Le Tour De France 2009

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
Kadrosu belli olan diğer takımlar şu şekilde

Garmin kadrosu Kesin olarak belli oldu. Kadroda Vndevelde lider olacak.

VANDEVELDE Christian USA
DEAN Julian NZL
FARRAR Tyler USA
HESJEDAL Ryder CAN
MARTIN Daniel IRL
MILLAR David GBR
PATE Danny USA
WIGGINS Bradley GBR
ZABRISKIE David USA

Lampre :

BALLAN Alessandro ITA
BANDIERA Marco ITA
BRUSEGHIN Marzio ITA
FURLAN Angelo ITA
LORENZETTO Mirco ITA
MARZANO Marco ITA
MORI Massimiliano ITA
RIGHI Daniele ITA
SPILAK Simon SLO

Liquigas :

KREUZIGER Roman CZE
BENNATI Daniele ITA
KUSCHYNSKI Aleksandr BLR
NIBALI Vincenzo ITA
PELLIZOTTI Franco ITA
SABATINI Fabio ITA
VANDBORG Brian DEN
VANOTTI Alessandro ITA
WILLEMS Frederik BEL

Katoucha

BOTCHAROV Alexandre RUS
HORRACH RIPPOLL Joan ESP
IGNATIEV Mikhail RUS
IVANOV Serguei RUS
KARPETS Vladimir RUS
NAPOLITANO Danilo ITA
POZZATO Filippo ITA
TRUSOV Nikolay RUS
VANDENBERGH Stijn BEL

Columbia

BURGHARDT Marcus GER
CAVENDISH Mark GBR
EISEL Bernhard AUT
HINCAPIE George USA
KIRCHEN Kim LUX
MARTIN Tony GER
MONFORT Maxime ITA
RENSHAW Mark AUS
ROGERS Michael AUS

Cervelo

SASTRE CANDIL Carlos ESP
CUESTA LOPEZ DE CASTRO Inigo ESP
GOMEZ MARCHANTE Jose Angel ESP
GUSTOV Volodymir UKR
HAUSSLER Heinrich GER
HUSHOVD Thor NOR
KLIER Andreas GER
LANCASTER Brett AUS
ROULSTON Hayden NZL

Scudo

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
@Mustafa ÇAKAR

Astana takım tartışmalarını Lance Twitter üzerinden cevaplıyor. Sorular ve verdiği yanıtlara bakılırsa Horner'in turda olmaması ciddi tepkiler doğurmuş.Neden Horner yok sorusuna bunu bende soruyorum diye yanıtlamış. Başka bir Soruya verdiği yanıtta Denedim ama 2004-2005 teki gibi değil.Takımın lideri ben değilim. Horner gibi adamı ararsınız diyor.

• Beğen
Tepkiler: sado ve STORMER

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
@Mustafa ÇAKAR

Chris Horner seçilmeyişi üzerine bir açıklama yapmış.

(link)

Kısaca Muravyev'in kazak sponsorların baskısı ile, Rast'ın hizmet elemanı olduğu için, Paulinho'nun da Contador'un baskısı ile seçildiğini, hayatın tüm alanlarında olduğu gibi bisiklette de politik oyunların döndüğünü, Bruyneel in de elinden gelen bir şey olmadığını ama büyük hayalkırıklığı yaşadığını anlatıyor.

• Beğen
Tepkiler: sado

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
Contador, Luis León Sánchez ve Ruben Plaza nın önünde ITT ispanya şampiyonu oldu.

