Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Likya Yolu Turu 9.Gün (Adrasan-Antalya) Son Gün...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Likya Yolu Turu 9.Gün; (Adrasan-Antalya)

07 Mart 2008
    Bugün erkenci değiliz. Normal şartlarda ve plana göre Olympos bugünkü durağımız. Yani 15 km’lik bir yol. Onun için geç kalkıyoruz. Dışarıdan gelen sesler nedeni ile uyandığımda saatim 8.30, 8.45 dolaylarında. Sabahın erken saatinde grubun 3 üyesi ayrılmış. Neden ise turun bitmesine birkaç gün kalması. Ha bugün, ha yarın ne fark eder mantığı ile 3 arkadaşımız sabahın erken saatinde ayrılmışlar. Geriye Ben, Kevser, Göktürk Abi ve Ali Abi kalıyoruz.
    Uyandıktan sonra çadırımızın kapısını açınca karşımıza bu manzara çıkıyor. Göktürk Abi ve Ali Abi kahvaltı yapıyorlar. Bir bisküvi ve meyve suyu ile. Deniz ise çarşaf gibi tabiri caizse.

Çadırlarımızı topluyoruz. Çantalarımızı hazırlıyoruz. Saat 10 gibi Adrasan Koyunu geride bırakıyoruz.

Bisküvi ile geçiştirdiğimiz kahvaltıyı adam akıllı yapmak için Çavuşköy’e geliyoruz. Ben çorba içiyorum, Diğerleri ise sabah sabah köfte yemek zorunda kalıyor. Çünkü çorbanın sonunu ben içtim. :) Kahvaltımızı doyasıya yaptıktan sonra Olympos’a doğru yola koyuluyoruz. Biraz rampa çıkıyoruz ardından ise, çıktığımız kadar iniyoruz.

Saatimiz 11’i gösterdiği anda Olympos’a girmiş oluyoruz. Kadir’s House’e (Kadir’in ağaç evleri) karşılıyor bizi Olympos girişinde.

Olympos antik şehrine kadar ilerliyoruz bisikletlerimizle. İçeriye araç ile girmek yasak olduğu için bisikletlerimizi girişe kilitliyoruz ve görevliye emanet ediyoruz. Kaya tırmanışı yapan dağcıları görüyoruz.

Antik Likya yolunu gösteren tabelalar sık sık karşımıza çıkıyor. Bu tabelalar doğru yolda olduğumuzun habercisi. Çıralı yönüne doğru ilerliyoruz

Bahar yeni yeni geldiği için rengârenk çiçekler bizlere göz zevki sunuyorlar. Yeşil, sarı, mor ve beyaz…

Antik Olympos Şehrinin kalıntıları arasında geziniyoruz. Zeytin ağaçları ile süslenmişler.

İstikamet Ceneviz Kalesi…

Tapınak’a da uğruyoruz tabi yol üstü…

Yedi kişiden geriye kalan dört kişi hatıra fotoğrafı çekiliyoruz Olympos’ta…

Ağaçlarla kaplı yolda ilerliyoruz. Hava sıcak ve korunmak için çok iyi bir yöntem.

Olympos’u anlatan tanıtıcı tabela.

Çıralı Plajına açılan kapı… Buradan geçtikten sonra önünüzde Çıralı Plajı uzanıyor.

İşte o Çıralı Plajı. Muhteşem görüntüsü ayaklarımızın altında. Bizde yavaş yavaş kalenin en üstüne çıkıyoruz.

Kale’ye sadece Kevser ve ben çıkıyoruz. Diğer arkadaşlar aşağıda beklemeyi istiyorlar. KevSerSeri ve fonda Çıralı…

Yine bir hatıra fotoğrafı. Ahh ah şu manzaranın güzelliğine bakın. Belki de sadece bu fotoğraf için tripodu o kadar taşıdım kalenin en üstüne kadar. :)

Olympos şehrini kuş bakışı izliyoruz. Vadi gerçekten çok güzel.

Ahh Çıralı ah, dönüp dönüp fotoğraflıyorum. Âşık oldum resmen bu manzaraya.

Kaleden inişe geçiyoruz. Mataralar boş tabi. Bütün suyu tüketiyoruz çıkarken.

Kaleden kalıntılar.

Olympos kalıntıları ve biz…

Evet Olympos’ta son karemizdi bu. Gidip diğer arkadaşları buluyoruz. Saatimiz 12.30 civarları. Ne yapacağımıza karar veriyoruz. Göktürk Abi ve Ali Abi kamp kuracaklarını söylüyorlar burada. Biz ise devam edip Kemer’de kamp kuralım teklifini sunuyoruz ve kabul olmuyor. Ardından Göktürk Abiler bir pansiyona yerleşip iki gün kalacaklarını söylüyorlar. Bizde Kevser ile yola devam etme kararı alıyoruz. En azından Kemer’e kadar gider orada kamp atarız diye düşünüyoruz. Ana yola çıkmak için minibüse biniyor ve yola çıkıyoruz. Ardından koyuluyoruz yola. Hedef Kemer.
    Birkaç km sonra karnımızın zil sesleri duyuluyor. Geçen yaz Ender Abimler ile yemek yediğimiz lokantaya geliyoruz. Hemen pazarlık yaparak balıklarımızı söylüyoruz. Turun beklide en nefis yemeğini burada indiriyoruz midelere. Süper bir menü; balık, salata ve mezeler, oy oy oy… Yemek yediğimiz yerden iki tane fotoğraf sizlere.

Yemek yerken Antalya’da olan Ender Abimi arıyoruz “Abi biz geliyoruz şuan yazın yemek yediğimiz yerdeyiz” diye söylüyorum. O da işi nedeni ile Kemer’e doğru geliyormuş. Yemek faslı bittikten sonra saat 15.00 gibi yola koyuluyoruz. Amacımız Ender Abi ile Kemer’de buluşmak. Oyalanmadan hızlı hızlı pedal çeviriyoruz. Rampalar ve yollar altımızdan su gibi akıp gidiyor. Bu arada terlerde aynen öyle tabi. :) Tahtalı Dağına çıkan feribot kavşağından geçiyoruz ve yine Likya yolunu gösteren tabela görüyoruz. Evet, hala doğru yoldayız. Sona yaklaşıyoruz.

Saat 16.00 gibi Kemer’e giriyoruz. Ender Abiyi arıyoruz ve hala Kemer’e gelmediğini öğreniyoruz. Bizde durmadan Antalya’ya yöneliyoruz. Yolda karşılaşmak umudu ile pedallıyoruz. Kemer’in biraz geçtikten sonra bir petrolde mola veriyoruz. Biraz enerji ve su takviyesi yapıyoruz. Biraz daha ilerledikten sonra Ender Abi ile karşılaşıyoruz. Heyecandan o noktada fotoğraf çekmeyi unutuyorum. Ender Abi Kemer’e kadar gidip dönecekmiş. Bizde Antalya’ya doğru devam ediyoruz. Dönüşte gelip çantalarımız alacak diye sözleşiyoruz. Mevsimlerden kış olduğu için hava erken kararıyor. Saat 18.00 gibi hava karardı. Bu karanlıkta iki tane tüneli geçiyoruz. Hatta ilk tüneli dış taraftan dolanıyoruz. Bu arada Ender Abiyi de kaçırmış oluyoruz. Karanlıkta reflektörler, flâşör ve farlarımız ile yavaş yavaş yol alıyoruz. Antalya’nın giriş tabelasını görünce seviniyorum. Vardık diye. Saatimiz 18.45…
    Antalya girişinde KevSerSeri ve ben…

Bu girişten sonra Ender Abiyi tekrar arıyoruz ve evde olduğunu söylüyor. -Abi biz Antalya girişindeyiz evi tarif et hemen geliyoruz diyoruz. Hemen diyoruz ama evi taa Alanya çıkışındaymış. Hani şu düden şelalesinin denize döküldü yer var ya oraya yakın. O şelaleyi sora sora gidiyoruz. Çevreyolu kavşağında bir petrole soruyoruz ne kadar daha yolumuz var diye. 50 km daha gideceksiniz diyince kafayı yiyorum. 50 km gidersem geri Kemer’e dönerim be. Karanlık, yorgunluk iyice canımı sıkmaya başlıyor. İyi ki Kevser’de anlayışlı, bir şey dese ona sataşacam. Şehir trafiğine giriyoruz bir süre sonra. Yolu sora sora en sonunda, - Abi biz Muratpaşa Belediyesini geçtik geliyoruz diye tekrar arıyoruz. Ve mutlu cevap “-önünüzde gördüğünüz ilk petrol istasyonunda bekleyin hemen yola çıkıyorum” oluyor. Çok geçmeden geliyor Ender Abim ve bizi eve götürüyor. Hemen duşlarımızı alıyoruz ve güzel bir ohh çekiyoruz.
    O kadar yoğun bir günün ardından bize evlerini açtıkları için; Ender Abime, İlknur Ablama ve kızları Selo-Pelo’ya çok çok teşekkürler. Unutmayın Erzincan’da her daim bir eviniz var.

