Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastik Patladı/Dış Lastik Kesildi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Özgür K. tarafından paylaşıldı.

1. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçtiğimiz gün 1 km mesafede ki kırtasiyeye sınav giriş belgemi almak için gittim. Eve dönüp bisikleti yerine koyduğumda tıssss diye bir ses duydum. Ve manzara altta.
    Çok enteresan çünkü geçen hafta 147 km sorunsuz giden lastik 2 kmlik, belki de şimdiye kadar yaptığım en kısa turda patladı. Sadece ufak bir patlak olsa sorun olmaz, yedek iç lastiğim var hemen değiştirirdim ancak dış lastikte de bir kesik oluşmuş, ki bence oldukça büyük. Çünkü lastik zaten ince ufak bir kesik bile büyük görünüyor.

Ne dersiniz, ne yapmalıyım ? İç lastik değişecek, orası kesin. Hatta önlem olarak bir de iç lastik-dış lastik arasına patlak önleyici şerit alacağım, Delta da çifti 46 lira.

Doğrusu riske girmek istemiyorum. Çünkü İstanbul da bisiklet kullanarak zaten bir miktar riske giriyoruz. Birde sorunlu bir lastik ile tehlikeye girmek istmiyorum, zaman zaman 60 km hızlara çıktığım oluyor. Lastiğin basıncı da 75 psi de sabit.

Ne yapayım, değiştirmem gerekir mi ? Yada kaliteli bir şekilde tamir yaptırılabiliyor mu dış lastiğe ? Fotoğraflar altta, yorumlarınızı bekliyorum.

Ve bu da olayın kahramanı ;

2. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Şuanki lastıgın markası nedir acaba ?

3. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
  4. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Trek 7.2 üzerinde gelen lastik . Bontrager H2 Hard-Case Lite w/puncture resistant belt, 700x35c

5. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    lastik hangi marka hocam?

6. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  7. Kerim BEŞER

Kerim BEŞER Forum Demirbaşı

Seviye:
    Eğer güzel tamir edilebilip hava bastığında şişkinlik yapmaz ise güzel aksi takdirde yolda tekerin şekli bozulucağından rahatsızlık verebilir.

8. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Olayın kahramanı bira şişesi parçası malum yaz aylarında görülen en sık şey içtikten sonra yerde yada duvarda parçalamak büyük bir haz yaşatıyor sanırım,marathon plus ın bile bu kırıklardan parçalandığını gördüm geçmiş olsun.

9. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler, şimdiye kadar defalarca camların üzerinden geçtik, her defasında çıt çıt sesleriyle camlar kırılıp fırlıyordu. Bu defa hiçbir camın üzerinden geçmedim, ama gözümden kaçmış herhalde 1 tane. :)

10. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bende geçen gün geçtim farkında olmadan baya fazlaydı parçalar dedim birazdan gidecek teker ama hala bir şey olmadı şans işi sanırım biraz tabi şu şişeleri kırmasalar daha iyi olacak.

11. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    İç dış lastik arasina koruyucu bant koyacaksaniz belki idare eder. Ancak o kesik, dış lastigin iç kısmında da deforme yarattigi icin, eski çatlamaya başlayan lastikler gibi iç lastikte "isirma" tabir edilen sıkıştırmalara neden olacak ve sık sık lastik sorunu yasatacaktir. Bence guvenliginiz ve bisikleti elinizde suruklememeniz veya orta yerde lastik degistirmekle ugrasmamaniz icin yeni lastik alin...

12. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bir kaç yorum daha gelsin, çoğunluğun dediğine göre gerekeni yapacağım. Buradaki bisikletçilerden birine gitsem, muhtemelen dış lastiğe içten bir yama yapar, iç lastiğe de bir yama yapar, tamamdır der. O nedenle buradan fikir almak istiyorum.

13. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Özgür bey uzun yollarda tekrar patlar-mı acaba, yarılır-mı acaba gibi düşüncelere kapılmaktansa komple değiştirmek bence daha iyi olur. İç lastiğe sözüm yok o kesin değişecek :)

14. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Gelecek yaz zaten Schwalbe Marathon Plus a geçmeyi planlıyordum ama şimdi bir lastik sorunlu, diğeri sorunsuz. Çift olarak değiştirip masraf yapmak istemiyorum, ancak bu şekilde kullanmak da riskli anlaşılan.

Konuya birkaç yorum daha gelsin, duruma göre bir karar vereceğim.

Fikir veren herkese teşekkür ederim

15. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sizce lastiği bir bisikletçiye götürsem ve içten yama yaptırsam, iç lastiği de değiştirsem bu şekilde 2-3 defa 100 km civarı tur yapabilir miyim ? Hız olarak 20 ortalama ama zaman zaman 50 km üstüne çıkabiliyorum.

Yada bu lastiğin aynısından alabileceğim bir yer var mı ? Ebay de yada herhangi bir sitede bulamadım. İstanbul da olsa çok daha iyi olur.

Ve son olarak Türkiye de uygun bir fiyata Marathon Plus lastik satan mağaza var mı ? Evan cycles da bir çifti kargo ve yeni üye indirim ile 150 lira civarına geliyor ama birkaç hafta beklemem gerekecek onun için. Burada da Erdoğanlar ve benzeri firmalar 115 lira civarına satıyor tanesini.

16. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Marathon plus yerine Continental Touring Plus alın. Muhtemelen daha ucuz olur. Hem de muadil lastikler. Yabancı sitelerde her zaman en iyi tur lastiği olaraka Marathon Plus ile birlikte ismi geçiyor.

17. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cihaz hatasí. Silinebilir.