Lastik basıncı

richezza

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Merhabalar, 20 inc kojak model lastiğimin üzerinde 55 / 96 psi değer yazıyor, Arka lastiği 90 na kadar şişirdim çok sert oldu, ön lastiğide hemen hemen aynı sertliğe getirmeye çalıştım okadar sert olmasada pompanın basın göstergesi 120 lerdeydi, Pompada dandik pompa değilki Topeak marka, belki göstergesi okadar da doğru değil, Şimdi ben bu lastikleri haddinden fazla şişirirsem ne gibi sorunlara neden olurum? Lastik basıncı konusundaki tecrübelerinizi yazar ve bizleri bilgilendirirseniz çok sevinirim

Scudo

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@richezza lastiğin üzerinde yazan değer nasıl 55/96 psi olu anlamadım. Tecrübelerim doğrultusunda sizin lastiğinize max. 55psi basılır. Bu rakamlar arasından seçersek. 96 psi gibi bir değer çok daha ince lastiklere mesela yol bisikleti lastiklerine basılır. Bu aşırı basıçta sürerseniz, iç lastiğiniz kesinlikle gümler. Yüksek hızla gidiyorsanız da kaza yapmanıza neden olur.

richezza

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
@Yetkin Aynen hocam 55 - 95 PSI yazıyor ince ve dişsiz bir lastik, Bu ölçümü anlamadım, pompayı kapalı halde takıyorum bağlıyorum pistonu ilk geri çekince 60 ileri itince 90 devam edince 120 ve 120 de sabit, pompa itince ve cekince çift taraflı hava veriyor

okuyanadam

Üye
Tepki
80
İsim
Zekeriya
Bisiklet
Salcano
Bende sordum başka konuda ama arada kaynadı:) benim tekerde min 35 psı max 65 psı yazıyor şehir için ön arka kaç psı basmalı?

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@richezza o zaman 55 minimum ,95 psi maksimum olur. Bunun arasında bir değer basabilirsiniz. Ama pompa göstergesi düzgün çalışmıyorsa ki bendeki de öyle. O zaman 55'i geçtikten sonra bir 20 pompa basıp bırakın derim.

@zekeriya42 tam ortasındaki değer olan 50 psi' i deneyin .Yol tutuşunda problem olursa düşürün. Yok eğer problem olmuyorsa arttırabilirsiniz. Basıncı arttırırken yuvarlanma direnci ve konfor azalır.

• Beğen
Tepkiler: okuyanadam

vetihsan

Üye
Tepki
41
İsim
ihsan
Bisiklet
Cannondale
@richezza bende 700c 28" 23.5 teker var dişsiz urban bisikletim üzerinde.
lastik üzerinde 65-100 psi yazıyor.
bence 65 demesinin sebebi ben gibi ağır insanlar için gerekli olan bir basınç (104 kg )
100 psi ise zayıf insanlar için gerekli olan bir basınç bence.

saygılarımla

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@vetihsan acaba bunu lastiğin zarar görmemesi açısından mı yazdınız?
Değilse lastiğinize daha fazla hava basmanızı öneririm.

vetihsan

Üye
Tepki
41
İsim
ihsan
Bisiklet
Cannondale
@Yetkin yok zarar görmesin diye değil bence aradaki farkın sebebi bu gibi geliyordu bana yanlışsa düzeltiniz.
Bu arada ben 80 psi basıyorum lastiğime

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@vetihsan sürücünün ağırlığı tabi ki fark ediyor. Ağır bir insanın kullandığı bisiklette lastik basıncı zayıf birininkine göre fazla olmalı. Siz doğrusunu yapıyorsunuz şu an. Yük arttıkça lastik daha çok yayılır ve bu yuvarlanma direncini arttırır

• Beğen
Tepkiler: vetihsan