Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastik Isırması Pratik Çözüm - Küçük Lastik Yarığı (fotoğraflı)

Konu, 'Tekerlekler' kısmında suat akman tarafından paylaşıldı.

1. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba!
    Geçen gün başımdan geçen olay ve ürettiğim pratik çözüm. Bu tip bir konu açıldıysa da ben bulamadım ve yardımcı olabilir düşüncesi ile paylaşıyorum.
    İlk olarak yolda giderken lastiğim patladı. Tamir ederken lastiğe giren bir cam parçasının sebep olduğunu gördüm. Lastikte küçük bir yarık vardı ama iş göreceğini düşündüm. Ancak birkaç km sonra yarıktan dolayı lastik ısırması nedeni ile yine lastiğim patladı.

Lastik ısırması: Eskiyen, üzerinde çatlaklar ve yarıklar oluşan dış lastikler (bu yarıklar benim başıma gelen cam patlatması sonucuda oluşabilir) hepimizin bildiği bir şey. Bu çatlak ve yarıklar dış lastiğin iç yüzeyine / yanaklarına kadar açılıyorsa, yolda lastiğin esneme hareketleri ile açılır ve kapanır. Bu sırada iç lastik esneyen dış lastikteki yarıklar tarafından kıstırılırsa delinir ve patlar. En iyi çözüm dış lastiği en kısa sürede değiştirmektir.

Elbette hemen hiçbirimiz normal koşullarda yanımızda dış lastik taşımayız. Peki henuz catlamamis ve değiştirilmesi gündemde olmayan bir dış lastikte ani ve küçük bir yarılma olursa ne yapilabilir? Sürekli patlayan iç lastiği yama yapa yapa gidemeyeceğimiz açık.

İşte cam kesiği ile yarılan ve ilk tamir sonrası yarığı belli olan lastik

Lastik ısırması sonucu tekrar söktüğümde iç yüzeye kadar açılan ve lastik ısırmasına neden olan yarık

Tamir kitimde bulunan kolonyalı mendil paketini dış ve iç lastik arasında tampon olacak şekilde yerleştirdim

Tampon olarak yerleştirdiğim mendil paketini oynatmadan iç lastik ve jantı yerlerine oturttum. İç lastiği montajda yarı şişkin tutmanız oynama riskini azaltacaktır

Son olarak bu tamponlu yarık dış lastik ve iç lastik 32 km boyunca hic sorun cikarmadan beni taşıdı. Bu da yeni dış lastiği değiştirmeden once 32 km yaptıktan sonraki son hali. Görüldüğü gibi sorun yok :)

Bu tampon işini yanınızdaki buna benzer bir materyal, eski iç lastik parcasi vb. ile de yapabilirsiniz. Umarım kimsenin başına böyle olaylar gelmez, gelirse de bu konu yardımcı olur.

NOT: Lastik hava basıncının yetersizliği nedeni ile patlamaya neden olan snake bite / yılan ısırığı konularını da forumda arayıp inceleyebilirsiniz. Bu konuya yakın ve ilgili olduğu için tavsiye ederim.

2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İçten böyle bir uygulama yaptıktan ve iç lastiği şişirdikten sonra yarılan/açılan kısma yanınızda bulundurduğunuz Loctite 406 plastik-kauçuk yapıştırıcıdan(siyah renkli) 2 damla damlatıp elinizle 30 saniye bir pres uygularsanız bir daha açılma ihtimalini de oldukça düşürürsünüz. Patlaksız, ısırıksız pedallar...

Yusuf !!WOW!! ve suat akman bunu beğendi.
  3. Levent EROĞLU

Levent EROĞLU Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Çok faydalı ve pratik çözüm, teşekkürler.

suat akman bunu beğendi.
  4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    İyi fikir! Deneyeyim bari. Boşu boşuna lastikten olmayalım ufak bir yarık nedeni ile :)
    Nerelerde bulabiliriz bu yapıştırıcıyı?

5. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Büyük yapı marketlerinde, küçük bir ihtimal de olsa hırdavatçılarda ve tabii ki internette. Mesela şurada veya şurada...

suat akman bunu beğendi.
  6. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye: