Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Leonardo D Mi Ng 650 Mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mehmet gülmez tarafından paylaşıldı.

1. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bütçem max 350.

Salcano Ng 650 - Peşinde 325'e bırakıyor.
    Salcano Leanardo D - Peşinde 290'a bırakıyor.

İkisi de 26 jant. Boyum 1.90. Sizce bu ikisinden hangisi daha cazip ya da başka mode ve kadrolara mı bakayım?

2. yusuf yuce

yusuf yuce Üye

Seviye:
    leonard la 650 arasında kaldıysanız ng 650 yi alın çünkü leonard hi-ten kadro ng 650 ise aluminyum oldugu için daha hafiftir.

3. Volkan ULUÇ

Volkan ULUÇ Aktif Üye

Seviye:
    ng 650 yi alın derim.

4. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Aslında ağırlık konusu bana göre geri planda. Daha önce 90'ların Bianchi Thomisus modelini kullanmıştım ve oldukça ağırdı ama dediğim gibi beni pek etkilemiyor.

Asıl merak ettiğim şu Ng 650 alimünyum kadroya sahip hafif Leonardo ise daha ağır bir kadroya sahip. Sağlamlık bakımından hangisi daha iyidir. Aliminyum kadronun esneme çatlama gibi durumları oluyorsa Leonardo almak daha mantıklı bana göre.

5. bicycler

bicycler Aktif Üye

Seviye:
    Eğer illa da Leonardo diyorsanız, disk fren yerine v-frenli olanını düşünün bence. Bisikleti yağmurlu çamurlu havalarda veya zorlu dağ yollarında kullanmıyacaksanız (ki bu bisiklet bu şartlara pek uygun değil), disk frene hiç gerek yok.

6. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bisikleti şehir içi kullanacağım. Aslında city tarzı ve 28 jant olan modellerden almak istiyorum özellikle Salcano City Sport modeli çok hoşuma gidiyor ama işte bütçem sınırlı ve fiyatlarına göre bu bisikletler de iyi.

Leonardo D

+ Disk fren
    - 17 kg'dan ağır gövde

Ng 650

+ Aliminyum ve hafif kadro
    + Çift kat jant
    - V fren (ki bana göre V fren eksi özellik değil)

Şu an tek sorun 26 jant bana ufak gelir mi?

7. bicycler

bicycler Aktif Üye

Seviye:
    -> Leonardo'nun iki modeli var, biri disk frenli, biri v-frenli. illa da leonardo diyorsanız v-frenli modelini tercih edin derim.

-> Eğer çok kilolu değilseniz, ve de bisikleti hor kullanmıyacaksanız, aluminyum kadroda sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum. Sizin yerinizde olsam ng650'yi tercih ederdim.

-> 26 jantın ufak gelmesinden kastınız nedir? Bütün dağ bisikletleri zaten 26"tir. Eğer 28" olanlardan almak istiyorsanız, o zaman şehir bisikletlerine bakmanız lazım.

8. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bahsettiğim model disk frenli model. V frenli yokmuş ellerinde. Benim için disk ya da v olması farketmez.

Kilom 84. Dediğim gibi şehir içi asfalt yolda kullanacağım. Biraz da kilo vermek için almak istiyorum. Benim de şu an gönlümde Ng 650 yatıyor.

Salcano 26 jantların kadroları galiba 17 civarı ama boyuma göre 20 olması daha kullanışlı olur gibime geliyor. Eğer bu kadrolar ufak gelirse önceki bisikletimde de yaptığım gib seleyim sınıra dayayacağım. Olmazsa uzun borulu sele alacağım.

9. Ahmet Ozan Tarhan

Ahmet Ozan Tarhan Yeni Üye

Seviye:
    Disk frenin ne sakıncası olabilir ki? Çünkü ben disk fren düşünüyorum yağmurlu havalarda sorun mu yaratır?

10. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Boy 1.90 ise kadro boyu önemli sizin için . Leonardo ve ng650 için kadro boyu belirtilmemiş . Ben 1.76 boyundayım 18 inç kadro kullanıyorum. Fakata ng 650 sanırım 17.5 inç kadro boyuna sahip ve başka seçeneği yok. Bu ölçüde bir kadro tahminimce arazide yarışmayacak , şehir içi kullanacak biri için fazla küçük. Ng 650 kullanıcısı arkadaşlar vardı çok memnundular. Zaten arazide kullanmayacağınız için bu seviyede bir aliminyum kadro yeter sizin için hi ten e bulaşmaya gerek yok. Tabiki patika yollar taşlıklı arazilerde filan korkmadan kullanabilirsiniz ancak arazide performanslı kullanımda 1.90 boyunda muhtemelen 100 kg civarında birinin altında zarar görebilir)

