Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastik hava basıncı hakkında!

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Emrah Catak tarafından paylaşıldı.

1. Emrah Catak

Emrah Catak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Dün itibariyle "Schwalbe Marathon Plus Tyre 26 X 1.75" lastiklerim elime ulaştı. Hemen bisikletimdeki mevcut lastikleri söküp, eşimin bisikletindeki sıradan 26x1.75 iç lastik ile schwalbe lastikleri bisikletime taktım. Fakat takıldığım nokta lastik üzerinde 45-70 psi (3,0-5,0 Bar) değerlerinden hangisini kullanacağım. Şu anda lastikleri takıp 60 psi hava vurup bıraktım. Henüz bisikleti kullanmadım. Bu arada vücut ağırlığım 120 kg bisiklet ile sanırım 135 kg olur, veya bu rakama yaklaşır.Bu ağırlıklar dikkate alındığında kaç psi hava vurmalıyım?

2. Ozan Akçay

Ozan Akçay Forum Demirbaşı

Seviye:
    45-70 psi üreticinin tavsiye ettiği basınç değeri aralığıdır.Yani lastikleri yük durumu ve tercihlere göre bu aralıkta istediğiniz değerde kullanabilirsiniz demek.Ancak kilonuz dikkate alındığında 60-70 aralığı size uygun gözüküyor.Eğer konfora önem veriyorsanız 55-60 bandını da deneyebilirsiniz.

3. Emrah Catak

Emrah Catak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkür ederim. 60 psi hava bastım, lakin üzerine binince gümlemesinden korkuyorum :) Daha önce (15 sene önce) 2,35 lastiklere 80 hava vurmuştum. Bir süre kullandıktan sonra yanaklardan gümlemişti.

4. Ozan Akçay

Ozan Akçay Forum Demirbaşı

Seviye:
    2,35 lastiklere 80 psi baya bir aşırı olmuş, hangi lastikti bilmiyorum ama o genişlikte bir lastiğin 55-60 dan yukarısını kaldıracağını sanmam.Lastiğinizin üzerinde yazan 70 psi değerini aşmayın yeter, bir sorun olmaz.

5. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben 2.2 lastiklerime 50 psı hava bastım lastik taş gibi oldu.Önceden 35 40 psı arasıydı çokda rahattı.Şuan yoldaki tüm bozukluklar,gidona vibrasyon olarak yansıyor.Ama fazla hava lastiğe zarar veriyor kanısındayım,birde sürücü kiloluysa o lastik kenardan çatlama yapabiliyor.

6. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kilonuzu göze alırsak 60 en ideal hava basıncıdır.70 te basabilirsiniz ama kilonuzdan kaynaklı sorunlar çıkabilir. çünkü ideal basınç aralığı belirli bir kiloya sahip insanlar tarafından belirleniyor

7. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    60-65 PSI aralığında kalırsanız yeterli ve güvenli olur kanaatindeyim.

8. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Dün;

CST 26 X 1.50 Slick lastiklerime 60PSI hava basmaya çalıştım. Bastım. Cihazı ilk taktığımda 14PSI gösteriyordu
    Sonrasında tekrar ölçüm cihazını taktığımda 34-38PSI gibi bir değer gösterdi.

Bisikletimin akıcılığı arttı, çevikleşti, vibrasyon çok arttı.

Sorularım şunlar;

Nisan / Mayıs ayında alıp taktırdığım lastiklerim nasıl 14PSI a düşmüş olabilir. Araba sibobu taktılar, takarken jantımın sibop deliğini matkap ile genişlettiler bu normal mi?
    Patlak olsa Mayıs, Haziran, Temmuz 3 ay da tamamen inmesi gerekmez mi?
    Hava bastığım benzinlikteki cihaz 60PSI olduğunda öterek uyarınca hava basmayı kesip tekrar cihazı takınca 34-38PSI gibi değerler gösterip tekrar hava basmasının sebebi ne olabilir? (2 kere denedim sonuç aynı)

Teşekkürler.

9. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kesinlikle alet bozuktur.Belki çok çok minimal delik varsa hava kaçırabilir.Ama 3 ay bayağı uzun bir süre.Belki siboptan hava kaçırıyordur.Yada bisiklet soğuk beton üzerinde beklediyse lastikler büzüşmüş olabilir.Ayrıca sibop deliği genişletmeyi yapıyorlar bende eski çemberlerimdeki delikleri genişletmiştim sıkıntı çıkmamıştı ancak üst grup çemberlerde fazla önermiyorlar bu işlemi.

10. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Gidona vibrasyon olarak yansıması dışında taşı da direk içinizde hissediyorsunuz :D o biraz kötü oluyor. :D

11. Eren T.

Eren T. Üye

Seviye:
    cst city classic taktırdım üzerinde aralık olarak 45-60 yazıyor kilom 105 boyum 192 cm benim kaç vurma gerekiyor ön maşam var.

12. Eren T.

Eren T. Üye

Seviye:
    bilen yokmu ?

13. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    55 vur kardeşim. Yeter 55. Gerçi havalar ılıdımı ankara da bilmiyorum ama henüz soguksa 58 vur yoksa 55 iyi.