likya yolu

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında hasan çelebi tarafından paylaşıldı.

1. hasan çelebi

hasan çelebi Yeni Üye

Seviye:
    Sevgili arkadaşlar 1 hafta sonra zonguldak'tan Muğlaya otobüsle geçip Muğla Köyceğizden başlayacak LİKYA turunu yapmayı düşünüyorum.Fakat bu LİKYA turuyla ilgili(birkaç bilgi dışında)fazla bilgim yok.
    Bilgisi olanlar varsa (gerek kamping konusunda gerekse yol durumu vb.)bilgi verirseniz sevinirim.
    H.ÇELEBİ

2. hasan çelebi

hasan çelebi Yeni Üye

Seviye:
    TEŞEKKÜRLER.......
    Yalnız Serkan TAŞDELEN'nin bu fotoraflarını ve yazısını okumuştum.Bunların dışında bilginiz varsa gönderirseniz sevinirim.

3. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Hasan Bey,
    Gerekli olan bilgileriniz nelerdir? Ayrıntılı olarak yazarsanaız yardımcı olmaya çalışalım.

Amacınız gerçekten eski Likya Yolunu geçmekse öncelikle bir rehber kitap edinmelisiniz. Ayrıca tarihi yolun büyük bir bölümünü bisiklet ile geçmeniz imkansız ki çadır vs taşıyacaksınız.

Paralel takip eden ara ara çakışan yol olan ana yolu kullanacaksanız birçok Likya kentinide ziyaret edebilirsiniz. Sıralamak gerekirse;
    Kaunos, Telmessos, Pınara, Xantos, Letoon. Patara, Atiphellos, Kyaneai, Trysa, Myra, Kekova, Olympos. vb.. Bazıları bunlar... Bu kentleride ana yoldan bikaç km içeri girerek görebiliyorsunuz.

Bunlar dışında gerekli olan bilgiler nelerdir?

Sevgiler...

4. hasan çelebi

hasan çelebi Yeni Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim...
    Benim merak ettiğimde buydu.Yani gerçek likya yolundan bisikletle gidilebilir mi?Ama gidelemeyeceğini anladım.Peki bisikletle geçtiğimiz yollarda traafik,yokuş camping vs.durumları nasıldır.

5. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Fethiye, Kaş, Demre, Kumluca, Finike, Kemer, Antalya yolu yaz dönemlerinde trafik olarak yoğun olacaktır. Söz konusu rampalar ise kaçınılmaz. Hazırlıklı olun. Kamping ise çok büyük sıkıntı oluşturmayacaktır. Yol üzerinde kampingler mevcut.

Sevgiler...

6. hasan çelebi

hasan çelebi Yeni Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim.....

7. Azmi Taylan ULUOCAK

Azmi Taylan ULUOCAK Üye

Seviye:
    Selam, ben yaz boyunca Olimpostayım ve Kadirin Agaç Evlerinde müşterilere bisiklet turu yaptırmaktayım. Bu bölgede (Çıralı Olimpos-Adrasan-Karaöz-Mavikent) neredeyse gezmediğim yol kalmadı. Likya turunu yaparken mutlaka beklerim, uğra bana hem bu bölge için yol gösteririm hem bir kısmında eşlik edebilirim hemde süper bir likya yolu haritası verebilirim.

8. hasan çelebi

hasan çelebi Yeni Üye

Seviye:
    ÇOK teşekkür ederim bir aksilik olmazsa kesin gelicem.aslen karadenizliyim ve oraları çok merak ediyorum.Geldiğimde seni nerede bulabilirim.

9. Koray Bozkuş

Koray Bozkuş Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçen yaz temmuz ortasında Fethiye'den Kaş'a Likya yolunu bisiklet ile geçtik.. Daha doğrusu Likya yolu boyunca paralel yolları kullanarak
    Bizden sonra gideceklere yardımcı olmak için konuyla ilgili bir de blog hazırladık.. detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

http://bisikletilelikyayolu.blogspot.com/

aliko bunu beğendi.
  10. serciventure

serciventure Üye

Seviye:
  11. Orhan Kılıç

Orhan Kılıç Bisikletkolik

Seviye:
    Geçen sene Kurban bayramında Muğladan başlayıp Akyaka, Ekincik, Dalyan, İztuzu, Sarıgerme, Fethiye, Ölüdeniz, Faralya, Kabak koku,
    Dalaman, Göcek, Saklıkent, Patara, Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Fethiye, Olympos, Kemer rotasını izleyerek Antalyaya kadar gittik. Ekincik, Sarıgerme ve Ölüdenizde kampingde kaldık. Kalkanda nefis manzaralı bir otelde, Kaşta arkadaşımda, Olimposta Ada pansiyonda kaldık. Olympos ve Çıralıda kamp yapma olanağıda var. Yollarda yokuşlar var ama ciddiye alınacak boyutlarda değil. Bir süre sonra alışıyorsunuz pedal çevirmeye. Likya yolu konusunda ciddi bir bilgi kaynağı istiyorsanız Kate Clow un yazdığı Likya Yolu kitabını okuyun. Kitabın aslı İngilizce ama Almanca ve Türkçesi de mevcut. Ben şu anda aynı yazarın The Kaçkar adlı ingilizce kitabını okuyorum ve çok beğendin. Aynı yazarın St. Poul Road isimli bir başka kitabı da var.
    Lykya yolu Garanti bankası tarafından tabelalarla işaretlenmiş ama bu yolu yürüterek aşanlardan yolda ayrıca Kate Clow tarafından yapılmış ve çok daha kapsamlı işaretleme tabelaları olduğunu öğrendim.
    Yaptığımız turla ilgili izlenimlerimi ve fotoğrafları
    bisikletgezgini.blogspot.com adresinde bulabilirsiniz

12. Hasip Çehre

Hasip Çehre Onursal Üye

Seviye:
    harbi Likya yolunu bisikletle değil yeterli cesaret , kondisyon ve güce sahip değilseniz yaya olarak bile geçemeyeceğiniz tırmanışlar ,şelalelelr v.s....var
    :):):):):):):):):):):)::):):):):):):):):):)
    bende bisikletle geçmenin hayalini kuruyodum takii geçen yaz gidip görene kadar.....:):):):):):):):):):):)
    umarım yükseklik korkunuz yoktur iyi eğlenceler.......

13. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bir anda forumda Likya yolu patlaması oldu :) Bisikletle geçilebilecek bir yer değil, Hasip abinin dediği gibi yüksek bir yer :) Zaten yürüyüş parkuru, bisiklet veya başka birşeyle geçilmez.

serciventure bunu beğendi.
  14. Batuhan Atmaca

Batuhan Atmaca Üye

Seviye:
    Çok merak ettim:D