Gün Toplam: 102,40 Km
    Bisiklet Üzerinde Geçen Zaman: 05:54:51
    Ortalama Hız: 17,3 Max. Hız: 64,1

Sevgi ve Saygılarımla…

2. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    ellerine sağlık Serkan.

Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  3. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Nefes almadan okudum. Umarım bir gün ben de bu turu yapabilirim.

4. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Güzelce uyuduktan sonra deniz manzarasıyla açtık gözlerimizi.

Hazırlandık, kahvaltıya gidiyoruz.

Ali Abi hala toparlanmaya çalışıyor.

Olimpos'a vardık.

Sıcağı görünce iyi ki bu mevsimde buralara gelmişiz dedik.

İnsanı kendine hayran bırakan bir yer.

Bugün neşemiz yerinde,

Tatlı su kaynakları Likyalılar'ın neden burayı yerleşim yeri seçtiğini gayet iyi açıklıyor.

Ne kadar güzel bir yer değil mi? Bu bakmaya örnek,

Bu da karşımızdaki güzellikleri görmeye,

Kemer yolu üzerindeki alabalık tesisi mükemmeldi. Çok güzel bir öğle yemeği yedik.

Bisikletler yolda çok güzel akıyor. Uzun bir yolumuz olsa da Antalya'ya bu akşam varmayı hedefliyoruz.

Serkan'ın tabela hayranlığı :)

Ve benim geceleri görünmeyen karanlık yüzüm...

Antalya'ya varmakla arkamda o kadar yüklü bir bagajla kendi rekorumu kırmış oldum. Daha önce Artvin'de 98km yapmıştım. Şimdi ise 102km. yi gördü km. saatlerimiz. Düden'in döküldüğü yerde (neredeyse Alanya'ya varıyorduk) Sevgili Ender Abilerin evine vardığımızda ise saatlerimiz akşam 9'u gösteriyordu. Sevgili eşi İknur Abla'nın güzel yemeklerinden yiyip kendimize geldikten sonra muhabbete ve çaya daldık. Kaç gündür özlediğimiz bir andı. Bizi evimizde gibi rahat ettiren dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. Sağ olun... Yorgunluktan ve uykusuzluktan gözlerimizi tutamıyoruz. Ne de olsa kaç gündür erken yatmaya alıştı kalıplarımız. Ben müsade isteyip benim için yapılan yatağa geçiyorum ve derin bir uykuya dalıyorum. Serken benden sonra ne yaptı bilinmez hehehe. Rahat bir uyku uyuduğu kesin... Yoldaşım ellerine sağlık her zamanki gibi... Bu tura seninle başlamak ve birlikte sorunsuz bir şekilde bitirmek beni gerçekten çok mutlu etti. Birlikte nice turlara diyelim inşallah...

5. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    ellerinize sağlık.huzur dolu manzaralar.

6. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Herkese merhaba ;)

Serkan'la Kevser'in Antalya'ya gelmek üzere olduklarını öğrendiğimde, eski dostlarımı göreceğim diye çok sevindim.

İşim icabı tesadüfen o gün Kemer tarafına gidiyordum, yol boyu gözlerim onları aradı ve nihayet Kemer'e birkaç kilometre kala karşıdan sevgili arkadaşlarımı gördüm.

O kalabalık trafikte tabi hemen bariyerden atlayıp karşı seride geçtim. :eek:

Aşağıda o an çektiğim resimler. Bende aceleyle 3 aded resim çekmişim.

Tabi dönüşte onları tünelin oralarda onlar dıştan geçerken geçip gitmişiz. Bu olaya çok üzüldüm. Hiç olmazsa bagajlarını arabaya alsaydım onlar benim arabadan daha hızlı Antalya'ya varırlardı o hafiflikte.

Siz arkadaşlarımın her zaman evimizde yeriniz hazır. :)
    En kısa zamanda tekrar bir araya gelmemiz dileğimle diyorum. ;)

Yolda karşılaşımızın resimleri.

Sevgilerimle.

tırt kaptan, eYa, KevSerSeri ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Sonunda bir seri turun daha sonuna geldik :) Ellerinize ayaklarınıza sağlık. Bu arada akabinde yaptığınız Akdeniz Tur'nu da yayınlamayı düşünüyormusunuz?

KevSerSeri ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  8. janset

janset Üye

Seviye:
    likya yolu çok keyifli bir rota.çok özel bir gezi olmuş.kadir'in yeri de her zamanki sıcaklığında:)teşekkürler paylaşım için...

9. bianconero

bianconero Aktif Üye

Seviye:
    geçen sene bu tarihlerde olimpostaydım.. anılarım canlandı bi an bu arada işaret levhalarını yenilemişler o dikkatimi çekti ne alakaysa :)

10. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza ve yüreğinize sağlık arkadaşlar. Ahhh Çıralı aahh ! Beni de yaktı çıra gibi Serkan abi senin gibi, o ne güzelliktir öyle? Bir de biz sadece resimlerle yetiniyoruz. Siz ise canlı canlı görüyorsunuz. Eee, bu güzelliğe aşık olmamak mümkün mü?
    Tekrardan ayaklarınıza sağlık, ayağınızdan pedal, yüreğinizden bisiklet sevdası eksik olmasın...

11. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Merhaba Murat Abicim,
    Çok teşekkür ederim. Görüşmek dileği ile...

Sevgiler...

Merhabalar,
    Çok istiyorsanız emin olun ki yaparsınız. Bu güzellikle çıplak gözle görmek çok daha farklı bir duygu.

Sevgiler...

Merhaba Yoldaşım,
    Bende senin gibi kafayı koyar koymaz uykuya daldım. Hemde ne rahat uykuydu anlatamam. Duble rahat.:)
    Canım Yoldaş'ım sağsalim bir turu daha geride bıraktık. Daha nice turlar bizleri bekliyor.

Sevgiler...
    Merhaba Ender Abicim,
    Tekrar tekrar çok teşekkür ederiz. Sizin gibi bir dostumuz olduğu için ne kadar gurur duysak azdır.

Alıcıoğlu Ailesine selamlar.

Sevgiler...
    Merhaba Enescim,
    Likya Yolu Turumuzu sabırla bekleyip ve okuduğun için çok eşekkür ederim. Tabi ki ardından Doğa Akdeniz Turumuzuda paylaşacağız.

Sevgiler...

Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  12. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    ilk günden beri sıkısıkıya takip ettiğim,defalarca okuyup resimlere bakmaya doyamadığım bir turumuzuda sanki sizlerle beraber
    * rampalarda terledim
    *büsküvi ile kahvaltı yaptım
    *akşamları yorgunluktan erkenden çadırıma girip uyudum. ;)
    dostlarım bu duyguları bana yaşattığınız için teşekkürler ve hepinize kucak dolusu sevgiler gönderiyorum,sağlıcakla kalın

13. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İmrendim dogrusu:eek: çok çok güzel bir gezi olmus tabiki muhteşem bir ekibin ortak çabasının hasat vermesiyle oldu bu iş;) inş bana da böyle bir gezi kısmet olur da forum dostlarımıza paylaşayım:)

14. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    elinize ayaklarınıza sağlık
    keyfiniz hiç bozulmasınnnnnnnnn
    harikasınız

15. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Merhabalar,
    Evet süper bir rota. Her bisikletçinin geçmesi gereken bir yol.

Sevgiler...

Merhabalar,
    Olympos bambaşka bir cennet. Anılarınıza döndürmek çok güzel.

Sevgiler...

Merhaba Kardeşim,
    Canlı canlı görmek çok farklı kardeşim. Mutlaka ilk fırsatta git. Ama dikkat et kalbini orada unutabilirsin.

Sevgiler...

Merhaba Abicim,
    Çok çok teşekkür ederim. Sizede yaşatabildiysek ne mutlu bize. Birgün birlikte pedallamak dileği ile.

Sevgiler...

Merhaba Kardeşim,
    Senin gibi bisiklet sevdalısını bu tur sonunda Antalya'da tanımak büyük mutluluk. Birgün senide bu sayfalarda gezilerin ile izleyeceğiz buna eminim.

Sevgiler...

Merhabalar,
    Çok teşekkürler dilekleriniz için.

Sevgiler...

16. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Öncelikle Serkan, Kevser ve sonra tura katılan diğer arkadaşlara; Kucak dolusu sevgi ve teşekkürler...

Her yeri gezemesek de sizler sayesinde gezmiş oluyoruz.

40 kmlik bir turdan geldim ve uzun tur planları dolanırken kafamda şimdi Likya Yolu Turunun 9 gününü birden bir oturuşta okudum okudum..., resimlere baktım, içim gitti... Bazı fotoğraflar gerçekten muhteşem...

Herşey için çok teşekkürler...

Birlikte pedallamak dileği ile...

17. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Buyrun sizlere bir Serkan Taşdelen klasiği daha.

Doyamıyacaksınız izlemeye.

18. Süleyman Cantuk

Süleyman Cantuk Aktif Üye

Seviye:
    gerçekten tebrikler , güzel bir gezi olmuş...

19. Aydın Akyokus

Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürler. oaralara gitmiş kadar oldum ilerde böyle uzun soluklu birkaç tur planım var inşallah sizin gibi gerçekleştiririm teşekkürler ...

20. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Neden olmasın, yeter ki isteyelim... ;)