Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastik üzerindeki yazılar

Konu, 'Tekerlekler' kısmında minolta35 tarafından paylaşıldı.

1. minolta35

minolta35 Aktif Üye

Seviye:
    Otomobil lastiklerinde yazılanların anlamını biliyoruz.Lastik genişliği,Çapı v.s.Ama bisiklet lastiklerindeki yazılar ne anlama geliyor.Bir bilen sabit konuya koyarsa makbule geçecek.Mesela 700x38 ne demek?

2. MertSayın

MertSayın Kıdemli Üye

Seviye:
    700x38 derken, lastiğin 28 inch jant için uygun olduğunu; genişliğinin de 38mm olduğunu belirtiyor diye biliyorum. Saygılar.

3. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    700x38 için 700mm lastiğin iç çapı, 38mm ise sırt genişliğini anlatır bunu yanında 26x2,10 da da 26inch dış çapı, 2,10inch ise genişliği anlatır.

Hasan Çağri bunu beğendi.
  4. Genar Batur

Genar Batur Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    yol bisikletini tam bilmiyorum ancak dağ bisikletlerindeki bu sayılardan 26" lastiğin iç çapını belirtir böyle olmasaydı bütün dış lastiklerin dış çapı aynı olurdu ve ozaman km saatleri için dış çap değeri yazmamıza gerek kalmazdı. 2.10 dediğimiz ise lastiğin dış çapı yada başka bir deyişle yanak kalınlığıdır.

Ahmet Bolgi bunu beğendi.
  5. zafersidal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    mtbtr.com da aynen bu şekilde yazıyor ilk olarak bana da yanlış gibi geldi ama tam emin değilim ayrıca 2,10 genişliktir genişlik arttıkça yanak kalınlığı artar.

Bora bunu beğendi.
  6. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    kusura bakmayin belki yanlis anladim ama ordaki 700 lastigin dis capinin mm cinsidir. 38 ise 38mm genisligi var demektir. 26-2.10 gibi seylerde tabikide 26 jant capini gosteriyo ama ordaki 700 lastigin dis capini belirtiyor.

7. zafersidal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    lastiğin dış çapı değil iç çapı 700mm=~27,5" yapar buda 28" janta takılır diye biliyorum ben 700 dış çap olursa 26" janta anca takılır o lastikki 26" lastikler 655mm olarak geçiyor

reha genç bunu beğendi.
  8. minolta35

minolta35 Aktif Üye

Seviye:
    Neyse Schwalbe nin sitesinde bu konuya açıklık getirmişler.Ayrıca karşılaştırmalı bir tablo da yer alıyor.Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler.Ama aradığınızı net olarak aşağıdaki yazı özetliyor.Yine de tam sayfa linkini vereyim:

http://www.schwalbetires.com/tech_info/size_markings

What do the various size markings on bicycle tires mean?
    Nowadays, bicycle tires sizes should all fall in line with ETRTO’s (European Tire and Rim Technical Organization) tire and rim standards. Yet the older English and French tire size markings are still used. An ETRTO size marked 37-622 indicates the width of 37 mm and the tire inner diameter of 622 mm. This designation is clear and allows an unequivocal match with the corresponding rim size. Inch size designations are less accurate. A tire marked 28 x 1 5/8 x 1 3/8 indicates an approximate outer diameter of 28 inch, the tire section height of 1 5/8-inch, and the tire section width of 1 3/8-inch. Inch sizes can also follow the pattern 26 x 2.10, which, in this case indicates only tire’s outer diameter and the tire’s section width. Inch sizes are ambiguous and lack accuracy. For example, the diameters 559 mm (MTB), 571 mm (Triathlon) and 590 mm (Touring) are all designated 26 inch. Tires with diameters 622 mm and 635 mm are both designated 28-inch, yet, surprisingly, tires with a diameter of 630 mm are designated 27-inch. A French size marked 700 x 35C, indicates the approximate tire outer diameter of 700 mm and the tire section width of 35 mm. Not all tire sizes exist as French size designations, for instance MTB sizes. Size designations on the tire