Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastik Önerirmisiniz...

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Ginger Fergus tarafından paylaşıldı.

1. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    Benin Trek 4400 ilk ayını doldurmak üzere , mümnkün olduğunca düzenli şehir içinde kullanmaya çalışıyorum... 2 Hafta önce Polonezköyde araziyede çıktı..

Yaklaşık 150 km ardından şu anki kullanım şartlarıma uygun yeni bir lastik almak iyi olacak diye düşünüyorum... Genelde evimin çevresinde etilerde , beşiktaşda , sahil yolunda kullanıyorum .. Yani %100 asfalt...maksimum eğim , uzun yokuşlar ...

Şu an üzerinde Bontrager Jones ACX 2.1 27 tpi lastik var, arazide bence gayet iyiydi ama 660 gr lık ağırlıkları ve dişleri dolayısı ile asfaltta anamı ağlatıyorlar...ha tabi bu ağırlığın üzerine birde her tekerde yaklaşık 150 gr da slime var...Tüm bunları ( ayrıca 700 grlık sele ve sele borusunu + 510 grlık gidon ve gidon boğazını ) ve benim naçizane 85 kg ağırlığımı güzel Fulya semtimin yokuşlarında düşününce , bisiklet bazen keyif sınırları dışına çıkıyor...

Bu anlamda, asfaltta rahat edeceğim , mümkünse gayet hafif ( hatta 500 grların altında ) kullanışlı ve yeri geldiğinde ufakdan beni arazide üzmeyecek bir lastik var mıdır varsa nedir ..??? illaki slick olmak zorunda değil sanırım , semi slickler belki daha uygun olabilir diye düşünüyorum ...

2. jerry_f

jerry_f Kıdemli Üye

Seviye:
    gelicek yanıtları ben de bekliyorum ginger müsaadenle:)

3. msconfig

msconfig Bisikletkolik

Seviye:
    yol bisikletine gecmeni tafsiye ederim, madem %100 asfalt diyorsun :)

4. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    IRC AVANTAGEPRO 26 X 1.50
    fiyat: 15ytl falan
    eğer görünü önemli değilse....:rolleyes:

5. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    ya bu şu anki durum tabiki bundan sonraki dönemde arazide olacak , belgrad , polonezköy, şile-ağva gibi.. ama genelde her zaman asfalt yoğun kullanacağım.... alacağım yeni lastikleri takıp şehir içinde yol yapacağım , araziye giderkende geceden bir yarım saat ayırıp Bontrager lere geçerim...

şimdi yeni bir jant seti alsan daha kolay olur diyenler olacak , o opsiyonuda düşündüm ama henüz 200 Euro gibi bir parayı jant setine ayırmayı düşünmüyorum... ileride ekipmanları daha iyi tanıyınca kendime en uygununu bulurum ...

sadece gerçekten hafif , hatta yakışıklı bir lastik arıyorum , fiyatlar zaten güzel bişi için sanırım 20-35 Euro aralığında ..

6. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
  7. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
  8. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    bu lastiği gördüm hatta inceledim ... belli ki çok sağlam bir lastik .. bi kaç yerdede oumuştum uzun yol yapanların en çok tercih ettiği model diye .. ancak bu lastik benim için bence fazla dayanıklı ve çok ağır ... hatta bendeki lastiklerden bile ağır olabilirler... bi kaç yüz gram da olsa lastiklerden ağırlık düşebilirsem çok iyi olacak ... bugün tartıldım bisiklet ve ben tam 0.1 ton geliyoruz , 0.086 Ton ben , 0.014 ton bisiklet...

9. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Maraton XR dünya turu yapanların çok sevdiği bir lastiktir.. Acaip sağlam ama çok ağırdır..
    Bizde Klein (Trek'in bünyesine kattığı Amerikan markası) Death Grip modeli bir lastik var. Ağırlığı 530 gr, kevlar karkaslı. Hem asfalt hem araziye uygun acaip hafif bir lastiktir.. 9 EU da fiyatı vardır. Ama IRC Avantage Pro da iyi bir asfalt-sert zemin lastiğidir. Bu da 7 EU.. Ama 26 X 1,95 olanı var..

10. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    şu klein larda iyi gibi duruyor.. 530 gr baya hafif ...netten bir araştırayım ...michelin hard terrain ler iyi gibi gözüktü gözüme... michelinler için biraz nazik deniyor ama zaten benimde çok zorlamaya niyetim yok .. ayda en fazla 250 km yapacaklar maksimum . hemde kibar semtlerde ..

11. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Michelin Hard Terrain
    465gr (yarış lastikleri hafifliğinde)
    2.0" (dengeyi artıracak kadar geniş)
    Kevlar, katlanabilir
    Düşük profil dişli (çabuk devirleniyor, az yoruyor, yol tutuşu hem asfaltta hem de arazide iyi)
    Çoğunlukla asfaltta binenler için baya uzun ömürlü

Kabaca 7000km nin üzerinde hem asfaltta, hem sert arazi koşullarında kullandım.Hatta Türkiye'nin en sert ve en uzun kayalık inişini içeren Manavgat maratonunda kullandım, hala da kullanıyorum.

