Lastik tavsiyesi

bora kaya

Aktif Üye
Tepki
57
Merhaba arkadaşlar bisikletime bir lastik arıyorum genellikle asfalt ama araziyede gireceğim böyle bir lastik varmı melez

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Ortası düz, kenarları dişli trekking lastikleri var. O tarz birşey arıyorsunuz sanırım. Jantlarınızın boyunu yazarsanız öneride bulunan çıkacaktır.

Merickagantek

Daimi Üye
Tepki
74
Bisiklet
Lapierre
ben de su an aynı sorunla karsı karsıyayım uzun turlarda kullanmak üzere Schwalbe nin 26X1.75 yada 26X2.00 lastıklerıne bakıyorum ama 1.75 veya 2.00 arasında ne gibi farklar var ?Acaba 2.00 alırsam daha dayanıklı olur gıbı duz mantık mı gecerlı ?? ayrıca 2.00 olması benı daha mı çok yorar?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Merickagantek

26 inc jant için 1.75 inç genislikde bir dış lastik yeterli olucaktir size. 2 inc ve üstü genislik de lastikler çok kaba durur. Ayrıca asfalt da yorucu olur daha çok sürtünme kuvveti uygulayacagi icin .. tabi kilonuzunda onemi vardır .. bide sağlamlık istiyorsaniz dış lastikle iç lastik arasına patlama önleyici şerit koyarsin miss . Bide ne marka alırsan al ne model alırsan al yoğun kullanımda 2 ay sıradan kullanımda ise 3 ayda bitecek bunun dişleri o yüzden marka model fazla takılma derim ben tesekkurler .Mesela formulada En iyi performans lastiği pirelli filan o kadar reklam o kadar sponsor o kadar para eee 3 tür sonunda pitstopdaki amca kabak şekilde aliyo kucağına ;)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@fishman

Dış lastiği 2-3 ayda bitirebiliyoranız ya çok yanlış bir lastik kullanıyorsunuz, ya da bisikleti amacı dışında kullanıyorsunuzdur. Aşağıdaki videoda aynı lastik ile yüklü olarak 60 bin kilometre giden bir gezgin var.

3 ayda 60 bin kilometre yapabiliyorsanız Guiness rekorlar gitabına girmek için başvurun...

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@fishman

Formula 1 lastikleriyle karşılaştırmayın bisiklet lastiğini.Zaten Formula 1 de yolu daha iyi tutsun diye yumuşak yapıyorlar lastiği,uzun yol gitme amacıyla değil :harika: Bir de o pistlerin yolu özel yol,zımpara kağıdı gibi....Ayrıca o araçlar 320-330 km/s ile gidiyor bisiklet en fazla 55km/s :cool:

Merickagantek

Daimi Üye
Tepki
74
Bisiklet
Lapierre
@fishman cevabınız için teşekkürler ama 3 ayda bır lastıgın omrunu bıtırebılecegımı dusunmuyorumm.En yakın örnek Gürkan Genç abımızınde kullandıgı ekıpmanlar bolumunden yorumlarını okudugumuz vakİt bunu gorebılırzz.Ben sadece 1.75 mi 2.00 mı acaba hangısı daha avantajlı dıye sormak ıstemıstım ?

@Murat B. size katılıyorumm...Pekı 1.75 mı 2.00 mı konusunda ne dusunursunuz uzun turlarda ..Uzun dediysem yurtiçi 10- 12 gunluk turlardaa...

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Merickagantek

Turcu olmadığım için çok doğru yorumda bulunabileceğimi sanmıyorum. Gene de şu lastiği kastederek sorduğunuzu varsayarak yorum yapıyorum:
(link)

2.00'ın 100 gram ağır olmak dışında bir dezvantajı yok. Avantajı ise biraz daha düşük basınç ile kullanılabilmesi ve taşıma kapasitesinin biraz daha yüksek olması. Hep asfalt ve stabilize yollarda gidecekseniz 1.75 fazla fazla yeter bence; ama gerektiğinde çamura girmek, çok bozulduğu için taşların ortaya çıktığı toprak yollardan geçmek gerekecekse 2.00'ı alıp rahat etmek daha mantıklı.