Birde leonardoda ki disk fren %99 mekanik disk fren. Forumda bir sürü kişi şikayetçi mekanik disk frenden. Lanet olsun böyle disk frene deyip sorunu bir türlü halledemeyip v fren takan insanlar var. Disk frenin hidrolik olanı makbul olduğu için bu mekanik disk frenler sizi aldatmasın :). Bende v fren kullanıyorum gayet güzel ancak aşırı yağışta ve jantlara çamur bulaştığında performans düşüyor. O haldeyken bile rahatsız edici olmaz sizin için. Ayrıca disk fren ilk bakışta insana güzel geliyor ancak bisiklette ne kadar bağımsız parça varsa o kadar da sorun çıkma ihtimali fazla demektir. O yüzden v fren tavsiye ederim.

Bende salcanonun 6061 alu kadrolarından birini kullanıyorum memnunum. O yüzden eğer kadro boyu olarak bir problem yoksa tercihim NG650 dir.

11. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Dediğim gibi sadece asfaltta kullanacağım. Ama Ng 650 bana ufak gelecek gibi gözüküyor, bu moralimi bozdu:(

O zaman mecburen toplama yaptıracağım.

12. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Salcanoyla iletişime geçmeniz daha iyi olur , sizin için başka seçenekler sunabilirler. Aradaki farkı ödeyip boyunuza uygun bir kadroya ng650 parçaları toplatabilirsiniz tahminimce. Bütçenizi aşabilir tabi en iyisi salcanoyla görüşmek.

13. bicycler

bicycler Aktif Üye

Seviye:
    ng 650'nin kadrosu 17.5" olması lazım. Bence sizin için ideal olan 19" veya 20".

Benim boy 1.74, 16" astro var. Sele borusunu yukarı kaldırınca büyük geliyor bile diyebilirim. :p

Bence deneme imkanın varsa üstüne binip bir dene derim. Ama öyle mağaza içinde denemeyle olmaz. Birkaç yüz metre sürmelisin.

Olmadı büyük kadrolu bisikletlere bakın.

14. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Deneme imkanım olmadı ama uzun sele borusu takviyesiyle bile bana ufak gelecek galiba.

15. bicycler

bicycler Aktif Üye

Seviye:
    Tecrübem yok ama ben de forumdan öğrendiklerimi yazayım :)

Disk fren daha etkili ve kısa mesafede fren yapmanızı sağlıyor. Ayrıca yağmur gibi olumsuz hava şartlarından da etkilenmiyor. (V-frenin yağmurda etkisi azalıyor.)
    Ayrıca 2 çeşit disk fren var, biri mekanik disk fren diğeri hidrolik disk fren. Mekanik disk frenlerin genelde sorunlu olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, disk fren v-frenlerden daha ağır.

->Eğer bisikleti dağ yollarında, yağmurlu, çamurlu ortamlarda kullanmayı düşünüyorsanız, disk fren daha iyi bir tercih olur. (Ama mekanik değil hidrolik olanı)
    ->Yok genelde şehir içi kullanıcam, yağmurla çamurla filan da pek işim yok diyorsanız, disk fren lüzumsuz olur, v-fren işinizi görecektir.
    Ayrıca Leonardo gibi ucuz bir bisikletteki mekanik disk frene ne kadar güvenilir meçhul.

Benim bildiklerim bu kadar. Ayrıntılar için forumda şöyle bir gezinin.

16. mehmet gülmez

mehmet gülmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bugün başka bir arkadaş sayesinde Bianchi Speed modelini gördüm ve fiyat/performans olarak olarak iyi bir bisiklet olduğunu farkettim.

Şimdi Salcano Leonardo, Ng 656 ve Bianchi Speed arasında kaldım.
    Hiç biri olmazsa 270 tl civarına toplatıcam:)

17. Doğukan Özbek

Doğukan Özbek Üye

Seviye:
    çok tecrübeli değilim ama bildiklerim kadarıyla:

bianchi speed inde kadro boyu 17'' civarında..bütceniz yeterli ise salcano astro m 18'' kadro almanızı tavsiye edebilirim..kadro biraz daha büyük ve daha kaliteli bir bisiklet...ama bütceniz 350 dolaylarında sınırlı ise ng650 yi herhangi bir salcano satan bir bayiide denemenizi öneririm...eğer kadro boyu uyarsa leonardo-speed-ng650 içerisinde ng650 ik tercihiniz olsun...leonardo konusuna gelince..aşırı ağır bir bisiklet..bir mtb için 15-16 bile fazla görülürken 17 kg larda dolaşan bir bisiklet bence gereksiz..