTU değerini 1400 olarak değiştirince bu sorundan kurtulduklarını yazmış ama bizdeki Türkiye değerlerinde 1492 giriliyor diye biliyorum, airties modemlerin hepsinde bu şekilde ayarlıdır en azından böyle biliyorum. ikisini de yapmama rağmen olmadı.

Bir de şöyle bir durum var; 2. resimdeki bağlantıya girdiğimde foruma yazı yazamıyorum, şöyle bir hata yazısı çıkıyor: "Bu mesaj yollandığında şu hatalarla karşılaşıldı".

Vee, imageshack'e upload da yapamıyorum. Sanırım en iyisi şöyle yapacağız, ben bu access point'e ait arayüzleri printscreen olarak kaydedip aktaracağım, nerelere nasıl değerler gireceğimi ancak o şekilde tespit edebiliriz size eğer zahmet olmazsa. Belki de yanlış ayarlamam olmuş olabilir, ama sayfaları çok hızlı açıyor, onda sorun yok.

bu msnde böyle görünmesine rağmen açılmaması sorununun görüntüsü

bu da az önce sarı kablo AP'ye bağlıyken yaşadığım sorun;

Ve şaka değil, masaüstü pcye bağlı sarı kabloyu AP'den çıkartıp modeme takar takmaz forumdaki Mesajı Önizle Butonuna basınca ileti anında gitti. AP içinde ayarlar var besbelli eksik olan.

Yani bu çıkıyor ortaya;

*foruma yazı yazamıyorum AP'ye kabloyla bağlıyken.
    *MSN'i açamıyorum.
    *imageshacke resim upload edemiyorum.

En azından 8.5'u kurucam şimdi keyifle.

7. celil.mayaoglu

Seviye:
    Önder Bey,

Ben şimdi ekran görüntülerini siteye direk koyamadım büyük olduğu için, link vereceğim, şu applications and gaming denen kısımdan şüpheleniyorum.

Orada nelerin kısıtlanıp nelerin serbest olması gerektiğini siz benden daha iyi bilirsiniz, hatta bu tür kısıtlamalar olmasa da olur bence. Çünkü modemimde gerekli kısıtlamalar ve kurallar zaten var diye düşünüyorum ama imzanızda network uzmanı olduğunuzu gördüm. Gene de danışmam daha iyi olur diye size bırakıyorum. Teşekkür ederim gerçekten. Yani asıl alakalı başka bir foruma koymama rağmen yazıyı bir kişi bile umursamadı, buraya ekledim buranın yöneticisi ilgilenince daha farklı bir durum. Gerçekten teşekkürler :)
    Burası benim kürkçü dükkanım artık :))

Basic Setup -DHCP seçili

Setup -Advanced Routing Kısmı - Buraya dokunmadım.

Security VPN'lik işim yok zaten.

Uygulamalar ve Oyunlar Bölümü Burası beni kıllandırıyor, ya bunda ya da security kısmında var bir şeyler.

Status - Önceki sorduğunuz sorunun yanıtı da burada. Local Ip sordunuz ama burda sanırım onun cevabı.

8. Önder Özdoğan

Seviye:
    Hımm,

o zaman şöyle yapalım,AP de DHCP kapatalım.Modemin dağıttığı ip aralığıyla AP cihazına bağlandığınız ip aynı konumda olsun.Modem AP ye otomatik ıp atayacaktır.Denemediniz ise deneyelim.

9. celil.mayaoglu

Seviye:
    Yani Basic Setup kısmındaki DHCP Disabled konumuna gelse yeterli mi?
    Modem 192.168.1.2-254 arası dağıtımı yapıyo, local IP adres kısmını mı değiştireyim?

Kısaca bana bu acccess point anten görevi görsün tabi güvenlik açığı olmamasını da tercih ederim. Daha önce yaptım ama tüm ayarlar gitmişti. O yüzden sağlıklı adım atmalıyım. Tekrar fabrika ayarı yapmak zorunda kalmayayım.

10. celil.mayaoglu

Seviye:
    Kendi çözümümü kendim buldum bişr tesadüf sonucunda :)

Hele şükür düzeldi bu sorun. Yine de paylaşayım, benim dışında kullananlar için de işe yarayacaktır eminim.

Evet arkadaşlar, tuttuğum takımın maçını anlatmaya hevesli bir spiker havasında bu işi çözdüğümü heyecanla yazdığımı belirtmek isterim :):)

Öncelikle bağlantıyı şu şekile yaptım; masaüstü bilgisayarımı sarı renkli ethernet kablosuyla AP'ye (Access Pointe) bağladım. AP'yi de mavi kabloyla modeme ethernet aracılığıyla bağladım.

Modemime girdim; hani kullanıcıadınız@ttnet veya kullanıcıadınız@biri.com.tr veya kullanıcıadınız@smile şeklinde girdiğiniz alan olur ya, onu girmedim modeme. Sadece ADSL sinyalini alsın, AP'ye aktarsın. Yani bu durumda AP'den ziyade bir router görevi üstlensin dedim.

Modemlerde standart kurallar vardır çoğunuzun bildiği gibi;

Kullanıcı ADI girilir
    Şifre girilir
    PPPPoE
    Encapsulation LLC seçilir
    MTU 1492dir

bu standart değerler modemin belleğinde tutulur artık hepimizin bildiği gibi.
    PPPoe'yi AP'de seçtim ve bu standart değerleri AP'ye girdim sadece. Modemi fabrika ayarlarına döndürdüm, ve aşağıdaki gibi ayarladım.

İkinci olan seçenek, PPPoE seçilseydi bu sefer adsl kullanıcı adım ve şifremi encapsulation değerlerini orada girmem gerekirdi ama sadece Bridging (Köprüleme) seçeneğini seçtim ve next tuşuna basar basmaz ayarlarım tamamlandı modemimde.

Sadece Local IP adresi girmemi istedi, o da otomatik 192.168.1.1 olarak önceden yazılıydı, kaydettim ve çıktım oradan.

Sonra da AP arayüzüne giriş yaptım ve Basic Setup kısmına girişi yaptım.

Basic Setup kısmında ayarlar daha evvel böyleydi. Yani Automatic DHCP olarak seçiliydi. Ama PPPoE değerlerini mutlaka bir yere girmem gerekirdi, modeme girmediğime göre bunu Access Pointe girmeliydim ve öyle yaptım bu şekilde. Yani o kısıma girdiğim zaman Basic Setup'ta Internet Connection Type yazan kısımda PPPoe'yi seçtim ve gereken değerleri girdim böylelikle. AP'de DHCP açık kalıcaktı tabiki, Ip dağıtmak için gerekliydi.

Böylelikle şu an masaüstü bilgisayarımda MSN açık, bununla yetinmeyip imageshack adresine güzelce resimleri yükleyip size sundum ve birazdan da bu mesajımı sonlandırmak üzere "Hızlı Cevap Gönder" yazan butonuna basabilecek olmamın keyifyle artık güzel güzel ev içinde kablosuz dosya ve yazıcı paylaşımım aktif şekilde tamamen istediğim şekilde rahat rahat evde internetin keyfini şimdiden çıkarmaya başlayacağım :)

Önder Bey'e çok teşekkür ediyorum, sabaha kadar msnden yardımcı olmaya çalıştı, yetmedi ertesi günü telefonla arayıp sabırla yardımcı olmaya çalıştı, o gün yapamadıysak da; o kadar uğraşmasak bugün beceremezdim diye düşünüyorum çünkü DHCP'yi AP'de kapatıp sadece IP'yi alsın fikri aklıma geldi, biraz düşündüm iyice, modemden sadece sinyal alsın dedim Ap'de nasılolsa ayarlanıyo diye bir düşünceden yola AP'ye kaydettim Modemdeki bilgieri silip.

Kısaca eğer kablolu modem kullanıyorsanız ve benim gibi AP alıp da kurtulurum diyecekseniz biraz uğraşmanız gerekecektir ama işin mantığını anladım en azından size de aktarayım:

Benim gibi birden fazla bilgisayarla çalışacaksanız ve bunları ortak paylaşımlı ağa sokacaksanız aynı switch'e bağlı olmalı, yani ya aynı modem ya da aynı AP'ye takılı olmalı. Çünkü Modemin ve AP'nin IPleri farklı olduğundan DHCPleri de farklı yönde IP dağıtımı yapabilecektir.

Örnek:
    cihaz1'in IPsi 192.168.1.1 diyelim; DHCP aktif olursa 192.168.1.2'den başlayıp 192.168.1.254'e kadar sıralar her yeni takılı olan PC'ye Local IP numarasını.

Cihaz2'nin IPsi mecbur farklı olacak, 192.168.32.56 da diyebilirsiniz, ya da Zoom markalardaki biri 10.0.0.1 bile diyebilirsiniz, bu sefer de

192.168.32.57'den veya 10.0.0.2'den başlar, sonları 254'e kadar sürer.

Yani son hanesine kadar olan kısımdaki numaralar aynı olmalı, kısaca DHCP aktif olmalı. DHCP aslında aynı ağa bağlı aynı DHCP sıralamasına girmiş tüm cihazları tek tek konfigüre etmek yerine tek bir merkezden ayarlamaya yarar.

Her neyse konu konuyu daha fazla açmadan uzatmıyorum, bu sorunumu halledebilmiş olmamın sevinciyle teşekkür ediyorum bu bisikletforum'a, Önder Bey'in yardımına vesile oldu :)

Önder Özdoğan bunu beğendi.
  11. celil.mayaoglu

Seviye:
    Son olarak da ekleyeceğim bir şey daha var, az önce keşfettim de :)

AP olduğu için bunda sürekli wireless açıktır diye düşünüyordum, ne olsa neticede anten görevi görüyo, wireless özelliği olmasa ne gerek almaya yoksa bu aleti, öyle değil mi?

Şimdi de yazılımsal olarak APde Kablosuz özelliğini kapattım, APnin arayüzüne girdim Internet Explorerda Ip girerek, yani sadece masaüstü bilgisayarımda internette takılırken netbooka ihtiyacım olmadığı zamanlar bu kablosuz dalgalarının hışmına uğramayacağım için sevinçliyim. Yaklaşım AP ile aramda yarım metre mesafe var, AP'den IP alıyorum fakat wirelessı da kapalı, salonda takıldığım zaman açarım buradan istediğim zaman, hem başkaları da taciz etmez bağlantımı :ha: :box2: kafam rahat artık ;)

ilkerkocatepe bunu beğendi.
  12. Önder Özdoğan

Seviye:
    Açıklamalar için teşekkürler Celil cim.İyi çalışmalar dilerim.;)

ilkerkocatepe ve celil.mayaoglu bunu beğendi.
  13. barış doğançay

barış doğançay Yeni Üye

slm bir modemin 4 portu üzerinden bende 4 tane 4 kata wrt54gc ile dağıtım yapıyorum, bendede bazı bilgisayarlarda kablosuz bağlıyken msn e girememe sorunu oluyor. acaba modemden çıkış alırken bu 4 adet wrt54gcde dhcp yi yapatsamda gidip modemdenmi ip aldırsam bu sefer bu cihaza 10 adet labtop kablosuz bağlanınca ip çakışması olurmu modemde.

14. ilkerkocatepe

ilkerkocatepe Yeni Üye

Merhaba Celil Bey.1 sitede daha bu konuyu gördüm.Burada daha aktif olduğunuzu görünce buraya yazayım dedim.Anladım ki bu modemi çözmüşsünüz.Benim bir sorunum var.

NetMaster Cxc-150 ve Linksys wrt54gc v3 kullanıcısıyım.

192.168.1.1 den Linksysin paneline girebiliyordum.taaki dün akşama kadar.tekrar girmiştim panele bir sitede okuduğumu denemek için,port sorunu vardı düzelmek amacımdı.

DHCP denen şeyi Disabled yaptım.Ve bir daha Laptoptan internete giremez oldum.Panele de ulaşılmıyor.Modeme de res attım.Herşeyi denedim sanırım.Ama 192.168.1.1 e ulaşamıyorum hâlen.Masaüstü bilgisayarda da gitti internet ama onu düzelttim sonradan, sizdeki mavi kabloyu o 4 porttan birine takarak Masaüstü bilgisayarın internet sorununu çözdüm.ama laptop halen giremiyor...

Yardımınıza muhtacım.Ne kadar hızlı olursa o kadar sevinirim.Şimdiden teşekkürler..

Saygılar.

15. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Celil şu an vatani görevini tamamlamak için şehir dışında internete bağlanması zor olabilir , Mayıs ayında dönecek.Bilginize.

16. ilkerkocatepe

ilkerkocatepe Yeni Üye

hmm...

peki bana yardımcı olacak kimse var mı ?? :'(

17. ilkerkocatepe

ilkerkocatepe Yeni Üye

Önder bey siz yardımcı olabilir misiniz ?