Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastik Düşmanları

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında K. Benli tarafından paylaşıldı.

1. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yollarda lastik patlatmadan pedallamak hem tecrübe hem şans gerektiriyor.
    İnsanımız sert zemine cam atıp kırmaktan ayrı bir zevk alıyor. Yollarda son zamanda en çok yeşil renkli soda şişesi kırıklarına rastlanıyor. Bira şişeleri de olabiliyor ama onda metal kutu seçeneği olduğundan sokakta şişe kullanımı daha az. Eskiden, cam şişede alınan içecekler için depozito ödenirdi. Yani şişe için fazladan bir para öderdiniz. Bu parayı ''kurtarmak'' için de şişeyi geri vermek zorunda idiniz. Şimdi depozito yok (bazı istisnalar var galiba tam bilmiyorum). Vatandaş lıkır-lıkır içtikten sonra şangır-şungur atıveriyor şişeyi taşa, asfalta... Çöpe atan, cam kumbarasına atan düşünceliler var olmasına ama onlar yukarıdaki başlığın kapsamına girmeyenler.

Şimdi, kimi ilçe belediyeleri semt sokaklarına parke taş döşüyor. İlk bakışta bu tür yollar bisiklet için asfalta göre daha rahatsız, sarsıcı olarak görülüyor. Ama bir iyi yanları var : lastikleri delip patlatabilecek küçük parçacıkların bir kısmı taşların arasında kalıyor, orada da kum bulunduğundan lastik üzerinden geçse bile gömüleceği için genellikle delici bir etkileri olmuyor. Asfalt üzerinde kırılan bir camın her zerresi yayılıp kalıyor. Aynı şey diğer delici olabilecek cisimler için de geçerli. Camın da kendine göre artı olabilecek yanı ışık altında parlaması. Yani zemine dikkat ederek sürerseniz onları görebilmeniz mümkün olabiliyor. Diğer parlayan cisimlerin de bu yönden artıları var. Yine de biraz tecrübe gerekiyor tabii. Bakkal, kıraathane vb. gibi bazı işyerleri önünden geçerken cam kırığı bulunma ihtimalini, bina inşaatı önlerinde çivi bulunma ihtimalini hesaplayıp ona göre biraz olsun dikkat edebiliyorsunuz.

Bir de şans faktörü var ki o konuda yapacak bir şeyimiz kalmıyor, ''hoppala şimdi niye inmiş ki bu lastik'' demekten başka. Bir süre önce benim arka lastiğim yolda jant tarafından ezilmekte olduğunu hissettirdi. Baktığımda, ince bir zımba telinin açık olan bacaklarından sadece bir tanesinin lastiğin tırnağının arasından saplanmış olduğunu gördüm. İşte bu şans (kötü şans) faktörüne bir örnek. İstanbul'da Boğaz sahilinin çeşitli kesimlerinde, olta ile balık avlanan yerlerde, çapari iğnesi tarafından lastiğinizin patlatılma ihtimali bir başka örnek, onları da kolay kolay farkedemiyorsunuz.

İşte, trafik (araçlar ve yayalar), hava şartları, yolların yüzeysel engelleri gibi mücadele ettiklerimizin yanında, lastik düşmanları bazen görünür şekilde, bazen sinsice bizi durdurmak için yollardalar.

Dikkatli olalım ve de şansımız bol olsun!

VolkanS bunu beğendi.
  2. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Valla kevlar lastiklerim var sorun değil.

3. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Marathon Scwalbe lastik almıştım. Resmen yolda lastik değiştirmek işkence. Hele işe gidip geliyorsanız yolda kalma sıkıntısı yaşamamak için biraz paraya kıyıp patlamayan lastik almak lazım.

4. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Konu başlığını görünce ilk aklıma gelen bisiklet lastiklerini bıçaklama geldi. ^^

5. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bir numarali düsmanim, özellikle sonbahar mevsiminde:

Salvadormali ve SongülB. bunu beğendi.
  6. ms92

ms92 Aktif Üye

Seviye:
    kevlar lastik alacak parası olmayanlara da misal ben :) patlak onarıcı sıvı tavsiye ederim bu tip patlaklar saniyeler için de onarılıyor siz pedalı kesmeden kim bilir belki ben fark etmeden patlayıp onarıldığı da olmuştur:)
    benim baş düşmanlarımdan ikincisi şu:[​IMG]

7. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Otomobil lastiklerine çok yapılıyor biliyoruz. Bisiklette bıçaklanma vakasına rastladınız mı?

Kıskançlıktan yapan belki vardır diye düşünüyorum.

8. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sele parçalama konusunda vardı diye

Yanlış hatırlamıyor isem sele parçalama ile ilgili konu içinde bahseden vardı.

Dediğiniz gibi genelde kıskançlıkla olan şeyler oluyor.

9. eyupozturk

eyupozturk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Patlak önleyici sıvı kullanıyorum. 1 yıldır patlaması hala..

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi