Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Led arka farların parlaklığını arttırmak

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Serden Us tarafından paylaşıldı.

1. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Daha önce bir konuda bahsetmiştim bundan, şimdi de görsellerle yapımını anlatıyorum. Led arka farımızın normal parlak kırmızı ledlerinin sökülüp yerine kırmızı smd led takılması şeklinde özetleyebilirim bu işlemi. Resimleri buraya küçük olarak ekledim, büyük boyutları için resimlere tıklayabilirsiniz.

Elimdeki arka far, 5 ledli Infini marka bir far. Çeşitli modları var (5 mod falan galiba) ve 1 adet CR2032 pil ile çalışıyor. Açıkçası farın yanma süresi uzun ancak belli bir süre sonra parlaklığı azalmış şekilde yanıyor. Dolayısıyla görünürlüğü azalıyor. Piyasada reklamı yapılan fotoğrafı şudur:

Elimde masa lambası altında çekilmiş fotoğrafı:

Bu da bisiklet üzerinde florasan ışık altında çekilmiş fotoğrafı:

Üzerindeki mevcut ledler varken belli bir seviyedeyken parlak gözüküyor, yukarı veya aşağı doğru hareket ederseniz ışık parlaklığı azmış gibi duruyor. Bu üstteki fotoğraf tam ledlerin odaklama seviyesindeyken çekildi.

Fark görsel olarak daha belirgin olsun diye tüm montaj aşamalarını aynı masa lambası üzerinde gerçekleştirdim. Son fotoğrafları da aynı florasan lamba altında çektim.

Öncelikle farımızın içini sökeceğiz:

Farda vida veya tırnak bulunmuyor. Sadece üstteki siyah Infini yazılı kısmın 4 adet tırnağı var. Diğer yerler yapıştırılmış. Bu nedenle maket bıçağı ile kesip ayırıyorum ve bu şekilde ledlere ulaşıyorum. Görüldüğü gibi, 3 adet normal, 2 adet de yanlara bakan küçük şeffaf led var:

Önce devreyi tutan vidaları söküp arka taraftaki lehim yerlerine ulaşıyorum ve lehimleri eriterek ledleri söküyorum:

Ledlerin bulunduğu ön taraf:

Bu iki resimde, üst sağda gördüğünüz siyah, delikli bir plastik içindeki küçük beyaz kare olanlar smd ledlerimiz. 1210 kılıf kırmızı smd leddir bunlar. Hani konuda üstten 3. fotoğrafta ışık parlaklığının belli bir seviyede parlak olduğunu, yukarı-aşağı harekette parlaklığın azalıyor gibi göründüğünü söylemiştim. Bu smd ledlerin 120 derece görüş açısı var. Montajdan sonra yukarıdan da baksanız aşağıdan da baksanız sağdan soldan da baksanız parlak şekilde görünecek artık far.

Bu smd ledler çok küçük olduğu için ve bacakları normal led bacağı gibi uzun ve ince olmadığı için, devredeki led çıkış deliklerine tel lehimleyip ön tarafa çıkarıyorum:

5 ledin artık gereksiz olacağını ve pil ömrünü uzatmak amacıyla yan ledleri iptal ediyorum. Farda artık sadece 3 led olacak. Bu durum fardaki modları etkiler mi etkilemez mi diye devreyi incelediğimde, yan ledlerin bir bitişiğindeki ledlere paralel bağlandığını gördüm. Bu nedenle direkt iptal ettim ve 3 ledin montajını bitirdim:

Tam bu aşamada ledlerin alt tarafının metal renkte olmasının parlaklığa avantaj sağlayabileceğini düşündüm. Biraz geç kalmıştım ama olsun. Ledlerin yüzeyini bantla kapatarak gümüş renkli sprey boya ile boyadım. Biraz tedirgin boyamışım galiba, işçilik çok iyi değil:

İşçilik çok iyi olmasa da hiç yoktan iyidir diyorum ve aklıma farın önünde takılı duran Infini yazılı siyah kapak geliyor. Bu kapağın ledlere bakan kısmı da siyah. Olmaz diyorum, bu da boyanacak. Gümüş rengi alınca ışığı ayna gibi geri yansıtıp parlaklığı arttırıcı rol oynamalı. Aslında kapak hiç olmasa daha iyi ama neyse, orijinal dış görünümü bozmayalım diyorum ve boyuyorum:

Bu seferki işçilik daha iyi oldu galiba. Maket bıçağıyla keserek açtığımı söylemiştim farı. Japonla yapıştırarak geri takıyorum ve işlem tamam:

Şimdi aynı ışık altında test edelim:

Eski hali şuydu:

Tekrar dikkatinizi çekerim; eski halinde 5, bunda 3 led yanıyor ve parlaklık her ne kadar fotoğrafa yeterince yansıtamasam da belirgin şekilde arttı. Ama en önemlisi; artık başka açılardan bakınca da arka far kendini farkettiriyor.

Bunlar da ilk cümlemde diğer bir konuda bahsetmiştim dediğim başka fotoğraflar:
    Not: burada, üstteki far smd leddir, alttaki ise bu konuda anlattığım 5 ledli far.

Ben alttakini normal far, üsttekini ise çok daha parlak olduğu için fren lambası olarak kullanıyorum. Bir de aklımda fren lambası ile normal arka farı tek kasa içinde toplama düşüncesi var ama emin değilim, şimdilik bu şekilde kullanıyorum.

[​IMG][​IMG][​IMG]

Bu arada benim bu üstteki farı milyoncudan 2,5 TL gibi bir fiyata almıştım, şimdi ne kadardır bilmiyorum ama Çin'deki ucuz farların fiyatlarını biliyorsunuzdur... Aynılarından işte bu da. Alttakinin ilk halinden daha sönük bir parlaklığı vardı. SMD ledleri ise 10'ar kuruştan aldım. Yalnız bu smd ledler çok küçük. Cımbızla falan anca tutuluyor. Lehimlemek, lehimlemeyi bilmeyenler için imkansız hale gelebilir, ledleri yakabilirsiniz.

2. adamCliff

adamCliff Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Böyle işlerle uğraşması çok eğlenceli eline sağlık.Kendi işini kendin yapmak gibisi yoktur.

3. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Güzel olmuş peki pil kullanım süresi değiştimi,yani ne kadar gidiyordu bir pil ve şimdi ne oldu ?

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Far bu şekle geldiğinden beri sadece 1 kez yarım saatlik gece sürüşüne çıktığım için pil süresi konusunda henüz bir sonuca varamadım.

SMD led normal ledden daha mı az elektrik tüketir, aynı mıdır, yoksa daha mı çok tüketir bunu bilmiyorum. Ama tüm ledleri değiştirince 5 smd led olacağına 3 smd led olsun dedim. Bu nedenle 5 smd ledli olmasına göre pil daha çok dayanacaktır.