Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Lastiği söküp janta baktım ama hiçbir yerinde bir ölçü yok başka bir siteden bulduğun bilgi sadece 26" Alüminyum Kolon yazıyor.
Dediğim gibi bütçene uyuyorsa alıp dene. Olmazsa iade edersin dışarıda kullanmadan.

Scudo

pusugokhan

Üye
Tepki
3
İsim
Gökhan Polat
Bisiklet
Ümit
Dediğim gibi bütçene uyuyorsa alıp dene. Olmazsa iade edersin dışarıda kullanmadan.
Tamam Teşekkür ederim. Peki bir de iç lastik sorabilir miyim? Onun ölçüleri nasıl olmalı senin önerdiğine uyması için. Kusura bakma çok başını ağrıttım ama bu işten pek anlamıyorum.

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tamam Teşekkür ederim. Peki bir de iç lastik sorabilir miyim? Onun ölçüleri nasıl olmalı senin önerdiğine uyması için. Kusura bakma çok başını ağrıttım ama bu işten pek anlamıyorum.
Yok ne baş ağrıtması. Yardım edebilirsem ne mutlu.

4lü var. kargo ücretsize gelir. 2li alırsan kargo parası da verirsin aynı fiyata gelir. O yüzden 4lü al geç derim. Sibobu normal araba sibobi gibiyse bu uyar.

(link)

• Beğen
Tepkiler: pusugokhan

pusugokhan

Üye
Tepki
3
İsim
Gökhan Polat
Bisiklet
Ümit
Yok ne baş ağrıtması. Yardım edebilirsem ne mutlu.

4lü var. kargo ücretsize gelir. 2li alırsan kargo parası da verirsin aynı fiyata gelir. O yüzden 4lü al geç derim. Sibobu normal araba sibobi gibiyse bu uyar.
Sibobu normal araba sibobu gibi bu uyar. Teşekkür ederim. Peki bu iç lastikte yene dikkat etmeliyim yani 26 inç olması yeterli mi yoksa lastiğin iç basıncına göre değişiyor mu?

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dış lastiğin genişliğine göre almak gerekiyor başka dikkat edecek bir şey yok. Sonra LASTİĞİN üzerinde yazan tavsiye edilen hava basınç değerine göre hava basacaksınız.

Attığım iç lastik başlığında yazıyor zaten 26 jant 1.5 ve 2.125 inç aralığındaki lastikleri destekler. Attığım lastik 1.75" olduğuna göre bu iç lastik uyar.

• Beğen
Tepkiler: pusugokhan

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.958
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Böyle bir model olabilir biraz daha ince ve zırhlı ama jantın bu kalınlığı destekler mi bilemiyorum. Jantın üzerinde herhangi bir ibare var mı lastik desteğini gösteren

(link)
26" için dişsiz ve zırhsız yol lastikleri var. Pahalı biraz. Verdiğin lastik yanlış bir öneri. Az enerji kaybı, serilik isteyen birine zırhlı lastik önermişsin. Şu var mesela:

(link)

• Beğen
Tepkiler: Sinyor

pusugokhan

Üye
Tepki
3
İsim
Gökhan Polat
Bisiklet
Ümit
Dişsiz olursa yol tutuşu nasıl olur? yani virajları alırken kayma gibi şeyler olabilir mi?

vvvooo

Üye
Tepki
46
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar. 27,5" jantlı, 40mm presta valfli, ertro değerleri lastik üstünde 40-584 (üreticinin sitesinde 650b x 40c) olan dış lastiğe yedek iç lastik almak istiyorum. Altta 2 ürün buldum, 1 çift alacağım ama emin olamadığım için sormak istedim. Maxxis'te valf 48mm gözüküyor sorun oluyor mu emin olamadım. Yeni olduğum için link ekleyemiyorum, ürünler hepsiburada'da var. Yardımlarınız için teşekkürler.

Michelin Aircomp Ultra-Light 650x18-25c Presta 40mm İnce Sibop
Maxxıs Iç Lastik Welter Weight 27.5x1.75/2.4 Presta 48MM

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamlar. 27,5" jantlı, 40mm presta valfli, ertro değerleri lastik üstünde 40-584 (üreticinin sitesinde 650b x 40c) olan dış lastiğe yedek iç lastik almak istiyorum. Altta 2 ürün buldum, 1 çift alacağım ama emin olamadığım için sormak istedim. Maxxis'te valf 48mm gözüküyor sorun oluyor mu emin olamadım. Yeni olduğum için link ekleyemiyorum, ürünler hepsiburada'da var. Yardımlarınız için teşekkürler.

Michelin Aircomp Ultra-Light 650x18-25c Presta 40mm İnce Sibop
Maxxıs Iç Lastik Welter Weight 27.5x1.75/2.4 Presta 48MM
İkisi de olmaz. 650b x 40C yada 27.5x 1.57 değerini içine alan aralıkta bir iç lastik alsanız iyi olur. İlk attığınız çok ince yol lastikleri için, ikinci daha kalın sağ bisikleti için. Uygun ürün bulabilirsem atarım.
Ben sadece mitasin bu modelini bulabildim.

(link)
Ama şunu tam bilmiyorum, sizin lastik 40C yani 1.57" ölçülerinde. Mesela 1.7-2.0 aralığında(sizin değere yakın) yani daha kalın lastikler için üretilmiş bir iç lastik kullanmak sorun oluyor mu emin değilim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: vvvooo

vvvooo

Üye
Tepki
46
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İkisi de olmaz. 650b x 40C yada 27.5x 1.57 değerini içine alan aralıkta bir iç lastik alsanız iyi olur. İlk attığınız çok ince yol lastikleri için, ikinci daha kalın sağ bisikleti için. Uygun ürün bulabilirsem atarım.
Ben sadece mitasin bu modelini bulabildim.

Ama şunu tam bilmiyorum, sizin lastik 40C yani 1.57" ölçülerinde. Mesela 1.7-2.0 aralığında(sizin değere yakın) yani daha kalın lastikler için üretilmiş bir iç lastik kullanmak sorun oluyor mu emin değilim.
Ben o genişlik değerini gözümden kaçırmışım. Doğru diyorsunuz, çok ince lastikler içinmiş. Ornate ve biraz pahalı olan schwalbe bulabildim, başka markada yok galiba. Sizin gönderdiğinizin farkı sanırım fv47 dediği sibobun 40 değil 47 mm oluşu, onun haricinde aynı ölçülerde değil mi?

Dosyalar

Son düzenleme:

ugurus

Daimi Üye
Tepki
448
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
katlanır bisikletim için 20" dış lastik lazım. arka tekerlek yarıldı. tamir olmaz herhalde .
hesaplı lastik önerileriniz var mı ? 1.50-1.60 gibi birşey lastik

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben o genişlik değerini gözümden kaçırmışım. Doğru diyorsunuz, çok ince lastikler içinmiş. Ornate ve biraz pahalı olan schwalbe bulabildim, başka markada yok galiba. Sizin gönderdiğinizin farkı sanırım fv47 dediği sibobun 40 değil 47 mm oluşu, onun haricinde aynı ölçülerde değil mi?
Evet aynen öyle ama heryerde bulunmuyor diye 500-600 lira ise kendi attıklarınızı almayın ucuz mitas alın geçin derim. sibobun 47mm oluşu sizi etkilemez. Sibop boyu illaki 40mm olmak zorunda değil.

ByRedox

Üye
Tepki
3
İsim
Serhat
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
26 inch bir janta kaç ebatında lastik takmalıyım? Üstünde 1.95 lastik var. Büyütmek istiyorum. 2.10 takılabileceğini duydum. Önerilere açığım. Bisikletimi elektrik destekliye çevireceğim. Bu yüzden ne yapmalıyım?

Amanita

Daimi Üye
Tepki
247
İsim
Hasan UĞUZ
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
26 inch bir janta kaç ebatında lastik takmalıyım? Üstünde 1.95 lastik var. Büyütmek istiyorum. 2.10 takılabileceğini duydum. Önerilere açığım. Bisikletimi elektrik destekliye çevireceğim. Bu yüzden ne yapmalıyım?
Sadece 26” takabilirsin. Yeterli kadro aralığı varsa 2.10 takabilirsin. Denemek lazım.

ByRedox

Üye
Tepki
3
İsim
Serhat
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sadece 26” takabilirsin. Yeterli kadro aralığı varsa 2.10 takabilirsin. Denemek lazım.
Nasıl ölçebilirim? Mezura ile ölçsem doğru değer verir mi? Frenlerim v fren ondan korkuyorum.

alperg

Üye
Tepki
0
İsim
Alper Gödek
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Dostlar selamlar, 700x30C bir jant seti aldım. 700x28C Mitas Arrow takmak istiyorum, kullanan var mı?