Lastikteki havanın zamanla inmesi

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.872
İsim
Hakan Engin
MTB lastiklerimin havası haftada bir muhakkak azalıyor, yani 3 de 1 i gidiyor diyebilirim, haftasonları çıkmadan önce muhakkak şişirmem gerekiyor. Beni çok rahatsız eden bir konu değil aslında ama merak ediyorum. Bu hava azalması iç lastiğin sibobundan dolayı mıdır? 1 hafta boyunca bisiklet yatarken yavaş yavaş hava kaçırıyor herhalde diye düşünüyorum, aslında iç lastiklerim de dandik değil schwalbe marka birşey ama doğası gereği böyle mi oluyor nedir anlamadım :eek:

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
O bahsettiğiniz konu benim lastikte de oluyor. Tek fark benim lastik 60 PSI dan 33-34 PSI ya kadar bir ayda iniyor.. :) Söküp bakmak lazım suda..

Özgür A.

Merida Speeder 200
Tepki
145
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Merida
aynen iniyor hocam.
fırsat buldukça hava basıyorum bende istasyonlarda

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Her gün turdan önce petrolde 60 PSI hava basıyorum fakat ertesi gün ortalama 2'şer PSI hava düşüşü oluyor veya petroldeki hava şeysi bozuk. 2 pıss ediyor 58 diyor sonra 60 diyor.

Ufuk Bal

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Sedona
janttan değil lastiği koyduğunuz zeminden oluyor. ısı farklılığı sebebiyle hava geçişi oluyor. tam açıklamasını bilmiyorum.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Bence sibopla da alakası var. Benim eski lastiğimde kullandığım Schrader uçlu dandik iç lastikler sizinki gibi sürekli hava kaçırıyordu. Şimdiki lastiklerimde kullanıdpım Schwalbe marka Presta uçlu iç lastikler daha az kaçırıyor. 65 PSI'dan 40 PSI'a 1-2 ayda iniyor.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
konuya bir giriş yapayım gece gece
lastiklerin havası zamanla azalır
özellikle bununla ilgili söylenti "betonda kalan bisikletin lastiği daha çok iner" şeklinde
havanın inmesini lastiğin içindeki havanın moleküllerinin küçük yapıda olmasından dolayı sızdığı yönünde
siboptan bir miktar kaçıyor ayrıca iç lastiğin çeperinden de sızdığı söyleniyor
hava soğudukça ve ısındıkça basınçta yine azalma olabilir

bir de bunu önlemek için azot basıyorlar. azotun molekülleri biraz daha ısınıp soğuma konusunda dirençli

uçak lastiklerinde azot basıyorlar uçak iniş anında lastikler çok ısınıp yıpranmasın diye

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben aracıma bastirdığım gibi bisikletime nitrojen bastirdim 55 psi daha 1 hafta olacak aracımda hava kaybetme yaşamadığımdan bundada sorun yaşayacağımı zannetmiyorum. yeşil kapakla da taçlandırdım. :)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
benim bisikletim havada duruyor şahitlerim var. o yüzden hava kaçırma olayı daha yavaş oluyor.

orcun oguzhan

Daimi Üye
Tepki
153
Bisiklet
Trek
günde 2 psi filan kaçırırsa tamam da ,her lastik zamanla iner alın bi psi göstergeli el pompası azıcık kaybıda 2 hareketle basıyorsunuz zaten

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
evde 2 adet bisiklet var ikiside ters şekilde duruyor oda içinde. 28 jantlık bisikletimde hiç hava kaybı yokken, eşimin bisikletinde arka lastikte hava kaybı oluyor.
mtb ye rubena flash düz lastik taktık diyemi oldu acaba? önde birşey yokken arkada olması garip

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Siboplar %100 kusursuz ve hava geçirmez yapılar değiller, biri az biri çok hava kaçırıyor olabilir.
Ayrıca moleküller çok az da olsa lastiğin çeperlerinden geçebilirler, bu 2 etken zamanla lastikleri söndürüyor. Nitrojen molekülleri oksijen moleküllerinden daha büyük olduğu için lastikten ve siboptaki mikroskobik açıklıklardan çok daha zor geçiyorlar, bu sebeple nitrojen basılan lastikler daha uzun süre dayanıyor. Ayrıca nitrojen basılan lastiklerde (endüstriyel sıkıştırılmış nitrojende su buharı bulunmadığı için) lastik içinde yoğuşma olmuyor, lastiğin ömrü uzuyor. Genel olarak nitrojenin olayı budur :)

Tepki
4
Bisiklet
Sedona
Eski ic lastigim cok yiprandigi icin yeni ic lastik almistim yeni ic lastik her hafta indigi icin. 2-3 hafta sonra dayanamayip cikardim lastigi guzelcene suda kontrol ettim hic hava baloncugu geremedim. Sonra sibopdan hava kacirdabilir diye dusundum. Suya daldirdim hava cikti ancak sibopdan degil sibopun ic lastikle birlestigi yerden yarilmis eski ic lastikden bir ona uygun bir parca kesip yapistirdim. Yaklasik 1 aydir ayni psi da duruyor lastik.sibopu ve sibop un birlesme yerlerini kontrol etmende fayda var. İyi gunler :)

Berkay G.

Aktif Üye
Tepki
88
Bisiklet
Carraro
MTB'de neysse yol bisikletinde işkence oluyor her defasında 110PSi basmak. 70'den sonrasını elle basmak çok yoruyor.

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
bundan yıllar önce motosikletimle haliçteki köprülerden birinden geçerken arka teker fooosssss diye birden indi. öyle hızlı indi ki büyük bir kesik oluştu sandım.
uzun lafın kısası söktüğümde ne bir delik ne de bir yırtık görebildim.
meğer sibop kaçırmış
lastikçi abi bana ''siboplar hava kaçırır... olur öyle'' demişti.
siboplarınıza çok güvenmeyin.

• Beğen
Tepkiler: ayz0067

Mihrimah

Üye
Tepki
0
İsim
Mihrimah
Bisiklet
Kron
Bisikletimi alalı 4 gün oldu. Alırken arka tekeri inikti. Bakımını yaptılar, tekerini şişirdiler. Ama 2 gün sonra arka teker indi ön tekerde hiç inme yok. Gittikçe iniyor bu normal mi? Birazdan hava basacağım 2-3 günde yine inerse 1 ay sonra yaptıracağım bakımı erken yaptıracağım sanırım.

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@Mihrimah iç lastiği değiştirebilirsiniz, tekerlek hava kaçırıyor diye komple bakımın tarihini öne çekmek saçma :)

Mihrimah

Üye
Tepki
0
İsim
Mihrimah
Bisiklet
Kron
Lastik değişimleri kullanıcı hatası sayılıyor sanırım. Fabrikasyonsa kullanıcı hatası demesinler diye erken götürecektim ama vazgeçtim. En fazla bakımı beklerim. Yinede teşekkürler. :)