• Beğen
Tepkiler: Merickagantek

Merickagantek

Daimi Üye
Tepki
74
Bisiklet
Lapierre
@Murat B. (link)e nın marathon tour yada mondıal modellerınden bırını sececem.. 2.00 turlarda 1.75 e gore cok mu fazla yorar gercı bunun cevabını kullanan arkadaslar daha doğru verır :) Ayrıca yardımcı oldugunuz ıcın sagolun :)

benım su anda kullandıgım lastıkle de turlara cıktım yaklasık 700 km lık toplamda ıse 2000 km yapmısımdır decathlondan aldıgım vıttorıa marka lastıktı 26X1.50 lık lastıktı bu kadar kullanımda 2 yada 3 patlak vardı tabı dıs lastıkle ıc lastık arasında patlamayı onleyıcı serıt vardı bununda etkısı olmusturr ...Scwalbe bunlara gore cok cok ust sevıye bır lastık sansımızda olursa hiç basımız agrımaz sanırım :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat B. @Merickagantek aynı kullanımda iki arkadaş 29 inç michelin country racer ( 2 ay ) 27.5 inç schwalbe rocker ron ( 3 ay ) süre içinde lastikleri sifirladik her gün ortalama 110 km yol yapiyoruz . Karadeniz coğrafi koşulları cogunlukla hardtrail , downhill ..minumum asfalt ve beton . O video daki elamanin bir ayda yaptığı fren süresini biz iki günde yapıyoruz tabi 60 bin km gidicek . Biz Emniyet şeridini değil domuzun ayak izlerini takip ettik ;)

Merickagantek

Daimi Üye
Tepki
74
Bisiklet
Lapierre
@fishman ben ortalama sartlarda turlar ıcın yanı daha çok kendım ıcın soylemıstım ...sizin için öyleyse bılemıyecegımm...

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@fishman

"genellikle asfalt ama araziyede gireceğim" diyen birisine bu tecrübelerinizi temel alarak "3 ayda bitecek bunun dişleri" demeniz garip olmamış mı sizce?

Volks

Forum Demirbaşı
Tepki
644
İsim
Volkan
Bisiklet
Specialized
Konusu var, tekrar açmayalım. Mosso TCA yol bisikleti aldım, tavsiye edebileceğiniz lastik önerileri nelerdir ? Keseyi çok sarsmayacak :)

Yunus M.

Forum Demirbaşı
Tepki
287
Bisiklet
Diğer
hem hafif arazi hem yol için:)rubena stop thorn her zaman tavsiye ederim. yalnız 26 sı var mıydı hiç bakmadım ben 28 ini kullanıyorum 700*35 cok cok memnunum

Volks

Forum Demirbaşı
Tepki
644
İsim
Volkan
Bisiklet
Specialized
evet, arkadaşta rubena phoenix i söyledi de bir iki yere baktım bulamadım :)
nereden alıyorsunuz lastikleri genelde ? yada alışverişi nerden yapıyorsunuz ?

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
konuyu biraz hortlattım ama @fishman arkadaşımız bahsetmiş dış lastik ile iç lastik arasına koruyucu şerit koyulabilir diye. nasıl bişey bu gören bilen duyan varmı? kullanışlımı işe yarıyormu? (bisikletim mtb 26x2,10 lastik var üstünde ben inceltip 26x1,75 yapacağım)

akify.

Üye
Tepki
42
Bisiklet
Sedona
@thieft3000 merhaba, lastik inceltme işlemini yaptınız mı? yaptıysanız marka-model-fiyat paylaşır mısınız?

• Beğen
Tepkiler: TafLan