(link)

• Beğen
Tepkiler: sado

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
Bu seneki tırmanışlar :

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2009/700/PROFIL.gif

7. Etap Barcelone Andorre Arcalis - 224 km
Km 32.0 - Côte de Montserrat - 4.1 km de montée à 3.8 % - Catégorie 4
Km 97.0 - Port de Solsona - 5.8 km de montée à 4.3 % - Catégorie 3
Km 127.0 - Col de Serra-Seca - 7.7 km de montée à 7.1 % - Catégorie 1
Km 136.5 - Port del Comte - 3.1 km de montée à 5.3 % - Catégorie 3
Km 224.0 - ANDORRE ARCALIS - 10.6 km de montée à 7.1 % - Catégorie H

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2009/800/PROFIL.gif

8. etap Andorre-la-Vieille Saint-Girons - 176.5 km
Km 23.5 - Port d'Envalira - 23.2 km de montée à 5.1 % - Catégorie 1
Km 102.0 - Col de Port - 11.4 km de montée à 5.5 % - Catégorie 2
Km 132.5 - Col d'Agnès - 12.4 km de montée à 6 % - Catégorie 1

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2009/900/PROFIL.gif

9. etap Saint-Gaudens Tarbes - 160.5 km
Km 60.5 - Col d'Aspin - 12.3 km de montée à 6.4 % - Catégorie 1
Km 90.0 - Col du Tourmalet - 17.1 km de montée à 7.4 % - Catégorie H

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2009/1500/PROFIL.gif

15. Etap Pontarlier Verbier - 207.5 km
Km 8.0 - Côte du Rafour - 3.7 km de montée à 5.1 % - Catégorie 3
Km 18.5 - Col des Etroits - 1.5 km de montée à 5 % - Catégorie 3
Km 54.0 - Côte de La Carrière - 6.3 km de montée à 4.4 % - Catégorie 3
Km 74.0 - Côte de Prévonloup - 4.5 km de montée à 4.7 % - Catégorie 3
Km 135.0 - Col des Mosses - 13.8 km de montée à 4 % - Catégorie 2
Km 207.5 - VERBIER - 8.8 km de montée à 7.5 % - Catégorie 1

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2009/1600/PROFIL.gif

16. etap Martigny Bourg-Saint-Maurice - 159 km
Km 40.5 - Col du Grand-Saint-Bernard - 24.4 km de montée à 6.2 % - Catégorie H
Km 128.0 - Col du Petit-Saint-Bernard - 22.6 km de montée à 5.1 % - Catégorie 1

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2009/1700/PROFIL.gif

17. Etap Bourg-Saint-Maurice Le Grand-Bornand - 169.5 km
Km 18.0 - Cormet de Roselend (D.902-D.925) - 18.1 km de montée à 5.7 % - Catégorie 1
Km 56.0 - Col des Saisies - 15.1 km de montée à 6 % - Catégorie 1
Km 111.5 - Côte d'Araches - 6.3 km de montée à 7 % - Catégorie 2
Km 140.5 - Col de Romme - 8.8 km de montée à 8.9 % - Catégorie 1
Km 154.5 - Col de la Colombière - 7.5 km de montée à 8.5 % - Catégorie 1

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2009/2000/PROFIL.gif

20. Etap Montélimar Mont Ventoux - 167 km
Km 14.0 - Côte de Citelle - 5.2 km de montée à 3.9 % - Catégorie 3
Km 65.5 - Col d'Ey - 6.7 km de montée à 4.8 % - Catégorie 3
Km 87.0 - Col de Fontaube (D.72-D.41) - 4.7 km de montée à 4.2 % - Catégorie 4
Km 121.5 - Col des Abeilles - 7.7 km de montée à 4 % - Catégorie 3
Km 167.0 - MONT VENTOUX - 21.1 km de montée à 7.6 % - Catégorie H

