Lastik PSI Değeri ne olmalı?

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar geçenlerde bu konu üzerine bir yazı okumuştum fakat tarihi çok eskiydi ben bir kez daha sormak istedim... Lastik içi basınç ne kadar olmalı?
Benim lastiğimin üzerinde 30-55 PSI şeklinde bir ibare var fakat ben yinede sormak isterim:

Ön lastik mi yüksek olmalı yoksa arka lastik mi?

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL
Scudo

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Benim ön lastikler daha şişman ve havaları daha az. Fazla hava basınca virajlarda önden kayma yapıyor, tüm zevkini kaçırıyor insanın.

Arkalar daha şişkin ve lastik biraz daha ince yuvarlanma direnci azalsın ve apaçi stili arka tekeri kolayca kaydırabileyim diye :)

Şaka maka kaldırım vs yerlere çıkarken önü kaldırmak daha kolay, ama arkayı kaldıramazsanız ve havası azsa yılan ısırığı tabir edilen patlamalar kaçınılmaz oluyor.

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Tamam teşekkürler arka %10 fazla olacak sağolun. Bir de son olarak ben lastiği benzinci de şişirecem (tam uygun olsun diye) fakat bisikletin sibobu italyan olduğundan uç uymuyor, şişirebilmek için ucu nerden alabilirim?

Selamlar...

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burhan Özyılmaz

Tekerlek Bölümüne Aynı soruları sormak için girmiştim hatta konu bile açacaktım Sen açmışsın benimde sorunlarım aynı :))

Arkadaşlar bi bisikletciye gittim adam bir şeyler dedi anlamadım. Tekerleğin üzerinde 55 Psi yazıyor. ön tekerleğe benzinciden 27Psi hava bastım çok fazla şişti bırakmak zorunda kaldım. Arka tekerlek italyan sibob olduğu için ona kendim basamadım bisikletçiye gittim adam hava bastı 55Psi dedi ama sürerken sanki jant yere degecek gibi oluyor parmagımla tekerleği rahatlıkla içeri bastıraibiliyorum.

Benim öğrenmek istediğim bu ön tekerleği ve arka tekerleği 55 Psi'ye getirim mi yoksa böyle mi kalsın arkada hiç hava yok gibi. ve arkadaşın dediği gibi italyan siboblara benzincilerde hava basmak için bir başlık var mı ?

• Beğen
Tepkiler: Burhan Özyılmaz

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
mtb yol farketmez lastiğin üstünde yazan değeri basın..inik lastik her zaman daha çok patlıyor ve daha çok efor sarfetmemize neden oluyor..taş gibi olsun korkmayın..

• Beğen

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
biraz kilonada bağlı ama fazla sınıra dayamadan mümkün oldugunca bas 55 diyosa 50 yap gidsin ikisiniide

• Beğen

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
peki bu benzincilerde basılan havalar araba tekerleği için bisiklet tekerleğide aynı olur mu ?

(mantıksız gelebilir soru ama aynı yerden Fort Transit connect'e 34Psi bastık sadece. Bisiklete 55Psi nasıl oluyor onu anlayamadım :))

• Beğen

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@Hasan Kılınç
Nasıl oluyor? Şöyle oluyor senin lastiğinin içinde hava daha az kamyon lastiğine göre fakat bu bir kuraldır hacim küçüldükçe basınç büyür. O PSI zaten basınç değeridir. Yani senin basıncın büyük lastik içindeki hava miktarı değil.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burhan Özyılmaz

Anladım Teşekkürler :) O zaman tek sorun kaldı İtalyan Siboplar için aparat :)

• Beğen

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
@Hasan Kılınç
Evet ama onu bulmanın çok zor olmadığını sanıyorum... Bir kaç bisikletçiye sorsak hemen çıkarır.

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
@Tan Yücel

tan beyin söylediği gibi pek işe yarayan bişe değil hatta kullanabileni görmedim desem yeridir

• Beğen

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Nasıl yaa nerde basıcaz havayı :) Eski yöntem o zaman havayı bas elinle kontrol et havayo bas kontrol et tamam :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
O aparat bazı bisikletçilerde var :D siboba takılıyor normal pompa ile şişirilebiliyor Burhaan gel bizim burdakinde var :D

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
şişik lastiğin dışı daha sert olacağı için patlaması da daha zor oluyor, aslına bakarsanız rakamlara da pek ihtiyacınız yok. elinizle yoklayarak, gözünüzü korkutmayacak en yüksek basınçta şişirebildiğiniz kadar şişirin gitsin :in: