Lastik basıncı hakkında...

Tepki
0
Arkadaşlar selamlar;
Bugun sirkeciden 25 tl ye basınç sensorlu ufak ebatlarda bir pompa aldım eve gelip lastikleri kontrol edeyim dediğimde bnm lastikler 50 biraderinkiler 70 gösteriyordu. Kendi lastiklerimin biraz inik olduğunu düşünüyordum zaten ama kardeşinkilerde az çıkınca acaba basınç saatindemi bi sıkıntı var diye düşünmeye başladım...
bnm bisiklet yakşalık 20 günlük alırken 100 psi basmışlardı , kardeşinkide 1 haftalık onunkinede alırken 100 psi uygulandı.
Aldığım pompayla 100 psi basmak için kan ter içinde kaldım resmen ite kaka şişti. Yarın sabah 40 km lik bir tura çıkıcaz ama içim rahat etmedi acaba ikisinide 70 e düşürsemmi? bugun 20 km lik bi tur yaptık , lastikler eski kullanıma göre çok sert , ama bir okadarda hız farkı oldu , hoşumada gitmedi değil yani...
Ne dersiniz?

Scudo

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
lastiklerin üzerinde basman gereken max ve min psı değerleri yazar ve eğer performans hız vs istiyorsan o değerlere bakarak max psı ı bas fakat daha konforlu olması için biraz daha düşük psı daha iyi olur...

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
bisiklet yürüyen bomba olmuş :)

Tepki
0
bnm lastikte 100 - 110 gösteriyor diğerinde 100-125.
specialized secteur ve giant scr1 bisikletler üzerlerinde fabrikasyon gelen lastikler mevcut...
bahsettiğin detayları biliyordum Fatih ama basınç saatimi yanlış gösteriyor acaba ondan şüphe ettim. İkisinide 70 e indirsemmi acaba?

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
100 psi = 6,89 bar
yani atmosferin 7 katı basınçta.
patlamış olsaydı,emin olun pek hoş görüntü olmazdı.
ideali 3,5 bar gibi.(MTB)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
max psı değeri üzerinde kullanmayın lastikler siz farkında olmadan çatlayabilir sonra güm

Tepki
0
bnm pompaya göre 80 psi a düşürdüm arkadaşlar nolur nolmaz. Hafta içi bisikletcide bi kontrol yaparım artık. Teşekkürler

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
eren bey...
20 günde 30psı düşmesi pek normal değil.fakat bisikleti sakladığınız ortama da bağlı eğer ev ortamı gibi bir yerdeyse bisiklet o kadar düşmez.pompada sorun olacağını sanmam fakat olabilir de tabi.siz en iyisi bir bisikletçiye gidip lastik havalarınızı kontrol ettirin kaç psı olduğunu öğrenin orada bakarak 100-110 arası bir psı değere getirin daha sonra evde kendi pompanızı takıp kaç gösterdiğine bakın.sorun olup olmadığını görmüş olursunuz.eğer yanlış gösteriyorsa hemen sirkeciye gidip pompayı iade etmenizi tavsiye ederim.bu arada lastiklerinizi lastik üzerindeki söylediğim basınç aralığında kullanın.yol bisikleti olduğu için o değerler o lastikler için normaldir o değerlerin altı veya üstü lastikler için iyi olmaz...(bu arada benim pompa dabasıngöstergeli 55 tl ye almıştım ama ben de yüksek psılarda aynı zorlıkları çekiyorum sanırım manuel pompaların kaderi bu :) )