Lastik patlayıp duruyor

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
son 3 gündür her gün lastik patlıyor bu sorun değil ama patladığı yer hep aynı sibopun en alt kısmı. lastiği çok şişirdiğimden mi patlıyor ? (95 psi) sibopun iç lastikle birleştiği yerde oluyor hep buraya yama yapılır mı ? iç lastik değiştirmekten bıktım

Scudo
Tepki
2
Anladığım kadarı ile sibobun hemen yanında delik var yada yarık. Bunun kaynaklanma nedeni lastik iniyor ve tekrar şişirirken farkında olmadan jantın üzerinde sibop 90 derece durması gerekirken eğiliyor ve orasını yarıyor bu yuzden tamiri olmaz diye düşünüyorum ve iç lastiği değiştirmenizi tavsiye ederim şişirirkende daha dikkatli şişirin.Bol pedallar diliyorum.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Max basınc degerınde mı basıyorsun hava?jantın cıft kat mı?ıcınde tel baslarının oldugu delıklerden koruyucu tabaka lastık var mı? Sıbobun uzerınde ınce somun var bır tane onu sıbobun sonuna kAdar sıkıyor musun?cok ucuz ıc lastık mı kullanıyorsun?

Tepki
1
Bisiklet
Ghost
sipop yanından olduğu zaman arkadaşımızın dediği gibi tamiri olmaz hep aynı yerden oluyosa sipopun geçtiği yerde sorun olabilir elinizle kontrol edin jant sargısıo yoksa bi adet sargı yapın bunu değiştireceğiniz şamrellede kesip yapabilirsiniz

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
95 psi bastığınıza göre muhtemelen presta siboplu yol bisikleti sürüyorsunuz, bir kaç kez benimde başıma geldi oda iç lastiği iyi oturtamamaktan kaynaklıydı, dış lastiğin telleri iç lastiği jant arasında sıkıştırabiliyor yada iç lastik tam oturmadığı için o kısımda yüksek basınçtan dolayı mikro patlaklar oluşabiliyor. Tavsiyem yeni bir iç lastik alın pudralayın ve iyice oturduğuna emin olun.

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
@Barış TURAN

hayır max 145 psi tellerden koruyan lastik var o somunu kullanmıyorum standart iç lastik rubena

bencede sibopun tam oturmamasından kaynaklı

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Şöyle bir kaç seçenek var.

Birincisi; dış lastik iç lastiğin kaymasına sebep oluyor, bu da sibobu oradan kesiyor. Bebek pudrası sürersen lastik ile iç lastik arasına, bu sorundan kurtulursun muhtemelen.

İkincisi; iç lastiği takarken jantın o kısmına hafif zarar verdin. İç lastiğin yivleri aluminyumu hafif kazıyıp boğazbilir. O da sivri bir bölge oluşmasına neden olur orada.. O da iç lastiği o bölgeden keser. Parmağınla kontrol edip, gerekirse ince zımpara ile düzeltirsen sorun ortadan kalkar.

Genelde sibobun üzerindeki somun o soruna neden oluyor, en azındna benim okuduğum o. Ama somun yokken oluyorsa takıp aynı sorunu yaşıyor musun diye deneyebilirsin. Çok sıkmaman gerekiyor fakat. Çok sıkarsan yine sorun yaşarsın. Sadece yerinde tutacak kadar sıkarsan yeterli olacaktır.

Ayrıca bir diğer sorun, lastiğin tam oturmaması olabilir. Lastiğin en zor oturduğu bölgedir sibop bölgesi. Lastiği taktıktan sonra sibobu içeri doğru bir kaç kez ittirirsen o bölgede eğer sıkıştıysa ondan kurtulmanı sağlar. Sibobu içeri doğru ittirdiğinde rahatça girip çıkması gerekiyor. Zorlanmadan.
Ayrıca lastiği şişirmeden önce bulaşık süngeri ve deterjanı ile yanaklarını köpüklersen, oturma sorununu da ortadan kaldırırsın.

Bu adımları tek tek uyguladığında, sorunu çözmen gerekiyor.
Yine yaşamaya devam edersen, oturup bi beyin jimnastiği yapalım konu ile ilgili. Ama devam edeceğini sanmıyorum.

BDrk

Üye
Tepki
0
İsim
Berkay
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar merhaba, arka iç lastiğim resimdeki gibi patlıyor. Bisiklet öncesinde bende değildi ve aynı durum 2 kere yaşanmıştı. Dün söktüğümde iç lastiğin 26 olduğunu gördüm. Bisiklet 27.5 jant. Yeni delik açtırıp 27.5 iç lastik koydum fakat yine aynı şey oldu. Dış lastiğin öldüğünü ve jantta dönüp iç lastiği siboptan janta kestirdiğini düşünüyorum fakat size danışmak istedim. 4. Defa iç lastik almak istemiyorum. Farklı bir sebebi olabilir mi? Tüm önlemleri almak istiyorum. (bisiklet kron xc800 mtb, konu açma yetkim olmadığı için bu konuya yazdım)
IMG_20200709_213724.jpgIMG_20200709_213912.jpg

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yeni delik actirmaktan bahsetmissiniz. Sibop için delik actiysaniz metal parçaları kalmış olabilir. 100 kum zımpara ile deliğin etrafını düzeltin. Duzeldikten sonra 500-600 kum zimpara ile daha da pürüzsüz gel getirin. Çapak kaldıysa sorununuz çözülür.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar merhaba, arka iç lastiğim resimdeki gibi patlıyor. Bisiklet öncesinde bende değildi ve aynı durum 2 kere yaşanmıştı. Dün söktüğümde iç lastiğin 26 olduğunu gördüm. Bisiklet 27.5 jant. Yeni delik açtırıp 27.5 iç lastik koydum fakat yine aynı şey oldu. Dış lastiğin öldüğünü ve jantta dönüp iç lastiği siboptan janta kestirdiğini düşünüyorum fakat size danışmak istedim. 4. Defa iç lastik almak istemiyorum. Farklı bir sebebi olabilir mi? Tüm önlemleri almak istiyorum. (bisiklet kron xc800 mtb, konu açma yetkim olmadığı için bu konuya yazdım)
233457 dosyayı görüntüle233458 dosyayı görüntüle
Sanki basınçtan dolayı yırtılmış gibi görünüyor. Uygun iç lastik olduğuna emin misiniz? Belki deliğin çevresini çapak ihtimaline karşı bant gibi şeylerle kamufle edebilirsiniz ama pek işe yarayacağını sanmıyorum. Bu lastikteki yırtık, daha çok deliğin büyüklüğü+basınç ile alakalı gibi görünüyor.

BDrk

Üye
Tepki
0
İsim
Berkay
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Orjinal delikte saatler içinde oluyordu farklı delik açtık yine birkaç saate oldu. Sibobu kesen delik ama buna etki eden şey tek başına delik olamaz

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Orjinal delikte saatler içinde oluyordu farklı delik açtık yine birkaç saate oldu. Sibobu kesen delik ama buna etki eden şey tek başına delik olamaz
Kenarlarına havşa açabilirsiniz. Kenarlar daha yumuşak olur

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İç lastik ile jant arasında kalan şerit yipranmissa, kötü malzemeden uretilmisse bu durumda iç lastiginiz patlayacaktir. İcdeki şeridi değiştirmeyi de unutmayin

Umut mtb

Üye
Tepki
3
İsim
Umut koşar
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu sibop dibinden delinme olayı bende de var 4. İç lastik değiştirişim acaba tubeless lastik kullandığım için mi oluyor . Sert frene basınca dış lastik janttan kayıp sibopumu asılıyor

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Bu sibop dibinden delinme olayı bende de var 4. İç lastik değiştirişim acaba tubeless lastik kullandığım için mi oluyor . Sert frene basınca dış lastik janttan kayıp sibopumu asılıyor
Tubeless devam et , dış lastik janttan nasıl kayar ? Ebatlarda bozukluk var mı acaba ?

Umut mtb

Üye
Tepki
3
İsim
Umut koşar
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kayıyor mu bilmiyorum . Öyle bir ihtimal düşünüyorum . Dış lastiğim Continental race King 27.5*2.2 . İç lastigimide Continental alıp jant şeridini yeniliycem . Umarım sorun düzelir.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Kayıyor mu bilmiyorum . Öyle bir ihtimal düşünüyorum . Dış lastiğim Continental race King 27.5*2.2 . İç lastigimide Continental alıp jant şeridini yeniliycem . Umarım sorun düzelir.
Havayı az basarsan kayar , aklıma başka ihtimal gelmiyor.

Umut mtb

Üye
Tepki
3
İsim
Umut koşar
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çözersem problemi tekrardan yazarım buraya bide pudra aldım . Artık geriye lastik almak kaldı😄

• Beğen

Hsahindag

Üye
Tepki
144
İsim
Hüseyin Ş.
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Şehir - Tur
MAERKEK' in dediği gibi lastik hava basınçları düşük olabilir. Lastik havaları bisikletinizde kaç PSI, onuda yazar mısınız?

• Beğen

Umut mtb

Üye
Tepki
3
İsim
Umut koşar
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Basınç ölçen bir pompam yok maalesef . standart pompa var.