Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastik kayması

Konu, 'Arşiv' kısmında Gasbet tarafından paylaşıldı.

1. Gasbet

Gasbet Yeni Üye

Adı:
    Rasim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Öncelikle form sitesine yeni üye oldum tafsiye üzerine
    Herkeze günaydın
    İstanbulda yaşıyorum beyazıt g.o.p nerdeyse hergün işten eve evden işe gidiyorum
    Dün akşam başımdan geçen bi olay oldu işten eve giderken yağmura yakalandım yol fazla ıslak değildi fazla hızlı gitmiyordum ani bi frende yapmadım yavaşca arka frene bastım basmamla beraber arka lastik cok aşırı derece sağa sola kaymaya başladı dengemi kaybetip yüz üstü çakıldım yürüyerek giderken yoldan tanıştığım bi arkadaş bana bu sayfayı önerdi ve ayak üstü kısa bilgiler verdi

Şehir Bisikletleri - ORIGINAL 700 HYBRID ŞEHİR BİSİKLETİ

Kullandığım bisiklet bu artısı eksiği yoktur kendi kilom 115 boy 182 hangi lastiği almam lazım kaymaması için sanırım ağırlığında önemi varmış en iyi lastiği önerirseniz yere yapışan cok sevinirim
    Teşekürler iyi günler

2. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Gasbet

Öncelikle hoş geldiniz.

Açıkçası düşmenizin bir çok sebebi olabilir, sırf lastiğe bağlamak doğru değil. Bisikletinizin geometrisinden, hızınıza, esnekliğinden frenlerinize bir çok şey buna sebep olmuş olabilir.

Bir de ne yaparsanız yapın, durumuna göre her lastik kayabilir, yola %100 yapışan bir lastikten ne yazık ki bahsedemiyoruz.

Schalbe'nin Marathon serileri genelde turcular tarafından kullanılan, sağlam, her mevsime uygun, güzel lastiklerdir. Schalbe'nin internet sitesine bakarak, sizin için en uygun özellikteki lastiğe karar verebilirsiniz. Türkiye'de farklı modellerin bir çoğu mağazalarda/internette satılmakta.

Konuyla çok ilgisi yok ama bisikletiniz oldukça güzel olmasına ve keyifli gözükmesine rağmen bana sorarsanız her gün işten eve, evden işe gitmek için uygun mu emin değilim. Çift amortisör ile yokuşlarda falan zorlanmıyor musunuz?

suat akman bunu beğendi.
  3. denizsmr

denizsmr Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Gasbet öncelikle geçmiş olsun, frene yavaş basmış olsanız bile sonunda lastik kilitlendiyse ıslak zeminde hiç bir lastik kurtarmaz sizi. Üstüne üstlük birde viraj dönerken yaptıysanız freni daha fena.

4. Gasbet

Gasbet Yeni Üye

Adı:
    Rasim
    Bisiklet:
    b'Twin
    @Mert E. hoşbulduk teşekürler illaki % 100 yapışan lastik olması imkansız ama en azından daha cok güveneceğim bi lastik olmasını isterdim acıkcası gerçii marka yazmışsınız o marka üzerinden bi araştırma yapayım çok teşekürler yolumun üzerinde falza yokuş yok coğunluğu düz yol ve fazla yormuyor beni ben düştükden 5 dkk sonra yanımdan başka bi bisikletli geçti adam baya hızlıydı bu bisiklet konusunda daha yeniyim o yüzden bilgilerim cok az

@denizsmr teşekkürler üstelik bide yeni ıslanmıştı yollar virajda da değildim ama aynı yolda aynı havada yanımda onlarca bisikletli geçti kendilerine güveni bisiklete güvenleri tamdı benim lastiğe güvenim azaldı ıslak zeminde en azından bu lastiklerle bir daha ıslak zeminde basmam :)

5. Kaang96

Kaang96 Aktif Üye

Adı:
    Kaan
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ön ve arka frenlere aynı anda eşit derecede basıyorsunuz dimi? Benimde ilk kazam fren yapmayı bilmediğimden kaynaklanmıştı ondan sorayım dedim :)

6. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Gasbet düşmenin nedeni. yol yeni yeni ıslanmaya başladığı için toz toprak çamur etkisi yapıyor ve senin için aşırı derecede kayganlaşıyor.
    sağanak yağmura yakalansan yol iyice ıslansa hiç bir sıkıntı kalmayacaktı. bunu aklından hiç çıkarma ilk yağmur yağdığında ve hafif yağdığında ilk 1 - 2 saat yol senin için buz pateni etkisi yapar.
    aynı durum bende oldu hemde hiç fren yapmadan ön tekerim kaydı minik bir dönüşte. ve ozamanda yol yeni ıslamnaya başlamıştı

AliÇimen, forwett ve Candan Biberci bunu beğendi.
  7. trainspotting35

trainspotting35 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Bu kayma durumu yeni yağan yağmurdan sonra motorlu araçlar içinde geçerlidir. Çözüm yeni yağan yağmurdan sonra mümkün mertebe hızınızı yavaşlatıp frenlere çok fazla ihtiyaç duymamaya çalışmaktır. Fren yapmanız gerektiğinde ön ve arka freni eşit miktarda sıkarak kullanmaya çalışın.

suat akman ve Mert E. bunu beğendi.
  8. Mehmet Vidinli

Mehmet Vidinli Aktif Üye

Adı:
    Mehmet Vidinli
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    öncelikle geçmiş olsun.
    bizde fren yapmayı öğrenicez inşallah :)

aynı kazayı yaptım.
    sağ kolumu omuz hizasından kırdım. 15 gündür evde yatıyorum.

yeni başlayan yaşmur, hafif bir arka fren. bir anda motor yarışlarındaki gibi arka teker sağ sol yaptı ve bir hızla beni yere vurdu.
    bisiklette tek çizik yok.

bende 3 senelik deneyimime!! yağmur tecrübesini eklemiş oldum.

9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Olasi kayma nedenleri:

Yeni baslayan yagmurun yola etkisi (sizin durumunuza ozel olarak)
    Yol kosullari (malzeme)
    Hatali fren (sadece on fren veya sadece arka fren veya kosula gore asiri sert fren vb)
    Viraja giris acisi ve hizi
    Lastigin hamur ve diş yapısı
    Lastigin hava basincinin asiri veya yetersizligi

İlk akla gelenler. @chnkrmz ''sağanak yağmura yakalansan yol iyice ıslansa hiç bir sıkıntı kalmayacak'' derken su birikintilerini kastetmedi muhtemelen. Yoksa yuksek hizda derinligi olan bir su birikintisinden gecmeye kalkarsaniz veya saganak ile yoldaki su seviyesi yukseliyorsa, lastik yol ile temasini kaybederek kontrolsuzce savrulmaniza yine neden olabilir.

Tum bunlarin yanisira kendinize ve bisikletinize olan guveniniz/guvensizliginiz eklenince basiniza gelen kazanin olasilig azalir/artar.
    Ama bir musibet bin nasihatten yegdir durumu ile bundan sonra daha dikkatli olup, nedenleri arastiracak ve arastirip ogrendikce daha iyi bir surucu olacaksiniz ;) Kazayi yara almadan ve hafif atlatmis olmaniza cok sevindim. Hepimiz duse kalka basladik zaten merak etmeyin :) Kaskinizi eldiveniniz takmayi ihmal etmeyin, trafikte kurallara uyup ongorunuzu gelistirin, gerisi gelir zaten!
    Hosgeldiniz bisiklet dunyasina :)

denizsmr, Gasbet ve chnkrmz bunu beğendi.
  10. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çok dikkatli olmak gerekiyor.İlk yağmurda kralı olsa kayar..Nitekim Giro İtalia'da yeni yağmur sonrası bir çok düşüş yaşandı ve bunlar en kaliteli lastiklerdi.
    Ben Shawlbe yerine bütçenize uyarsa Bontrager H2 hafif zırhlı lastiği önereceğim.Ağırlığı Shwalbe gibi 800-900 gr değil sadece 525 gf ve patlama direnide gayet iyi.2700 km herhangi bir patlama durumu olmadı.
    Soğukta sertleşme yapmıyor yada sıcaktad ergimiyor.Yol tutuşuda oldukça iyi ama dediğim gibi ilk yağmurda dikkatsixzlik yada ani frende düşmeniz neredeyse kaçınılmaz bir durum.

chnkrmz bunu beğendi.
  11. forwett

forwett Yeni Üye

Adı:
    Serhat
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @chnkrmz 'e katılıyorum. Şanssız yakalanmışsınız. Sizin bahsettiğiniz gibi bir yağmurda yağmurda frenleme etiketi B lastikler takılı olan 120 beygir arabamla 3. vitesin sonuna kadar patinaj çekiyorum. Bence sağanak bir yağmurda deneyin lastiklerinizi sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum.

chnkrmz bunu beğendi.
  12. Gasbet

Gasbet Yeni Üye

Adı:
    Rasim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Schalbe Shwalbe Bontrager sanırım en iyi amrkalar bunlar
    Bunlar Dışında araştırmam gereken başka marka varmı acaba yada ıslak zemin için 4 mevsin neye göre araştırmam gerekiyor neye göre değiştirmem gerekiyor acaba

@Kaang96 önce arka frenle yavaşlatıp sonra ön ve arka frenlere bas bırak kısa aralıklıklarla durdurmaya calışıyorum artık ne kadar doğruysa :)

13. trainspotting35

trainspotting35 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Gasbet ve Kaang96 bunu beğendi.
  14. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Gasbet
    Su mackerel size yardimci olur temel ve genel bilgiler olarak.

Velespit.Net - Yağmurda Bisiklete Binmenin Altın Kuralları

Lastik secimi icin cok marka ve secenek var. Yagmura uygun alacaginiz lastik, kuru havada verimli olmaz vesaire gibi bir suru etken var. Marka vermek ne kadar dogru ve gecerli olur bilemedim. Ama makaleyi okuyup dogru tercihi yaparsiniz bence ;)

15. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bontrager, Trek'in alt markası.

Her ne kadar çok kaliteli ürünleri olsa da ben bunun yerine ben tek işi lastik olan bir markanın lastiğini almayı tercih ederim.

Schalbe'nin tüm lastikleri 800 gr değil, örneğin Marathon Racer (700x35 olanı) 465 gr.

Candan Biberci bunu beğendi.