Schwalbe Racing Ralph
    470gr (yarış lastiği)
    2.0 sanıyorum
    Kevlar, katlanabilir
    Düşük profil dişli
    Bizzat denemedim, kullananlar memnun olduklarını söylüyorlar.

Her 2 lastik de görüntü açısından da şık ve gösterişli oldukları için yazdım.
    Her 2sinin de kocaman marka model yazıları var üzerlerinde, hafifler, yormuyorlar.

Ayrıca Selim'in önerdiği Michelin XC Road da, sanırım Türkiye'de satılan tek tam slick (kabak) lastiktir.Dönüşü harika olmalı.1.40" ise ivmelenme ve asfalt dönüşlerdeki denge için çok iyi olmalı.Tabi sadece kuru asfaltta uygunlar.

12. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    güzel öneri...galiba bu ikisinden birini seçip alıcam ..hem hafifler hemde yakışıklı .. hemde benim amacıma uygun...

eminim bontrager jones lardan sonra kaymak gibi gelecektir ...cidden anamı ağlatıyolar.. bugün 20 km yaptım walla 80 km gibi geldi..

13. jerry_f

jerry_f Kıdemli Üye

Seviye:
    konuya olan ilgimi belirtmiştim..bi sorum olcak...kron xc 1000 im war..bisiklet yanımda olmadıgı için bakamadım şimdi ama üstünde hangi teker olduugnu biliceginizi umuyorum..sorum şu,elimdeki jantlarla bu bahsettiginiz tekerleri kullanabilrmiyim????(jant da almayı düşünüyodum ama 200 euro gibi bi fiyat duyunca,wasgectim:p

14. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    yanlış bilmiyorsam kron xc 1000 lerde IRC mythos XC lastikler var...bu lastiklerin iyi olduğunu duymuştum.. ama zaten genelde yeni bi bisiklet alınınca insanlar kullanım koşullarına göre yeni bir lastik seti ediniyorlar...yukarıda adı geçen her lastiği xc 1000 dede kullanabilirsiniz.. ihtiyacınızı karşılıyorsa eğer... ben yeni jant seti için 200 euro yazdım ama bu benim kafamdaki rakam ... bir jant setini kalitesine göre sanırım 100 dolarada kurulabilir, 800 euro olanlarıda var....

konuya gelen mesajlardan sonra , schwalbe racing ralph , ve michelin hard terrain bakacağım bugün ..

15. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    oldukça hafif bir lastik var mythos xc ler, dişli olduğu için asfaltta güç kaybına neden oluyor. eğer sadece asfalatta kullanılıyorsanız, 1,40lık yada 1,50lik slick lastikler alın farkı hissedeceksiniz. görüntü açısından mtbde pek hoş durmadığı bir gerçek ama sizin için görüntü ikinci planda ise, ve sadece asfalatta kullanıyorsanız :in:

16. jerry_f

jerry_f Kıdemli Üye

Seviye:
    ewet.kesinlikle..yani gitmiyo gibi oluyom bazen:)sinir oluyom haliyle:) bursum yatsın bi,bende bakıym bu lastik işine:p saolun buarada

17. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    ben bu gün bir çift michelin hard terrain aldım ve az önce taktım janta henüz kullanmadım ama şimdiden çok fark edecekmiş gibi gözüküyo.. kevlar olduğu için takmak çok kolay... ve gayet hafif.. 465 gr.. sanırım bu değişiklikle bisiklet bi anda 400 gr zayıfladı ..yarın ilk iş bir tura çıkacağım yorumlarımı yazarım akabinde...

cobike bunu beğendi.
  18. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Tercihinizi Hard Terrain'den yana yaptığınız için tebrikler.Yorumlarınızı yeni arkadaşlarımız için faydalı olacaktır.
    Evet Kron XC 1000'in üzerinde IRC Mythos XC lastikler geliyor.Orta yükseklikte dişli ve çok sert hamurlu lastikler.Bu yüzden kolay patlamayabilirler fakat hem gidiş olarak ağırlar (dönüş direnci yüksek) hem arazide de, asfaltta da konforsuzlar.
    Bunlar kendi görüşlerim.
    Bisiklette lastik önemli bir konudur, hangi zeminde biniyorsanız, ona uygun lastik kullanmanız sayesinde alacağınız keyif ve yorulmama katsayınız artacaktır.

19. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    yarın ilk iş yola vuracağım kendimi ve ardından koşup yazacağım... 29 euroya patladı her bir lastik bana ama eminimki büyük bir rahatlık sağlayacaktır.. yorumunuz önemli bir etken oldu benim seçimde aslında schwalbe racing ralph i de inceledim ama yabancı mtb forum sitelerinde çok da iyi yorumlar duymadım...bu nedenle seçimim michelin oldu ... kolaylıklada kendim takbildim bu lastikleri ....bakalım nassıl bir performansı olacak ..

20. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Unutmayın Hard Terrain, birçok lastiğin aksine en fazla 58psi havayı kaldırabilir :)
    Eğer benim gibi yüksek hava kullanıyorsanız, bunu unutmadan şişirip binin.
    50-58psi arası verimi harika.
    Zaten Racing Ralph'in fiyatı da aralarında büyük fark olmamasına rağmen, Hard Terrain'e göre yüksek.