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
Yine Astana ilgili haberler var. Anlaşılan bu senenin tur kazanmasa da flaş ekibi olacaklar. Son değerlendirmelerde 1986 da aynı takımda yarışan Hinault ve LeMond'un durumlarına benzetilmiş Contador ve Armstrong arasındaki ilişki. Habere göre Contador'un ilk bölüm sonunda yani TT ve 7,8,9 tırmanma etapları sonunda GK da Lance'in gölgesinde kalmaması iddialı bir konumda olması gerek. Eğer tersi olursa turun geri kalan kısmında liderliği de Lance'e bırakabilir. Bruyneel de verdiği demeçte kesin bir dille Contador'un komutan Lance'in de yaveri olduğunu ancak Contador'un ilk hafta sonunda takımın patronu olduğunu göstermesi gerektiğini belirtmiş. Buyurun burdan yakın takımın direktörü takımın liderini daha tur başlamadan stresin göbeğine sokuyor. Bruyneel ve Lance'in dostluklarını da göz önüne alırsak şunu anlıyoruz ki Contador şu anda Astana'nın en pahalı bisikletçisi olarak bence Kazak sponsorların zoru ile takım lideri olmuş. En küçük hatasında da gerçek "The Boss" devreye girecek. Contador diğer takımlardaki rakipleri ve kendi takımındaki rakipleri ile ilk bölümde ciddi boğuşmaya girecek. Her halükarda bize oldukça keyifli,tartışmalı ve dedikodulu bir tur seyretmek kalacak. Umarım sadece bu konular konuşulur da doping belası bu sene tura erişemez.

Haber için. :(link)

STORMER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.587
Mustafa bey dedıklerınıze aynen katılıyorum.Sonucta astanada ıkı lıder kagıt ustunde gozukuyor ama nıtekım sezon basından bu yana contadorda takımla olan dıyologlarda ve peleton ıcındekı davranıslarda acıkca gozuken bır sıkıntı varkı bu olaya ılk parıs-nıce yarısında sahıt oldum ve bunun devamı dauphıne-lıbere ye kadar uzandı.Devamlı olarak takımı contadoru yalnız bıraktı ve peleton ıcındede artık kıbır mı desem bı takım olumsuzluklar yasayarak peletonun ıcınde problemlı bır sporcu oldugunu peleton gayet netbır sekılde hıssettırdı.En yakın ognegı bence parıs-nıce dekı makara cevırmede voıght schleck ve cavanel ın cok tatlı bır oyunla safdısı bırakması veya lıberede takımının yeterlı domestıc yardımı vermemesı valverdenın omzunu sıkarkenkı yuz ıfadesı gıbı dıyebılırım aslında aklımda daha var ama neyse.Sonuc olarak yukarıda bahsettıgınız gıbı contadorun boss un golgesınde kaldıgı ve guclu oldugunu hıssettırmesı gerekıyorkı bu sene etaplarda 18.etba kadar devamlı kontrollu olup dıger takım lıderlerıyle zaman farklarını kontrol edebılırlerse 18dekı TT ve 20.ventoux etabı bu turun en buyuk kırılma noktası olucak galıba:rolleyes:

Tabı bu arada menchov uda unutmamak lazım gercı yukarda hepl yalnız kalıyor ama rakıplerını cok guzel domestıc olarak kullanıyor.Ozellıkle gıro da dıluca yasadıkları ve onu resmen domestıc gıbı kullanması takdıre sayan dıyebılırım

Dedıgınız gıbı bu tur bayaı eglencelı olucak

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Öncelikle Fransa turuna Acqua&Sapone, LPR ve Serramenti PVC gibi 3 önemli takımın davet edilmemiş olması ve dolayısı ile turda Di Luca, Garzelli, Scarponi, Simoni gibi isimleri izleyemeyecek olmamızdan dolayı Fransız lara karşı öfke dolu olduğumu söylemek istiyorum... Bu takımların ve sporcuların Fransa turunda yarışamayacak olması kelimenin tam anlamıyla saçmalık ve çok sinir bozucu bence...

Ben bu turda da tıpkı İtalya turunda olduğu gibi Astana dan zafer beklemiyorum. Benim gözüm yine as olarak Menchov un üzerinde. Ayrıca Liquigas da Nibali yada Kreuziger den bir süpriz bekliyorum.

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
Bazı takımların katılamaması hakikaten üzücü. Özellikle LPR burda olsaydı GK da olmasa bile ( Çünkü DiLuca kendini aştı Giro'da, üstüne bu turu çıkaramazdı diye düşünüyorum.)yeşil mayo için Petacchi yi seyredebilirdik.Bu sene çok iyi sprinterler var sprint etapları seyredeğer olacak ama Petacchi olmadan eksik olacak. Acqua&Sapone dan Garzelli ve Scarponi de hakikaten iyi olurdu. Ama tüm italyan bisikletçileri çağırmalarını bekleyemezdik.
Ben esas italyanların verdiği şu saçma karar yüzünden Valverde'nin katılmamasına çok bozuldum. Bu sene kazanma ihtimali yüksek olurdu.

Yine de çok iyi bir kadro var. Oscar Pererio,Luis Leon Sanchez,Carlos Sastre,Kim Kirchen, George Hincapie,Roman Kreuziger,Vincenzo Nibali, Denis Menchov, Robert Gesink,Fabian Cancellara, Schleck kardeşler,Cadel Evans, Contador ve Armstrong.

Bu sefer Rabobank daha iyi domestiklerle gelmesine rağmen Menchov'un kazanması benim için sürpriz olur. Cadel Evans'ında yardımcıları zayıf pek şans vermiyorum. Benim ön planda düşündüklerim Andy Schleck, Roman Kreuziger,Nibali, ve Luis Leon sanchez.( Contador için biraz turdaki gidişata bakmak lazım)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
geçtiğimiz günlerde Katyusha takımının prezantasyonu yapıldı sporcu listesini görünce kafalar biraz karışıyor ister istemez..Bu sporcuları gerçekten kadrolarına aldıysalar bu sezon çok enteresan sonuçlar görebiliriz...

Katyusha cycling team 2009

Laszlo Bodrogi (HUN)
Alexander Botcharov (RUS)
Pavel Brutt (RUS)
Toni Colom (ESP)
Kenny De Haes (BEL)
Nikita Eskov (RUS)
Denis Galimzyanov (RUS)
Joan Horrach (ESP)
Mikhail Ignatiev (RUS)
Serguei Ivanov (RUS)
Vladimir Karpets (RUS)
Serguei Klimov (RUS)
Alexei Markov (RUS)
Luca Mazzanti (ITA)
Robbie McEwen (AUS)
Guennadi Mikhailov (RUS)
Danilo Napolitano (ITA)
Yevgeny Petrov (RUS)
Christian Pfannberger (AUT)
Filippo Pozzato (ITA)
Ivan Rovny (RUS)
Alexander Serov (RUS)
Gert Steegmans (BEL)
Ben Swift (GBR)
Nikolai Trusov (RUS)
Stijn Vandenbergh (BEL)
Maxime Vantomme (BEL)
arkadaş 'katusha'(eşimin ismi):D (türkçesi) demek istedi sanırım.:) :rolleyes:
her sene rusya federasyonuna gittiğim için bu silahları yakından görüp dokunup tanıma fırsatım oldu gerçekten çok ilginç bir savaş makinası.
birazda bilgi vereyim.
katusha (''ing.Katyusha'' - rus. "Катюша") bir Sovyet yapımı çoklu roket fırlatıcısıdır. II. Dünya Savaşında Sovyetler tarafından kullanılan bir silahtır. Uzunca bir dönem savaşın en büyük sırlarından biri olmuştur. Bu silahın düşman eline geçmesinden korkan sovyetler ancak gizli servis ajanlarının kullanmasına izin veriyorlardı bu aleti. Katyuşa(Katerina -> Katya -> Katyuşa) adı ünlü Rus savaş türküsü Katyuşa'dan geliyordu.şarkısının orjinal versiyonu şudur:
rastsvetali yabloni i grushi,
poplyli tumani nad rekoj
vyhodila na bereg katyusha
na vysokij bereg, na krutoj

vyhodila, pesnyu zavodila
pro stepnovo sizovo orla
pro tovo kotorovo lyubila
pro tovo ch i pis ma beregla.

oj, ty pesnya, pesenka devich ya,
ty leti za yasnym solntsem vsled
i bojtsu na dal'nem pogranich e
ot katyushi peredaj privet

pust on vspomnit devushku prostuyu
pust uslyshit kak ona poyot.
pust on zemlyu berezhyot rodnuyu
a lyubov katyusha sberezhyot.

