Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastiklerin Raf Ömrü

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Firochromis tarafından paylaşıldı.

1. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhaba,

Bildiiğiniz gibi araba lastiklerinin bir raf ömrü olduğundan bahsedilir. Bir süre sonra, yaptığı kilometreye bakılmaksızın, lastiğin özelliği kaybettiği söylenir. Çok bildiğim bir konu olmadığı için bu şekilde bahsediyorum. Neyse, aynı konu bisiklet lastiklerimiz için de geçerli midir?

2. alikırbaş

alikırbaş Üye

Seviye:
    Merhaba,

Konunun uzmanı değilim ancak araç lastiklerinin raf ömrü 4 yıldır.Diğer bir anlamda lastik kullanılsın veya kullanılmasın 4 yıl içerisinde kullanılmalı ve değiştirilmelidir.

Sanırım bisiklet lastikleri içinde aynı şart geçerli olabilir veya olmalıdır.Lastik ömrü yol görmesiyle alakalı değil üretim zamanı baz alınmalıdır diye düşünüyorum.Zira rafta bekleme süresine göre lastik bayatlar.Bayat lastikle yola çıkmak bence risklerin en büyüğüdür.

Unutmamak lazımdır ki aracınızın veya bisikletinizin markası ne olursa olsun lastik çok önemli bir etkendir.Sonuçta sizi yolda tutacak olan lastiklerinizdir.

3. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Belki seyredenler olmuştur.
    Dicovery Chanel'da Amstrog'un hikayesi anlatıldı. Programda bu konu ile alakalı bir bölüm vardı. "Yarış lastiklerini şarap mahsenine benzer güneş görmeyen bir depoda yıllandırdıktan sonra jant'a takıldığını" anlatmıştı. Amstrong'un deposunda insan boyu kadar üst üste yığılmış bir sürü lastik vardı.

Oto lastiklerinde belki kimyevi ömür 4 yıl olabilir ama Amstrong'un yöntemi sanırım bisiklet lastikleri için bu kuralı çürütüyor...

Ahmet ERTAN, alikırbaş ve Firochromis bunu beğendi.
  4. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Benim bisikletlerim ve yedek lastikleri öyle bir mekanda duruyor. Acaba Lance etkisi gösterecekler mi...:)

5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Evet ben de bunu yazacaktım, aynen mahzende 6-7 eskitiliyor böylece yumuşamış olmaları sağlanıyor ancak videoda izlediğime göre bunu yol tubeless (kendiden iç lastikli) lastikleri için yapıyorlar , yine bir rivayete göre bisiklet lastikleri yıllandırıldıkça asfaltta yol tutuşlarının arttırıldığı söylenir... Mtb için böyle bir uygulama pek görmedim...

6. oktays

oktays Üye

Seviye:
    O lastikler, yanlış hatırlamıyorsam, Continental Competition idi. Conti'nin el yapımı boru (tubular) lastiği -nam'ı diğer yapıştırma(glued), nam'ı diğer dikişli (sew-up)- ama "tubeless" değil. En pahalı lastiklerden biri.

Her şarabın kava yatırılamadığı gibi her lastikte bodruma yatırılmaz.:ci:

7. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Oktay bey, bahsettiklerinizin yanı sıra "bayo" (bio?) dendiğini de duymuştum.

oktays bunu beğendi.
  8. oktays

oktays Üye

Seviye:
    Doğru, Fransızlar öyle diyor; ama "boyau" yazılıyor.

9. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Bu konu ile ilgili Schwalbe ile yazıştım ve bugün cevabı gelmiş.

Schwalbe ürettiği lastikleri karanlıkta ve 10-20C sıcaklıkta depoladıklarını belirtmiş. Düzgün saklandığında uzun yıllar depolanırmış. Hatta iç lastiklerde 15 seneye yakın depolanmış olanların sorunsuz olduğunu belirlemişler.

Mesajın sonuna doğru düzgün depolanan lastiğin en az 5 sene sonra bile hiç sorunsuz kullanılabileciğinin altını çizmiş.

10. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Benim için çok faydalı bir başlık oldu. Cevap veren tüm arakadaşlara teşekkürler.

ilkcan çağdaş bunu beğendi.
  11. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    benım de aklıma soyle bırsey geldı eger arabalarda varsa bısıkletlerde de vardır sonucta benzer malzemelerle benzer sekılde uretılmıyor mu
    bence aralarındakı tek fark raf omur surelerıdır (bu durumda:) )

12. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şehir / tur lastiklerine km bazında ortalama ne kadar ömür biçilebilir? continental touring plus 700x37 kullanıyorum.

13. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Alıntı yaparak cevapladım.

14. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:

10.000 km yaparsınız kanaatindeyim.

15. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Üreticileri,lastiklerin raf ömrünün 3-4 yıl olduğunu söylüyor.Nasıl bir lastik istiyoruz? Önemli olan bu.Uzun ömürlü bir lastik istiyorsak,o lastikten yüksek performans bekleyemeyiz.Burada şöyle bir alıntıyı ekleyeyim:
    "Lastiğin gövdesi ise naylon/tekstil ve lastik karışımı bir bez diyebiliriz. Bu bez ipliklerden oluşur. Özellikle lastiği inik bir şekilde uzun süre bekleyen bisikletlerde lastiklerin yanaklarının çatlaması sonucu görülebilir bu iplikler. Bu ipliklerin dokuma sıklığı lastiklerin yanağında da yazılı olan EPI (Ends per Inch) veya TPI (Threads per Inch) adı verilen bir birim ile gösterilir. Örneğin 127TPI = 420 iplik/dm, 66TPI = 240 iplik/dm, 33TPI = 110 iplik/dm gibi. Bu rakam ne kadar büyükse, yani bu katman ne kadar sık dokunmuşsa lastik o kadar hafif olur, bunun yanında dönüş direnci de o kadar düşük olur, öte yandan lastiğin patlamaya karşı hassasiyet artar"
    Doğal olarak,hem maddi nedenlerden,hem de ülkemizin o birbirinden kaliteli(!) yolları sayesinde sert ve dayanıklı lastiklere yöneliyoruz ancak şartları uygun olanlar,daha yüksek performans için hafif ve yumuşak hamurlu lastiklerden büyük keyif alacaklardır.Elbette bu lastiklerle 8-10 000 km yapmak pek mümkün değil.

MehmetAliB. ve Çağın Ş. bunu beğendi.
  16. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Lastiklerin raf ömrü kaskat malzemesi ile yakından ilgilidir.

Lastiklerin kaskatları iki tür hamurdan yapılır:

1.Nylon(naylon) elastomer hamur
    2.Silica(silika) elastomer hamur

1.Nylon elastomer hamur:Günlük kullanım için yapılmıştır.Yük ve iş makinaları,sokak araçları,iki tekerde normal kullanım için ucuz lastik üretimini sağlar.Raf ömrü 4-5 senedir.Karanlık, ışıklı ortam farketmez O2(oksijen) olan her yerde bozulmaya uğrar.
    2.Silica elastomer hamur:Yarışlarda sert kullanım için yapılmıştır.Sadece üst model yarış lastiklerinde kullanılır(her tekerlekli araç için geçerli).Dönüş direnci düşük,yumuşaktır.Ekonomik değildir.Uzun süreli kullanımlara dayanıklı değil.Karanlık ortamlarda daha yumuşak olmasıyla meşhurdur.Tazesi tavsiye edilir yine de kullanım ömrü için.Bekleme süresi daha kısadır normal saklama koşullarında 3 sene en dayanıklı olanları.

17. Murat Çetinkale

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Otomobil lastiklerinin malzemesi, mevsim şartlarından da etkileniyor. Yani kışın -15 derece (ortalama söylüyorum) yazın da 30 derece gibi sıcaklıklara maruz kalıyor. Bu 45 derecelik fark, malzemeyi olumsuz etkiliyor ve ömründen götürüyor olsa gerek. Kanaatimce aynı durum bisiklet lastiklerinde de oluşur. Ama, bisiklet kışın daha az kullanıldığı için (genel olarak), +15/+20 derece aralığında, güneş ışınlarına maruz kalmadığı ve yük altında olmadığı durumda depolanırsa, bisiklet lastiğinin zamana dayalı ömrü biraz daha uzun olur diye düşünüyorum. Söylediklerim sadece mantıksal analizler olup, herhangi bir bilimsel veriye veya deney sonuçlarına dayanmamaktadır.

18. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Slick lastik sevdiğim ve piyasada tur bisikletleri için az bulunduğundan uygun fiyatlı bulduğum bir modeli alıp yedekte tutmayı düşünüyorum. Ararken böyle yararlı olacak bir başlığa rastladım. Lastik her türlü araçta en önemli parça. Bisikletiniz ne olursa olsun lastiğiniz iyi olsun.

19. ommemo

ommemo ' Cruisin Down the Street In My 64 '

Adı:
    Mehmet Ç.
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yaklaşık 15 yıllık eski bisikletimin lastiklerini (son 7-8 yılını depoda havası inik bir şekilde geçirdi) geçen yıl yeni aldığım mtb'de kullandım hala taş gibiler, 2 gün önce sattığım yeni sahibi de muhtemelen uzun yıllar kullanır:D

20. Atacan

Atacan evden işe, işten eve

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tur bisikleti slick lastiklerini bilemem ama 2015 yılında aldığım 2012 model bisikletin 700x23 Giant P-SL1 marka slick lastiklerini hiç kullanamadan çöpe atmıştım. 3 yıl paket içinde ve jant üzerinde durunca çatlamışlar. Öte yandan 2012'de aldığım şehir bisikletindeki aktif kullandığım 700x38 az dişli markasız lastikler sertleşmesine rağmen hala hayatta.

mehmetsunu bunu beğendi.