Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastiğimi şişirirken 2side patladı !

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Tuncay K. tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Nasıl iş çözemedim...

havaları düşük oldugu için biraz yükselteyim dedim el pompasıyla , tam sibop dibinden biri dün , digeride biraz önce patladı. 2side aynı yerden
    2side orjinal ilk lastiklerimdi.

yamanın ortasını delip sibopa geçirdim öyle yamaladım bakalım tutacak mı bilmiyorum ?
    test ettim bir sıkıntı yok şimdilik...

acaba jantlarda bir sıkıntı mı var yoksa iç lastikler mi dandik olabilir :(

2. Mr. Potato

Mr. Potato Giggity

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Ne kadar hava bastın? Her lastik için belirli bir değer oluyor, tekerde yazar.

3. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    50-75'ti benım basınç göstergesi ise 55te fılandı. en azından 60-65 yapmayı düşünüyordum sanırım 60da patladı dibinden.

4. Çağrı Cantürk

Çağrı Cantürk Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Jant kesmiş olabilir şişirirken sibobu çok oynattıysan. O şekilde bir yama tutar ama sağlıklı olmaz bence iç lastikleri değiştir. Yeni lastikleri takarken sibobun tepesinden yine yama geçir öyle tak iç lastikleri o zaman jant sibop çevresine zarar veremez ya da şirirken de pompanın başını tellerden destek alarak sabitle öyle şişir siboba yük binmesin.

Tuncay K. ve Gökhan Semiz bunu beğendi.
  5. Erdal Ceylan

Erdal Ceylan Üye

Seviye:
    Ben hiç yapmadım ama eski iç lastiği kesip jantın etrafına dolayarak, jant kesmesini engellemeye çalışan bisikletçiler var. Faydası zararı nedir bilmiyorum ama konuyu okuyunca aklıma geldi işe yarayabilir.

6. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bencede jant kesmiş , bende şişirirken sibobu fazla oynattığım için patlatmıştım eskiden .

Tuncay K. bunu beğendi.
  7. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    2 patlak lastigide yaptım ancak saglıklı olmadı ve 2side yine hava kaçırdı. daha da uğraşmadım.
    gidip iç lastik alacagım. sanırım sibop'u fazla oynattıgımdan olabilir o kesilme... bilemiyorum ihtimali yüksek sadece...

bitanede büyük el pompası alacağım. hortumlu olarak... yeni iç lastikleri takmadan öncede Çağrı arkadaşımızın dedigi gibi sibop'a bitane yama geçirip öyle takacagım.

Yarında (bugun) ada'ya gitmeyi planlıyordum... demekki kısmet değilmiş... neyse saglık olsun herşeyde bi hayır vardır elbet :D

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    İç lastik, yama geçirmek vs. geçici çözümler. Eğer jant iç lastiği kesiyorsa, jantta bir sorun vardır. Elinizle kontrol edin. Eğer bi çapak vs. varsa düzeltin mutlaka.

9. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    en iyisi gariban tubeless yapın :D

10. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    İç lastikler kaç yıllıktı? Eskidikçe sibop civarlarından bu tip problemler çıkarabiliyorlar. Tabi bunu janttaki sibop deliği civarında ve iç lastiğin merkezlenmesinde problem yoksa diye söylüyorum.

11. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    1 ay daha olmadı bisikleti alalı :D jant'ın delik çevresini kontrol ettim öyle keskin bir kenar yoktu.

Ama yukarda dedigim gibi lastigi şişirirken sanırım jant deliği sibop'un dibini aşındırmış olabilir.

12. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bugun aldım iç lastiklerimi :D

sibop'a bitane yama yapiştirdim üstünede eski patlak lastikten parça kestim onu geçirdim Taş gibi oldu :D (umarım)

bisikletçideyken oradaki bilen bi abimize sordum neden olmuştur diye... genelde sık yaşanan bi durumdur dedi. nasıl şişirmem gerektigini filan anlattı.
    Janttan tutarak destek almamı ve siboptaki contayı gevşetmem gerektigini böylelikle rahat hareket etmesi gerektigini filan söyledi.

bu olayda bana ders oldu... aslında lastik değişimi yama vs biraz bu acemiligi üstümden de attım sayılır bu olayla...