Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
@YusufM Doğrudur ama, ben hiç önermem. En alt sınırda olacaksınız. 32 daha uygun olur.

Scudo

cahitclsn

Üye
Tepki
4
@serdalapardim

Ben Shcwalbe Big Ben Plus 27.5x2.00 kullanıyorum 2 haftadır , yaklaşık 200 km yol yaptım performansı düşündüğümden çok çok daha iyi çıktı ayrıca greenguard seviyesinde koruma sağlıyor artık iki de bir yama ile uğraşmıyorum . Daha önce ki lastiklerim bisikletimin üzerinde gelen Continantel race king 27.5x2.2 di ancak ona göre kıyaslaya biliyorum daha önce başka lastik kullanmadığım için.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Serdal Apardım

YusufM

Üye
Tepki
41
İsim
Yusuf MENTEŞ
Bisiklet
Scott
@Orhan Akarkut Benim de aklımda son noktaya kadar inmek yok açıkcası, lastiğin janttan sıyrılma ihtimali ve yol tutuşundan da kaybetmek istemiyorum. 30-32 olarak düşündüm bende.
Peki bana 150-200 tl 'ye kadar patlamaya karşı korumalı, yol tutuşu iyi sayılabilecek seviyede ve mümkünse yanaklarında reflektör olan bir lastik öneriniz olabilir mi.

Tepki
0
İsim
Ahmet Efe
Bisiklet
Carraro
Bozuk arazilere girmek için Kron XC 150 aldım geçen sene. Fakat bu sene dış lastiğim eridi. Bisikletin üzerinde stok lastik var. (link) Bu lastiği almayı düşünüyorum ama uyacak mı bilemiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

STOK LASTİK DETAYLARI
Boyut: 27,5 x 2.10 (650 x 52)
Max. 60 psi basınç basılabiliyor ama ben genelde benzinlikte 50 psi basarım
İç lastik orijinal hiç değiştirmedim.

Aykut_16

Üye
Tepki
3
İsim
Aykut Yıldırım
Bisiklet
Salcano
Derdimi söyle anlatayım Rubena Syrinx 26x1.50 lastik sipariş vericem ama bu lastikler için yeni iç lastikmi almam gerekiyor

Bir başka sorum ise eğer iç lastik alırsak presta yada araba sibobu (scrader) hangisi önerirsiniz.

Ayrıca lastikler sizce nasıl birde benim jantlarım salcano xpro 2 ve lastiklerini tam yerine oturtturamıyorum

Sorularım bu kadar teşekkür ederim :D

YusufM

Üye
Tepki
41
İsim
Yusuf MENTEŞ
Bisiklet
Scott
@Aykut_16 Dün bende 700x42 lastiklerimi rubena stop Thorn 700x35 ile değiştirdim. Takabilecegin en ince veya en geniş aralığı hesaplayabilmek için jantının uzerinde (misal bende 622x20) buradaki 20 yi 1.4 ile çarptiginda sana takabilecegin en ince, 2.2 ile çarptiginda da en kalın lastik ebadini vermektedir. Sağlıklı olan orta kara bişey yapmak sanırım. Gelelim mevcut iç lastiğin yeni dış lastiklere olan uyumuna.Elimizde eski lastiğinin ölçüleri olmadigi için bişey söyleyemiyorum. Iç lastikler zaten belli bir araliga uyum sağlıyorlar.Yeni lastiginin genisliğiyle aynı veya birkac tık küçüğünü takmanda bir mahsur olmaz.
Sibop konusunda ise benim de bisikletimde presta siboplar var ve ben hiç hoşlanmıyorum. Belki daha iyi bir sistemdir ama el pompasiyla şişirme esnasında ucu eğilebiliyor.Eğdim ondan biliyorum Bu yüzden kalın siboba çevirdim. Birçok kişinin de böyle yaptığını biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Aykut_16

Aykut_16

Üye
Tepki
3
İsim
Aykut Yıldırım
Bisiklet
Salcano
Cevabınız öncelikle teşekkür ederim Bu arada eski lastiğimin ölçüleri 26x1,95 olması gerekiyor.

meteor

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar,

bende Merida speeder 200 var ve bugün lastiğim patladı ilk kez. çıkardığım iç lastik üzerinde 700*28/38c yazıyor. dış lastiğin üzerinde 700*32c/100 yazıyor. önceki bisiklet için aldığım elimde yedek iç lastik var onun üzerinde de 700*33/37c yazıyor. Sizce bu yedek iç lastiği kullanmalı mıyım bu bisiklette?

