lastik için farklı gaz

ozanpalas

Üye
Tepki
2
bunu bayadır merak ediyorum konuyla ilgili bi edinimim olamadı havada bulunan gaz karışımı ya da karbondioksit yerine farklı gazlar basan var mıdır lastiğine. bunların sonuçları ne olmuştur. havadan hafif ya da ağır gazlar basıldığında sonuçlar nedir bileniniz var mıdır

Scudo

Cüneyt Y.

Daimi Üye
Tepki
56
helyum bassak nasıl olur acaba ? :) helyum soluduğumuz gazlarda n hafif olduğu için en yükseğe çıkar.denesekmi ? :)

ozanpalas

Üye
Tepki
2
atmosferdeki gaz karışımını kullanıyoruz sonuçta ya da karbondioksit tüplerini . karbondioksit havadak, en ağır gazlardan. helyum tehlikeli en hafif olsa da hidrojen denemiş olan kimse var mıdır onu merak ettim

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Saf hidrojen basılmış lastiğin patladığı anda oluşacak tepkimeyi düşünemiyorum. Kendiliğinden patlama özelliği olan bir gazın saf halde bulunması ve bisiklete basılması ne derece mümkün o da tartışılır...

yb123

Üye
Tepki
32
Bisiklet
Sedona
(link) (link) Birkaç kere konuşulmuştu bu konu.

ozanpalas

Üye
Tepki
2
bu hafiflikle alakalı değil daha çok diğer gazların lastiğin içindeki davranışıyla alakalı benim merak ettiğim bisikletimizi bu şekilde hafifletemeyiz bu çok net

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Hidrojen yanıcı bir gazdır, oksijen ile tepkimesi sonucu lastik yanar döner hale gelecektir. Bu yüzden en mantıklı hafif gaz soy gazlardan olan yani tepkimeye girme oranları en düşük olan gazlar, helyumu kullanmak mantıklı olabilir belki.