Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

lastikleri max. psi'de kullanma

Konu, 'Tekerlekler' kısmında özcan parlakoğlu tarafından paylaşıldı.

1. özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    sıkıntı yaratırmı? gümletirmiyiz acaba? benim lastikler max 65psi. genellikle 60psi basıyorum. sınır değere çeksem ağırlık binince patlama olabilirmi? (85 kiloyum)

2. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sanmam, gerçi lastik üreticisi değilim ama bunların infilate değeri dışında kalan aralık kullanılabilir bölge. Tıpkı imal ve son tüketim tarihi olan gıda ürünleri gibi. Ama hepimiz biliyoruz ki bir çok kaliteli ürünlerde son kullanma tarihinden sonra bile tadı hoş gelen gıdalar var. Yani üreticiler güvenli (taze) aralığı belirliyor oysa bu infilate değeri üstüne çıkıldığında patlamayan lastikler de gördüm güvenli aralıklarda patlayan da! Gıdalarda da böyle, yani dandik veya vasat ürünler son kullanma tarihi gelmeden tadı tuhaf oluyor. Lastiğine güveniyorsan, ver gazı kardeş...:)

Bir de şu kilo olayına değineyim. Ben ölçüyle hava basanlardan değilim çünkü pompamda öyle bir gösterge yok. Gerçi bazen benzincilere gidip hislerime bir check-up yapıyorum ama ben bisikletim ile çok yük taşıyanlardanım. Yani 10 kg.'lık su şişesi mi istersin, detarjan veya kedi kumumu beğenirsin. Ne bulursam taşıyorum. Eee, ben de 80 kg. olduğuma göre ve her zaman çanta ile gezdiğime göre. Herhalde bisiklet dahil 100 kg.'mı geçtiğim oluyordur. Standart CST'lere bir şey olmadığına göre seninkilere de bir şey olmaz inşaallah.

Kazasız (patlaksız) pedallamalar...

Kürşad Erkaya bunu beğendi.
  3. Kürşad Erkaya

Kürşad Erkaya Üye

Seviye:
    Deneyimli arkadaşların konuya açıklık getirmeleri iyi olur diye düşünüyorum.
    Ben 93 kiloyum lastik patlaklarından artık sıkıldım sürekli jant tarafından lastiğim patlıyor ufak bir asfalt çıkıntının üzerinden geçerken çoğunlukla, bir kat koruyucu ve iç lastik geçirdim patlamalar azaldı ama lastik basıncı konusunda yardıma ihtiyacım var minimum 50 max. 70 yazıyor lastiğin üzerinde kimine göre max değeri basmak daha iyi kimine göre minimumda kullanmalıyım...93 olan kilomu da göz önüne alırsak patlatmalardan kurtulmak iç.in max değerde mi kullanmalıyım yoksa minimum değ. civarında mı kullanmalıyım.?

4. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    Benim mtb de ince lastikler var üst sınır değeri 95psi biraz yüksek yani. kilom 55 :) dp17 jantlarım var 95 psi gibi bir değeri bu jantlar ile kullanmam sıkıntıo oluşturur mu? deneyimli arkadaşlar bu konuda geniş yelpazede bir açıklama yaparlarsa çok daha kullanışlı olur :)

şimdiden teşekkür ederim :)

5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yol bisikleti kullanan arkadaşlar, kilolarına göre lastik basınçlarını ayarlasınlar. Yani demek istediğim, eğer benim veya Alper gibi çok zayıflarsa olabildiğince düşük basınçta kullanmakta yarar var. Mesela ben 100psi gibi kullanıyorum. Daha üstünde yol tutuşunda bozulmalar oluyor, özellikle virajlarda. Hatta bir kere 115max diyen lastiğe 120+ psi hava bastım, virajlarda ön teker direk kaymaya başlıyor. 2 kere düşme tehlikesi atlattım.

MTBde ise yola basan alan çok daha büyük olduğu için yol tutuşunda azalma olacağını sanmıyorum, özellikle asfaltta.
    Onun dışında ise kullandığınız arazinin şartlarına göre alt sınır ve üst sınır arasında uygun biyeri kullanın.
    Mesela kayalık arazi ise alt sınırda, topraksa...

6. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Kullanıcılar arasında kulaktan dolma ve tamamen hurafe ürünü çok yanlış bilgiler ve uygulamalar var.

Öncelikle, lastikler ne kadar düşük basınç ile şişirilirse patlama rizikosu o kadar yükselik. Doğru olan lastikleri üzerinde yazan değerler içinde kullanmaktır. Peki bu değerler arasında ne aralıkta şişireceksiniz? İşte burda kilonuz ve sürüş yapacağınız yol önemli. Kilonuz yükseldikçe lastiğe basmanız gereken basınçda o oranda yükselir, çünki yük ne kadar artarsa yanaklara binen güç o oranda artar. Sürüş sırasında yanaklardaki deforamasyonu engellemenin yoluda binen yüke doğru orantılı olarak basınç yükseltmektir. Dİyelim ki lastiklerinizin basınç aralığı 90-120psi arası. Eğer tüysiklet bir sürücü iseniz 90-95 psi lar yeterli olacaktır, ancak ağır bir sporcu için üst limite biraz daha yaklaşmak gerekir ki lastik yük altında formunu korusun. Diğer dikkat etmemiz gereken yol durumu. Yol ne kadar temiz ve sürüşe uygunsa yine o oranda basınç eşiğini yükseltebiliriz, ancak yol bozuksa daha düşük basınç kullanmamız gerekir. Ancak ne olursa olsun lastikleri fabrika değerlerinin altında yada üzerinde basınçlarla kullanmamak gerekir. Yüksek basınç bir noktaya kadar tolere edilir ancak çok düşük basınç tehlikelidir. Lastiği yarmaktan, lastiğin janttan kurtulmasına kadar sorunlar çıkartabilir.

7. Alper Yıldırım

Seviye:
    lastiklerin psi değerleri üzerinde yazıyor fakat jantlar içinde bir değer mevcut mu?

MTB bisikletim var mtb lastikleri maks 65psi yazıyor ama yol için aldıım ince lastikler 26x1.50 ölçekte ve 95psi değeri maks lastik için fakat bazı kişiler bu değeri bastığımda jantın bunu kaldırmayacağını söylediler mtb jantları 95psi için değil dediler. DP17 jant setim var. kilom hafif olduğu için 95 psi değerlerine çıkmayı pek düşünmedim ama bu değeri lastiğe bastığımda janttan yana sorun yaşarmıyım?

8. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Evet, jantlarında kaldırabileceği değerler var. Günlük ve orta düzey jantlar genellikle sorun yaratmıyorlar ama uç noktaya yaklaşan ve ciddi hafifletilmiş jantların üzerinde dayanacakları üst eşik yazılıyor. Bu çoğu zaman lastiğin dayanabileceği sınırın altında olabiliyor.Bu bilgiler üreticilerin kullanım klavuzlarında veya jantların üzerinde kesinlikle olur. Eğer sınırlarda gezen bir jant kullanıyorsanız buna da dikkat etmelisiniz.

Alper Yıldırım bunu beğendi.
  9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Lastik basıncını Aytaç çok güzel açıklamış.Sizin sorduğunuz soruda evet jantlar içinde max basınç değeri vardır.Mesela ben rs 10 jant seti kullanıyorum 165 psı max basınç değeri gösteriyor.Ayrıca v fren kullanılan jantlarda frenleme yüzeyinde ufak bir ölçü deliği mevcuttur.(shimano jant setleri için söylüyorum diğer markaları kullanmadım ve incelemedim) Bu delik jant yüzeyi inceldikçe (frenleme yüzeyi) silinir ve belli bir süreden sonrada gözükmez hale gelir ki bu noktada jantın değişmesi gerekmektedir.Yani üretici firmanın söylediği değerler artık geçerli değildir herşey olabilir.

Not:Aytaç ile aynı anda yazmışız fazla bilgi göz çıkarmaz :)

Alper Yıldırım bunu beğendi.
  10. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sorun olcağını sanmıyorum

11. Alper Yıldırım

Seviye:
    Cevaplar için teşekkürler :) zaten 52kilo gibi tüy siklette bir kilom var. bu kiloya 95 psi basınç açıklamalarınıza göre çok anlamsız hatta yanlış oluyor.

bir kez daha cevaplar için teşekkür ederim :)

12. Volkan Aykul

Volkan Aykul Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben 1 ay boyunca sınır seviyesinde (60 psi) hava bastım ve tekerin üretiminden kaynaklanan bir inceliği nedeniyle hava basıncı o ince yeri biraz bombeleştirmiş. Bu da yolda giderken tekerin aşağı yukarı hareket etmesine neden oldu. Havayı azaltınca durum biraz düzeldi.