Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastikteki havanın zamanla inmesi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında ratm tarafından paylaşıldı.

1. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    MTB lastiklerimin havası haftada bir muhakkak azalıyor, yani 3 de 1 i gidiyor diyebilirim, haftasonları çıkmadan önce muhakkak şişirmem gerekiyor. Beni çok rahatsız eden bir konu değil aslında ama merak ediyorum. Bu hava azalması iç lastiğin sibobundan dolayı mıdır? 1 hafta boyunca bisiklet yatarken yavaş yavaş hava kaçırıyor herhalde diye düşünüyorum, aslında iç lastiklerim de dandik değil schwalbe marka birşey ama doğası gereği böyle mi oluyor nedir anlamadım :eek:

2. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    O bahsettiğiniz konu benim lastikte de oluyor. Tek fark benim lastik 60 PSI dan 33-34 PSI ya kadar bir ayda iniyor.. :) Söküp bakmak lazım suda..

3. Özgür A.

Özgür A. Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    aynen iniyor hocam.
    fırsat buldukça hava basıyorum bende istasyonlarda

4. Murat T.

Murat T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Her gün turdan önce petrolde 60 PSI hava basıyorum fakat ertesi gün ortalama 2'şer PSI hava düşüşü oluyor veya petroldeki hava şeysi bozuk. 2 pıss ediyor 58 diyor sonra 60 diyor.

5. Ufuk Bal

Ufuk Bal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    janttan değil lastiği koyduğunuz zeminden oluyor. ısı farklılığı sebebiyle hava geçişi oluyor. tam açıklamasını bilmiyorum.

6. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bence sibopla da alakası var. Benim eski lastiğimde kullandığım Schrader uçlu dandik iç lastikler sizinki gibi sürekli hava kaçırıyordu. Şimdiki lastiklerimde kullanıdpım Schwalbe marka Presta uçlu iç lastikler daha az kaçırıyor. 65 PSI'dan 40 PSI'a 1-2 ayda iniyor.

7. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye:
    konuya bir giriş yapayım gece gece
    lastiklerin havası zamanla azalır
    özellikle bununla ilgili söylenti "betonda kalan bisikletin lastiği daha çok iner" şeklinde
    havanın inmesini lastiğin içindeki havanın moleküllerinin küçük yapıda olmasından dolayı sızdığı yönünde
    siboptan bir miktar kaçıyor ayrıca iç lastiğin çeperinden de sızdığı söyleniyor
    hava soğudukça ve ısındıkça basınçta yine azalma olabilir

bir de bunu önlemek için azot basıyorlar. azotun molekülleri biraz daha ısınıp soğuma konusunda dirençli

uçak lastiklerinde azot basıyorlar uçak iniş anında lastikler çok ısınıp yıpranmasın diye

8. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben aracıma bastirdığım gibi bisikletime nitrojen bastirdim 55 psi daha 1 hafta olacak aracımda hava kaybetme yaşamadığımdan bundada sorun yaşayacağımı zannetmiyorum. yeşil kapakla da taçlandırdım. :)

9. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    benim bisikletim havada duruyor şahitlerim var. o yüzden hava kaçırma olayı daha yavaş oluyor.

10. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    günde 2 psi filan kaçırırsa tamam da ,her lastik zamanla iner alın bi psi göstergeli el pompası azıcık kaybıda 2 hareketle basıyorsunuz zaten

11. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    evde 2 adet bisiklet var ikiside ters şekilde duruyor oda içinde. 28 jantlık bisikletimde hiç hava kaybı yokken, eşimin bisikletinde arka lastikte hava kaybı oluyor.
    mtb ye rubena flash düz lastik taktık diyemi oldu acaba? önde birşey yokken arkada olması garip

12. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Siboplar %100 kusursuz ve hava geçirmez yapılar değiller, biri az biri çok hava kaçırıyor olabilir.
    Ayrıca moleküller çok az da olsa lastiğin çeperlerinden geçebilirler, bu 2 etken zamanla lastikleri söndürüyor. Nitrojen molekülleri oksijen moleküllerinden daha büyük olduğu için lastikten ve siboptaki mikroskobik açıklıklardan çok daha zor geçiyorlar, bu sebeple nitrojen basılan lastikler daha uzun süre dayanıyor. Ayrıca nitrojen basılan lastiklerde (endüstriyel sıkıştırılmış nitrojende su buharı bulunmadığı için) lastik içinde yoğuşma olmuyor, lastiğin ömrü uzuyor. Genel olarak nitrojenin olayı budur :)

13. enessamet26

enessamet26 Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eski ic lastigim cok yiprandigi icin yeni ic lastik almistim yeni ic lastik her hafta indigi icin. 2-3 hafta sonra dayanamayip cikardim lastigi guzelcene suda kontrol ettim hic hava baloncugu geremedim. Sonra sibopdan hava kacirdabilir diye dusundum. Suya daldirdim hava cikti ancak sibopdan degil sibopun ic lastikle birlestigi yerden yarilmis eski ic lastikden bir ona uygun bir parca kesip yapistirdim. Yaklasik 1 aydir ayni psi da duruyor lastik.sibopu ve sibop un birlesme yerlerini kontrol etmende fayda var. İyi gunler :)

14. Berkay G.

Berkay G. Aktif Üye

Seviye:
    MTB'de neysse yol bisikletinde işkence oluyor her defasında 110PSi basmak. 70'den sonrasını elle basmak çok yoruyor.

15. Rehavet

Rehavet Kıdemli Üye

Seviye:
    bundan yıllar önce motosikletimle haliçteki köprülerden birinden geçerken arka teker fooosssss diye birden indi. öyle hızlı indi ki büyük bir kesik oluştu sandım.
    uzun lafın kısası söktüğümde ne bir delik ne de bir yırtık görebildim.
    meğer sibop kaçırmış
    lastikçi abi bana ''siboplar hava kaçırır... olur öyle'' demişti.
    siboplarınıza çok güvenmeyin.