Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

lastik ömrü

Konu, 'Tekerlekler' kısmında barhan tarafından paylaşıldı.

1. barhan

barhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    %50 asfalt,%50 patika kullanımında lastiklerin ömrü yaklaşık kaç km dir?Deneyimli arkadaşlardan cevap lütfen.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Çok değişken sonuçlar çıkabilir.

Lastiğin kauçuğuna, diş yapısına ve kullanım tarzına göre değişiklik gösterir, ben kimsenin kolay kolay böyle bir genelleme yapabileceğini sanmıyorum maalesef.

3. Fırat Ayanyan

Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

Seviye:
    lastikler kitleyip fren yapılmadığo sürece çok uzun süre idare edeceğini sanıyorum

4. kerembasaran

kerembasaran Aktif Üye

Seviye:
    benim verebileceğim ortalama, özellikle hor kullanılmadığı sürece 2500km. bir genelleme yapılacaksa bu değerin iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.

bicycle16 bunu beğendi.
  5. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    Fatmanlerle(Asfalt-arazi karısık) 3000 kmyaptım dişler çok aşınmıştı daha gidebilirdi ama değiştirme gereği duydum..

6. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Fazla genel bir soru olmuş, kriterleri artırıp soruyu daa dar kapsamlı yaparsanız daha somut cevaplar verebilirdik.
    Çünkü mesela;

Bir Maxxis Flyweight 310 dediğiniz şekilde kullanımla ~1000km dayanabilirken,
    Bir Bontrager Connection Trail aynı kullanımla ~10.000km dayabiliyor.

barhan bunu beğendi.
  7. batuhany

batuhany Kıdemli Üye

Seviye:
    Halil abi nin de dediği gibi, dişlerin yapısı, lastiğin yumuşak veya sert hamurlu olması, lastiğin havası ve kullanım tarzına göre değişir. Kullanım tarzında da %50 asfalt-%50 arazi dersen yine olmaz, her arazi farklıdır. Bazısı çok aşındırıcıdır bazısı hafif arazidir çok az aşındırır. Şimdi dersenki ortalama arazi yine olmaz, Akdeniz'deki arazi ile Marmara'da ki arazi farklı aşındırma özelliğine sahiptir. (çok abarttım galiba neyse..) :)
    Yani; Burda bir şey söylemek, genelleme yapmak, ortalama değer söylemek çok anlamsızca olur. Aynı lastiği 1 ay'da çok az km ile eskiten de var, çok uzun yol yapıpta çok az eskitende var.

Ama dersenki "lastik "xxx" lastik, havası önerilen basınçta, hafif arazide ve düz yolda kullanılcak, fazla sert kullanılmicak" o zaman ortalama bir değer söylenebilir. Kesine uzak bir değer olur ama yine de bir şey söylenir, en azından alakasız uydurma değerler olmaz.

Sinto bunu beğendi.
  8. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence arkadaşım anladıgım kadarıyla sen lastik alırken uzun ömür açısında neye dikkat edilmesi gerekiyor onu istiyorsun peki o zaman burada
    sorunu daha da dar anlamda daraltarak sormamız lazım ki kesin sonuclara ulaşabilesin :)
    soruyu şöyle sordugunu kabul edersek!?
    "sadece asfaltta herkesin normal şartlarda kullandıgı gibi kullandıgımızı kabul edersek ortalama ne kadar süre dişliler dayanır ve hangi marka ve model dişli yapısındaki aşınmalarda az kayıp verir?" şeklinde olursa daha mantıklı ve kesin cevaplar alınabilecektir .. :)
    evt arkadaşlar bu sorunun cevabını verebilirsiniz.. Çünkü bende merak ediyorum (ve size daha sonra açıklayacagım Dünyaca ünlü bir markanın ün yapmış freeride modelini kullanıyorum ama..:( .. önce:) soruma yani aynı zamanda arkadaşımızın sorusuna cevap bulalım :)?)
    iyi forumlar herkese.

9. pasha

pasha Yeni Üye

Seviye:
    kalitesiz lastiği de uzun süre kullananlar var. bence kullanana bağlı lastiğin ömrü.
    :D

10. bicycle16

bicycle16 Forum Demirbaşı

Seviye:
    bencede kullanıma bağlı tabi ama bir tahmin yapmam gerekirse :rolleyes: max 3 yıl_5000km diye düşünüyorum.. 3 yıl içinde az km yapsa bile kauçuk özelliğini büyük ölcüde kaybedecektir.! ve bu güvenlik konusunda tehdit oluşturabilir saygılar