rastsvetali yabloni i grushi,
poplyli tumani nad rekoj
vyhodila na bereg katyusha
na vysokij bereg, na krutoj
ingilizce versiyonu:

apple trees and pear trees were in bloom
river mist was rising all around
young katyusha went strolling by the hour
on the steep banks, o'er the rocky ground.

by the river's bank she sang a love song
of her hero in a distant land
of the one she'd dearly loved for so long
holding tight his letters in her hand.

oh, my song, song of a maiden's true love,
to my dear one travel with the sun
to the one with whom katyusha knew love,
bring my greetings to him, one by one.

let him know that i am true and faithful,
let him hear the love song that i send
tell him as he defends our home, that grateful,
true katyusha our love will defend.

apple trees and pear trees were in bloom
river mist was rising all around
young katyusha went strolling by the hour
on the steep banks, o'er the rocky ground
Alman askerleride ona atılırken çıkardığı, ıslığa benzer ses yüzünden Stalinsorgan(Stalin'in orgu) adını vermişlerdi. Katyuşa'lar kamyonların( Studebaker US6s , ZIS-6), tankların, traktörlerin veya uçakların üzerine monte edilebiliyorlardı.Katyuşa'lar Sovyetler tarafından düşman üzerinde korku ve şok oluşturmak için toplu halde kullanılmışlardır. İsabetsiz atışlarına rağmen toplu piyade hedeflerine karşı çok etkili olmuşlardır.
Tasarım Özellikleri
Katyuşa'lar Almanların Nebelwerfer adlı roket havanına karşı geliştirilmiştir. Aslında tasarımı çok basittir roketleri atmak için ray şeklinde çubuklar ve onları aşağı yukarı oynatmaya yarayan basit bir mekanizma üstüne kuruludur.

Katyuşalar anti-piyade silahı olarak tasarlanmışlardır. Alman askerleri üzerinde bu kadar korku oluşturan başka bir silah yoktur. Aynı zamanda tanklara karşıda etkili bir şekilde kullanılmıştır. İsabet ettiğinde çoğu Alman tankını delebilecek güce sahipti.

Katyuşaların ZIS-6 üstüne monte edilmiş modeli BM-13'ler en çok üretilen Katyuşa çeşitlemesidir.

serkkan

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Aslında Armstrong a şans vermiyordum sadece mediasal geliyordu fakat idmanları ve hazırlanma sürecine baktığımda tura bileniyor resmen.
Ayrıca Max Armstrong un doğmuş olması extra bir güç olacak , düşünsenize oğlunuza şunu söylüyorsunuz ''Senin doğduğun yılın TDF sini kazandım'' :)
Her pedalda her yokuşta iter adamı ....
Andy schlek ikinci adayım iyice piştiğini düşünüyorum :rolleyes:
Contador sabırsız ve kontrolsüz geliyor biraz...
Menchov yanlız adam destek bulursa üçüncü adayım:rolleyes:
Cancellara her nekadar hazırda olsa ise bu grup ağır gelir bence....

STORMER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.587
Cuma aksamı bızım saatımıze gore 21 de TDF takım tanıtımları yapılacak fırsatınız olursa ızleyın cok keyıflı oluyor

• Beğen
Tepkiler: Mustafa ÇAKAR

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
(link)

Lance Armstrong'un son verdiği röportaj ekteki linkte.

Önemli noktalar şöyle:

Velonews : Astanın lideri kim?
LA : Yarış bunun icabına bakacak ...!!!
Bir çok belirlyici etap olacak Monaco'daki TT gibi. Çok zor olacak. Zaten orada bir seçim göreceksiniz....!!!
Herkes için çok farklı bir tur olacak. Ben daha önce son 4 gün odaklı bir tur görmedim.
Liderlik için ben yedi kez kazandım beni seç diye asla konuşmadım.

Velonews : Takımı bu durum nasıl etkileyecek?
LA : Çok iyi ve tecrübeli biskletçileriz.Doğru olanı yapmalıyız.

(link)

Ve contador'un demeci

Bruyneel'in benim lider olduğumu söylemesini çok önemli bulmuyorum.Bir numarada olsam,üç numarada olsam benim tur konsantrasyonumu etkilemez.Takım içindeki hiyerarşi sorununu dikkate almıyorum.Bu konuda içim çok rahat. Yarış bu konuda karar verecektir. Ve takımda onun için çalışacaktır.Armstrong'la fazla çalışma imkanımız olmadı. Bence kadrosundaki isimler açısından Astana Turun en güçlü takımıdır.

• Beğen
Tepkiler: STORMER ve serkkan

STORMER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.587
Aslında cogumuzun hıssedıpde soyleyemedıgı olay gercek oldu.Bırı patron,dıgerıde yıldızı parlayan bır sporcu.Hernekadar beraberız deselerde bırtakım cakısmalar oluyor.Ama sonuc tam anlamıyla amerıkan varı spor dusuncesıne dayandı guclu olan kazanır Buda dıger takımlardan ınanın daha cok heyecan yaratıyor:D Aklıma vınokurovla kloden arasındakı lıder kım sorusunun cekım gucu gıbı geldı.Sonuc alınamamıstı ama gundemde bayı bır yerını korumustu

serkkan

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Stormer,

benimde aklıma gerçi başka bir spordan ama F1 de schumaher ile barichello arasında geçen olay geldi.

Takım radyosundan barichello önde olduğu halde ve şampiyonluk şansı olduğu halde schumaher e geçiş izni vermesi istenmişti.!:( ve verdide.Bu duygu nasıl birşey bilemem ama pek iyi olmasa gerek.

aynı senaryo astanada olursa ve takım radyosundan lance in kulağına contador a çalış emri gelirmi gelsede lance dinlermi.:eek:

Şu Tdf için işi bıraksammı acaba diyorum sonra gene başka yerde iş bulmaya çalışırım :D

• Beğen
Tepkiler: Mustafa ÇAKAR

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Konuyu dağıtmak istemem ama Barrichello nun Schumacher e karşı hiçbir zaman şampiyonluk şansı olmadı. Bahsettiğiniz yarış 2002 Kanada GP si, Barri nin yarışı kazanma şansı vardı ama Formula 1 de büyük takımlar şampiyonluk yolunda işlerini şansa bırakmazlar, bu sebeple şampiyonada lider konumda olan Schumacher ye yol vermesi son derece normaldi. Schumacher aynı yıl İtalya ve Amerika yarışlarını kazanacakken, artık kalan son 3 yarışta şampiyonluğu kesinleştiği için bu iki yarışta da son turda zaferi Barrichello ya bırakarak dietini fazlasıyla ödemiştir. Ama kendine Schumacheri karalamak adına malzeme ve heyecan arayan medya ve pek tabi Schumi karşıtları bunu hiç yazmaz tabi..:)

• Beğen
Tepkiler: serkkan

serkkan

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Mark Cavendisch hakkındaki görüşlerinizide merak ediyorum ? :rolleyes:

Artık büyük bir turu bitirmeyi denemeli bence birkaç sprint etabı alıp bir kenara çekilmemeli :rolleyes:

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Cavendish bir turcu değil. Bildiğiniz gibi bir sprinter, üstelik Velodrome dan gelen bir sprinter. Bir turu bitirmenin ona hiçbir getirisi yada faydası yok. Kendini dağlara vurarak turu bitirmeye çalışması son derece anlamsız ve gereksiz olur. Sprint etapları bittikten sonra yada bir sprinter için aşırı kırıcı bir tırmanış etabından önce yarıştan çekilmesi o ve onun gibi diğer sprinterler içinde son derece normal. Her bisikletçinin görevi farklıdır. Onunkisi 20 günlük bir turu bitirmek değil. Haaa, takımın anlık durumuna göre, örneğin yarışta bir kaç sporcusunu kaybetmesi durumunda zoraki taktik gereği bitirmek zorunda kalabilir o ayrı bi konu.