Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastik Hava Basıncı

Konu, 'Tekerlekler' kısmında toprakec tarafından paylaşıldı.

1. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:
    Lastiklerim inmiş durumda basit bir el pompam var ama lastik üzerindeki belirtilen değerle hava basabilmem imkansız çünk bir göstergesi yok.Bunu pompanın zorlanması yada ağırlığı verince lastiğin yayılma miktarı gibi göz kararı ölçebileceğimiz bir yöntem var mı? 84kg luk bir mtb kullanıcısın lastiğin sertliği ne kadar olmadlıdır.
    saygılar...

2. snoopist

snoopist Aktif Üye

Seviye:
    Git bir benzinciye bas havayı... Diğer türlüde yani benim yaptığım gibi havayı bas sonra bisiklete otur. lastikte bir gevşeme oluyormu diye bak fazlada sert olmasın patlama olasılığı çok olur. Ön lastiğin havası fazla olmasın çünkü öne fazla ağırlık binmiyor onun için ön yumuşak olsun. lastikler çok sert olursa daha iyi hız yaparsın ama patlama ve kayma olasılığı çok olur. yumuşak olursa hızda biraz zorlar ama patlama ve kayma olasılığı az olup ufak tefek çokurlarda fazla zıplatmaz. sen eniyisi benim yazıma göre göz kararı yap :)

3. KemalBaloglu

KemalBaloglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    lastik havası kullandığın ortama göre değişir ve tabi lastiğin ebatına görede değişir değişir ort 26x2.00 lık bir lastiği düz yolda 45-55 psı arası ile kullanabilirsin, orman patika yollarda 30-45 psı arası karda ise 15-20 psı a kadar inebilirsin. bunu dışında arka lastiği ön lastiğe göre biraz daha fazla şişire bilirsin 5-6 psı fazla bu dediklerimi en güzel benzin istasyonunda ayarlarsın. bu değerler benim kullandığım değerler şimdiye kadar bir sorun yaşamadım bu arada lastiğinin üzerinde kullanım aralığı psı olarak yazar
    iyi forumlar...