Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lefty??

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Kutay Engin tarafından paylaşıldı.

1. Kutay Engin

Kutay Engin Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, ilginç ve komik gelebilir ama merakımı yenemiyorum.
    V frene uygun Lefty maşa üretilmiş olabilir mi, üretilmişse bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Mühendislik açısından pek olası gelmiyor, öte yandan bunları üreten adamlardan her şey de beklenir diyorum kendi kendime..

Eğer üretildiyse, boşuna başka maşalarla uğraşmayayım diyorum, şimdiden teşekkürler.

2. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    yok öyle bir şey :D

şaka bir yana yapılması kesin güşünülmüştür ancak verimli bir frenleme sağlanamaz diye düşünüyorum. disk en iyisi ;)

Muzaffer YILMAZ ve Kutay Engin bunu beğendi.
  3. Kutay Engin

Kutay Engin Üye

Seviye:
    O halde lefty maşayı, fren sistemini değiştireceğim zamana bırakmaktan başka çare yok.
    Şimdilik rst capa ya talim.

4. Aykut acar

Aykut acar Yeni Üye

Bahsettiğiniz şeyi Giant'ın katlanır bisikletinde görmüştüm. Ön maşa lefty arka çeki borusu da righty şeklindeydi ve V frenli bir modeldi. Tabi bu bahsettiğim bisiklet 16" ya da 20" lastiklere sahip aynı Dahon benzeri bir bisiklet idi.

5. Kutay Engin

Kutay Engin Üye

Seviye:
    İlginçmiş gerçekten ama anladığım kadarıyla küçük ebatından ötürü uygulanabilmiş. 26" janta uygulamak temu90 ın da bahsettiği gibi, fren meselesi yüzünden zor (ama imkansız değil).
    Ben bir umut bekliyorum şimdilik.

6. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    Sağdaki pivotu tutacak çubuğun kaynağı sağlam yapıldıktan sonra?

Kutay Engin bunu beğendi.
  7. Kutay Engin

Kutay Engin Üye

Seviye:
    Çizim ve fikir güzel, sağolasın. Ama bu alternatifte (düşününce başka alternatif kalmıyor zaten) fren durumunda,soldaki pivot biraz da olsa tekeri maşaya doğru çekmez mi?
    Gerçi yapacak olan mühendisler, yaparlarsa bunun da bir yolunu bulurlar herhalde..

8. Harun Salcı

Seviye:
    Soldaki pivot sola çekme yapar ama çözümü var.Maşanın sağ tarafına bir karşı ağırlık yerleştirilir.Aynı vinçlerdeki gibi.Mühendis olmak istiyorum. :D

9. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar kendinizi klasik telli fren sistemleri ile kısıtlamayın :) Sadece papuçların ileri geri gittiği, diğer tüm mekanizmanın sabit olduğu hidrolik bir fren sistemi ile bu olabilir.

Bu Magura'nın ürettiği hidrolik v-fren sistemi..

Yapılacak olan iş bu sistemi tek bağlantı noktası olan bir hale getirmek. Köprü kısmı olabildiğince sağlam ve esnemez yapılırsa bu olur ama tabi getireceği ekstra ağırlığı da cabası..

10. Kutay Engin

Kutay Engin Üye

Seviye:
    Tek bacağın yoksunluğundan kazanılan ağırlık kaybından fazla değildir herhalde.
    Magura da iyiymiş bu arada.

11. Atakan DEMİR

Atakan DEMİR Forum Demirbaşı

Seviye:
    Dostum bu dediğinide yaparlarsa artık anlaki iş sadece para kazanmak amaçlıdır çünkü lefty nin amacı hafiflik kazanmak v fren lefty olursa nerdeyse normal maşalarla aynı ağırlığa sahip olur diye düşünüyorum

12. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Cannondale'nin Lefty üretme amacının 3 önde gelen sebebi var.

Bunlardan ilki kazayı önlemek; Orman içerisinde veya kötü arazide jantla maşa/amortisör arasına girebilecek dal çalı gibi tehlikeleri ortadan kaldırmak.

ikincisi hafiflik

üçüncüsü ise tamamen özgü bir tasarım

Lefty maşalara şuana kadar V brake takılmadı ve bunun için de bir aparat yapılmadı. Zaten spesiyal bisikletler genelde disk frenli olarak üretiliyor.

Belki bir buster takılarak veya özel bir aparat yaparak bunu başarabilirlerdi ama eminim olsaydı çoktan sırf yapmak için yaparlardı.

Yapsalar bile frenler her iki yöne aynı baskıyla basmayacaktır. Sol taraftaki frenin daha güçlü olması gerekiyor. Yoksa bisiklet frene bastıkça gidon sağa çekecektir.

13. Harun Salcı

Seviye:
    Sağa çekmemesi için maşaya karşı ağırlık konulabilir.

14. ulas

ulas Admin

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Tam olmasa da Benzer bir olay motosikletlerde yaşanıyor gidonun hakimiyetini kaybetmemek için gidon amortisörü takılıyor bisilette bunu yaptıktan sonra ağırlık hafifletmenin amacı kalmaz diye düşünüyorum.

15. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    :D orjinal fikirler çıkmış baya bir ortaya.Ama önerim:Abim v fren uyumlu lefty arayacağına disk frene geçsene :D

16. Kutay Engin

Kutay Engin Üye

Seviye:
    Zaten durum onu gösteriyor fakat disk frenler hakkında baya olumsuz bilgiler aldım, gerek ağırlık gerekse çabuk arıza yapması ile ilgili.
    Dayanaklarını bilmemekle birlikte, piyasada bu kadar disk frenli bisiklet varken bu eleştirilere de anlam verememiştim.
    Bahara doğru böyle bir değişim yaparım herhalde.

17. Kutay Engin

Kutay Engin Üye

Seviye:
    Bugüne kadar bendeki bilgi, V frenlerin diske kıyasla daha hafif olduğu yönündeydi, bu bilgi yanlışsa beni düzeltmenizi rica ederim.

18. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    :) abi biraz ağır oluyor,ama hidroliklerde bakımı düzenli yaparsan arıza hiç olmuyor inan bana.Ayrıca daha iyi tutuyır unuttum birde mekanik diskler öyle sıkıntılı hidrolikler sağlam ama :D

19. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ulaş abi Allah senden razı olsun şu konuya mantıklı bişey yazan tek sen olmuşsun valla...

Uğraşma zaten sen normal binmeye devam... Disk frenlerde çabuk bozuluyormuş zaten :)

O bisiklet v-frenli değil yolbisikleti fren var ortasından tek noktadan bağlanıyor çamurluk dliğinin olduğu yerden...

Zaten lefty hafiflik için üretilmiş bir maşa değil... Önce biraz araştırma yapmak lazım...

Leftylerin en büyük avantajı normal çift bacaklı amortisörlere kadar altı (6) kat daha esnemez bir amortisör olmasıdır... esnemenin azalması demekte daha yüksek kontrollü bir bisiklet demektir...

Ayrıca bütün sistemin tek bacakta toplanması ile maşanın çalışma performansının da artması ve daha verimli çalışması sağlanmıştır...

Amaç hafiflik olsa RockShox un 1200gr amortisör ürettiği günlerde 1700-2000 gr leftyler olmazdı bisikletlerde...

Lefty evet hafiftir...1500gr lık bir amortisör 100mm çalışırken Lefty110mm çalışır, daha esnemezdir ve daha yüksek çalışma performansı vardır... Bu hesaba göre hafif denebilir ama amaç hafiflik değildir...

Bu arada biri bacaklara kaynak yapalım bişiler monte edelim karşı ağırlık yapılır demiş ama frenlerin uyguladığı güçleri, amortisörlerde masıl dengelendiğini falan hesaba katmamış :D He tabibirde Leftylerin karbon olduğunu :D

20. Kutay Engin

Kutay Engin Üye

Seviye:
    Hasan kardeşim, hem bu nükteli ve alaylı cevabın için teşekkür ederim, hem de sayende ben ve tahmin ediyorum bir çok kişi, yeni bilgiler edindik.
    Keşke bu alaylı cevabının içinde disk frenlerle ilgili biraz bilgi verseydin de alayının bir zemini olabilseydi..
    Sevgiler...