Lastiğin Kadroya Uygun Olduğunu Anlamak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar merhaba,

şu an 622*16, 35c lastik kullanıyorum. bisikletin eski orijinal jant çemberi ve lastiği 622*19 38c idi.

dt swiss 622*19c jant çemberi aldım. 40c lastiğe geçmek istiyorum.

ancak çemberi aldıktan sonra kafama takıldı, 40c lastik daha kalın olacağından ya sığmazsa diye düşündüm. teknik olarak bunu anlamanın bir yolu var mıdır ?

teşekkürler

Scudo

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Sheldon Brown'un verdiği aşağıdaki tabloda, 622 jantlar için değişik jant genişlikleri ile kullanılabilecek lastik genişlikleri veriliyor. Ancak altında da bir çok bisikletçinin önerilen genişlikleri sorunsuz olarak bir miktar aştığı notu düşülmüş.

700 lastikler.jpg

• Beğen
Tepkiler: uguryilmaz144

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@vintage_cyclist @Haluk Eke

teşekkür ederim de sanırım ben yanlış sordum, öğrenmek istediğim şuydu aslında, 622*19 40c lastik kadroya sığar mı ? yani orjinalinden daha kalın olduğu için lastik kadroya sürter mi ?
tekrar teşekkürler

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Lastiğin şu an kadroya en yakın olduğu bölümde, ekstra kaç milimetre boşluk kaldığına bakın. Ayrıca lastiğin genişliğini kumpas ile ölçün.

40mm lastiğin 19mm jantta ne kadar geniş duracağını da bakmadan bilemezsiniz. Ama 42mm'den daha geniş oturacağını pek sanmıyorum.

Düzgün bir kullanım için, sağdan ve soldan en az 3mm boşluk kalması gerekiyor, çamurlu parkurlarda sürüş için belki de yarım santimetre. Eğer bu kadar boşluk kalıyorsa rahatça kullanabilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ToffieBoi kumpas nedir ? 3 mm boşluk lastiğin yanağı ve kadro arasında olmalı değil mi ?

"40mm lastiğin 19mm janta ne kadar geniş duracağını..." derken neyi kast ettiniz ? 622*19 janta 40c lastik olur diye okudum forumun ilgili bölümlerinde ama, hatta yukarıdaki arkadaşların paylaştığı tabloda da olur diye anlaşılıyor.

teşekkürler

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@BF Okuru

Evet. Lastiğin en geniş kısmı ile o hizada kadronun denk geldiği yer arasındaki boşluk.

Kumpas şu aşağıdaki arkadaş;
dijital-kumpas-462x151.jpg

40c ölçü, aslında lastiğin dıştan dışa genişliğinin ölçüsü. Yani o lastik 40mm genişliğinde olmalı. Fakat her lastik, her jantta farklı bir ölçü veriyor. Hatta belli bir süre kullandıktan sonra bu ölçü genişleyebiliyor. Jantın c ölçüsü de, tırnakların arasındaki mesafeyi veriyor. Yani 15c jantın, iki tırnağı arasındaki mesafe 15mm. Jant genişledikte, üzerine taktığınız lastik de daha geniş oturuyor. Örneğin 15c jantta 25mm lastik 26mm genişliğinde ölçülürken, 17c jantta 27mm genişliğinde ölçülüyor.

Sizin yapmanız gereken, şimdiki lastiğinizi aşağıdaki gibi ölçmek. Bunun ardından, kadroda lastiğe en yakın olan bölümlerin genişliğini ölçmek (yani sağdan ve soldan ne kadar boşluk kaldığını ölçmek) ve yeni alacağınız lastiğin o araya güvenli bir şekilde girip girmeyeceğini hesaplamak.
73857-largest_1_25mm_Caliper.jpg