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
@meteor Çok istiyorsanız kullanabilirsiniz ama kullanmamanız önerilir. Biraz geniş olduğu için tam şişmeyecektir.

meteor

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Carraro
@Orhan Akarkut
şimdi denedim sibop patlayan lastikte inceydi bu kalın zaten janta girmiyor. O nedenle yeni iç lastik almak farz oldu :)

teşekkürler.

mavikanat

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
Sevgili dostlar foruma yeni katıldım yaklaşık 1 senedir eşim ve ben bisiklet kullanıyoruz genel kullanım alanımız şehir içi ve şehirleararası asfalt yollar her iki bisiklet de mtb biri kron xc 1000 29'', diğeri kron xc 150 26''. Lastiklerin yuvarlanma direnci çok fazla olduğundan şehir lastiğine geçme düşüncesi oluştu. kron xc 1000 in lastik ölçüleri 29*2.20 onun yerine rubena 700*35 zırhlı stu ile 700*40 boyut arasında kaldım aslında gönlüm 700*35 ten yana amma ve lakin tekerin çok ince durmasından mütevellit bisikletin düdük gibi olmasından çekiniyorum. diğer bisikletin ise lastik ölçüleri 26*2.10 yerine ise yine aynı model rubena lastiğin 26*1,75 uygun olur mu yoksa 26*1.50 mi tercih etmeli acaba? fikrinizi esirgemezseniz sevinirim.

alimoncul

Üye
Tepki
0
İsim
Alim
Bisiklet
Salcano
Merhabalar bisikletimi alalı 2 ay oldu bu forumuda yeni buldum. Arka frenimde bir problem var fotoğraflar size yardımcı olucaktır. Yardım edermisiniz? Teşekkür ederim.

Marka Salcano Excel

fotoğraflar neden deli gibi dönmüş anlamadım

Tepki
8
İsim
Yunus Deniz
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar merhaba eski konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın , dün gece arkadaşım benim Triban 500'le dolaşmaya çıkmıştı. Hızlı giderken çukura girmiş ve ön arka 2 lastik patlamış ve iç dış 2 takım lazım. Orijinal lastikleri Hutchison Equinox 650x23C, Decathlon da vittoria var 75 liraya fakat stokta kalmamış. Bu ölçülerde sadece Michelin buldum fakat çok pahalı geldi bana. Başka nereden temin edebilirim yada şunu al diyebileceğiniz lastik var mı?

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mavikanat abi dediklerinizin aynısını bende düşünmüştüm. Şuanda dağ bisikletimin üzerinde 29*2,25 lastik var geçen seneki şehirler arası tura ağırlıkla birlikte ve dişli lastik olmasıyla birlikte yormuştu. İlk başlarda aklımda schwable vardı fakat istediğim modelin fiyatları şuan ki durumu aşınca Rubena STU modeline tekrar yöneldim. Aklımda 1.75 ile 1.95 vardı fakat rubenada stu kategorisinde 1.75'in üzerini bulamadım sitesinden baktığımda da yoktu.
@Orhan Akarkut bey benim bisikletim bianchi rcx229 jant üzerinde ETRTO 622X19C yazıyor üstteki yorumda dediğiniz gibi bende 700x40 kullansam uygun olur mu. Genelde şehirler arası turda kullanmak istiyorum. Birde sonda C neyi ifade ediyor ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
@MakRo 700x40C kullanabilirsiniz, çok da güzel olur. "C" Fransız sisteminden kalma. Eskiden ince jantlar için A, geniş jantlar için D ve C kullanılırmış, artık böyle bir kullanım yok. Bu durumda C nin de pek bir anlamı yok aslında artık.