Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastik seçimi için yardımlarınızı bekliyorum

Konu, 'Tekerlekler' kısmında melih tunalı tarafından paylaşıldı.

1. melih tunalı

melih tunalı Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bugün balçovadan urlaya gidip geldim tam bir işkenceydi, 5 kez lastik patladı 4 yamam vardı şişire şişire devam ettim. şimdi söküp baktım neden bu kadar çok patladı diye lastiğin arkası gözüküyor ışığa tutunca :) astro nun orjinal lastiği 2.2 race king. genellikle asfaltta kullanıyorum o sebeple ince lastik düşünüyorum. sorularım:
    1-1.50 mi 1.75 mi tercih etmeliyim
    2-Schwalbe marathon nasıl bir lastik
    3-internette yazan fiyatlar tek fiyatımı çift mi 42 euro yazıyor tek fiyatımı bu?
    4-nereden almamı tavsiye edersiniz?
    5-iç lastikte almalı mıyım? cant çevresindeki banttan da almalı mıyım?

2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bisikletiniz anlaşıldığı kadari ile MTB. Genellikle asfaltta kullaniyorsaniz arazi dişli lastiklerden vazgecin. Cyclocross veya touring tarzi lastiklere donun.
    1 - 1,75 lastik sizi rahatlatir ve bisikletinizde daha normal gorunur. Kros yollarda da rahat edersiniz. 1,50 lastik asfaltta daha rahat yol almaniza yardimci olur. Ancak gorceli bir durum olsa da MTB de ince lastik kimisine estetik gelmiyor. Bu arada lastik basinci asfalt yolda onemlidir. Max. degere yakin hava basarsaniz lastik sirti ideal bombe ile minimum surtunme yuzeyine kavusacaktir.
    2 - Schwalbe marathon patlak korumali, kaliteli, gramaj olarak agir bir lastiktir.
    3 - Internette gordugun tek bir lastik icin istenen para. 2 lastik alacaksan o parayi 2 ile carpacaksin.
    4 - Kaliteli lastikler her yerde bulunmuyor. Internette guvendigin sitelerden, yurtici veya yurtdisindan getirtebilirsin. Yurtdisi daha ucuz ama aldigin sitenin kargo fiyatina dikkat etmez, gumruge takilirsan daha pahaliya da gelebilir. Ayrica 1 hafta ila 1 ay icerisinde eline ulasir.
    5 - Cant cercevesindeki bant iyi durumdaysa almana gerek yok. Ic lastik iyi durumdaysa degistirmene gerek yok. Ama hersey yenilensin diyorsan en uygun ic lastik fiyatlari decathlonda. 2'li 26" ic lastik 9,00.-TL gibi birsey

3. melih tunalı

melih tunalı Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    180 tl bütçem var anladığım kadarıyla Schwalbe marathon 300 tl yi aşıyor iç lastikleriyle beraber, bana bütceme göre çoğunlukla asfalt zaman zaman arazide de idare edecek şekilde lastik önerebilir misiniz?

4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Maxxis modellerine bakabilirsiniz. Cok tercih ediliyor ve sizin butcenize uygun seviyede...

5. melih tunalı

melih tunalı Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  6. Barış Y.

Barış Y. Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Aynı yollardan bir iki kere daha gittikten sonra yorumlarınızı paylaşabilir misiniz?

7. LeventK.

LeventK. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    hayırlı olsun bende MaxxProtect olanından kullanıyorum daha yeni ve çok memnunum onu önermeye gelmiştim :D

8. melih tunalı

melih tunalı Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bugün sahilde 25 30 km lik tur attım yeni olduğu için mi bilmiyorum (ortadaki saçaklar bile kopmadı henüz) akıcı gelmedi bana :( condinental 2.2 race king daha akıcıydı ve yüksek hızım daha fazlaydı o lastikte, inşallah kullandıkça biraz daha akıcı olur, çünkü decathlonda satılan arkadaşın kullandığı 25 tl lik lastik bile daha akıcı geldi. Lastiğin yumuşak ve asfalt a yapışan bi yapısı var bu sebeple mi pedal atmayı bıraktığımda eskisine oranla çok daha hızlı bir şekilde yavaşlıyorum?? bilen lastiği kullanan birileri içimi rahatlatabilir mi? 160 tl para verdik iç lastiklerle beraber :)

9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Lastigin hava basinci yeterli mi? Hava basinci az ise lastigin surtunme alani cogalacaktir...
    Michelin lastiklerde hamurunun yumusakligi nedeni ile yolayapisma hissi ve surtunme yuksekligi duymustum. Ancak maxxis'te bu tur bir sikayet gormedim hic. Ben geax 2,00 kullaniyorum. Ancak arkadasimin 1,75 maxxis overdrive bisikletinide arasira kullandim. Hic dediginiz gibi bir sorun hissetmedim...

10. melih tunalı

melih tunalı Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bahsettiğiniz michelin sıkıntısı bundada var gibi hava basıncı max 50 psı diyor 48 bastım fark etmedi. yola resmen yapışıyor gibi acaba kullanınca zamanla sertleşip düzelir mi? yoksa satıcıyı aradım gel değiştirelim dedi sağolsun gidip değiştireyim mi? yada mtb lastiği mi alsam mtb lastiği olarak ne tavsiye edersin?

11. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kendi kullandigim lastigi tavsiye edeyim diyecegim ama ben yurtdisindan getirttim indirimdeydi ve acelem yoktu. Geax Saguaro 2,0 kalinlik, 60 TPI karkas, 26".
    55 - 60 psi basiyorum duz yolda 48 - 11 disli oraniyla 40 km civari akiyor. Uzun egimde 72 km. gordum km saatinde. Bana gore akici. Ama patlak korumasi cok iyi degil. Arazide rahatca diken vb. aliyor. Islak zeminde tutusu cok verimli degil. Ancak tanesi 540 gr. ve fiyat (bana gelisi tanesi 40 TL), performans, hafiflik olarak uygun. Vittoria lastiklerinin urunu ve MTB serisi icin GEAX ismiyle uretim yapiyor.

Turkiye'de decathlon'da satiyorlar 27 TPI olan modeli 45-50 TL civari. 60 TPI olani sadece beyaz renkte satiliyor burada ve 85 TL civari.

Verim alamadiysaniz, icinize sinmediyse elinizdekini degistirin hazir firma kabul etmisken. Ama genelde tercih edilen markalar belli ust segmentte; schwalbe, maxxis, continental, michelin vb.

12. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Maxxis overdrive excell kullanıyorum.
    Bende sizdeki gibi bir sorun yaşamadım.

İsterseniz bir bakın.

13. melih tunalı

melih tunalı Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Sanırım para iadesi yapmazlar o sebeple aynı yerden (çankaya sundu bisiklet) 140 tl lik bir çift lastik bakıcam. İnşallah dediğiniz modeller vardır, not aldım.

14. serdargecu

serdargecu Ghost Speedline 7500

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Merhaba Melih nasıl oldu son durum ben de maxxisi araştırıyordum, vaz mı geçmeli?

Sent from my iPad using Tapatalk

15. melih tunalı

melih tunalı Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sıkıntı benim ön göbekteymiş sanırım. Bugün dağıldı gitti göbeği değiştirince akıcı olabilir diye düşünüyorum, lastikler güzel gibi. En azından yol tutuşu, patlamaya dayanıklı olması güzel. Akıcılık sorunum vardı, oda galiba göbekten. Değiştirince yazarım.

16. ahmet alyanak

ahmet alyanak Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    sakın ama sakın mtb ye 1,9 dan aşşağı takma irenç görünüyor