Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lastiği patlak dağ bisikleti kendi ağırlığıyla kaç km yol gider?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında reha genç tarafından paylaşıldı.

1. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    Bazen mecbur kalıyorum,Bisikletin lastiği patlıyor,gerekli ekipman olmadığından değiştiremiyorum.Geçenlerde bu halde(bisiklet yanında yürüyerek) 8 km yol gittim.Kendi ağırlığıyla bu mesafeyi kat eden bir iç/dış lastik zarar görürmü? (26X195)(0 psi)(14 Kğ)

2. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    sadece iç/dış lastiğin zarar görmesini bırakın, o tekerlerin jantı ve jant telleri de ciddi şekilde zarar görür. görebilir de değil yani bakın, görür muhakkak, farkedilmeyecek derece de olsa da...

o yüzden yanınınızda herzaman bi patlak takımı ve pompa taşımanızda fayda var. o patlak takımı 4-5 lira, pompa ise 15 lira maksimum. patlak tamiri ise 10 dakikadan fazla sürmez eliniz alıştı mı.

eğer o sırada gerekli malzemeleriniz yoksa, bisikleti elde götürmeniz daha doğru bi seçim olur. hatta ve hatta bisikletin o tekerini havada tutmak daha da iyi olacaktır.

lindemann ve reha genç bunu beğendi.
  3. cembarlasic

cembarlasic Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    O kadar da abartmayın. Bisiklete binmezseniz tehlike yok. Ben binerek patlak teker üzeri 3 sefer kullandım. 1 sefer ön iki sefer arka teker üzeri. Her seferinde 3-4 km arası. Ne lastikte ne jantta problem olmadı ki bende yol bisikleti var. Yaptığım yanlış bir şey ama zamanım kısıtlı idi ve gece idi.

Arkadaşın tavsiyesi çok doğru. Gerekli malzemeyi yanında bulundurmak her zaman daha sağlıklı. :in:

reha genç bunu beğendi.
  4. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben öyle bi durumda kaldım arka tekerimi patlattım yanımda malzemede yoktu. bisikleti normal ittirerek götürdüm ama arka tekeri mümkün olduğunce yere değdirmemeye çalıştım.
    yalnız sonra kollarınız çok ağrıyo benden söylemesi:D

5. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Lastik patladığında sürülmez diye birşey yok. Fakat teker arazide ve engebeli yerde patlarsa işte o zaman tekere ve janta hasar verir. Düz yolda patlarsa hafif tempolu pedal çevirerek idare edebilirsiniz. Bende Denizli' de Babadağa giderken patlatmıştım fakat dikeni çıkartmadığım için uzun süre bindim. Eve gelince yama yaptım. Eğer altınızda sabit kadrolu hafif bir bisiklet varsa elinizde götürün. Bisikletiize iyi bakın;)

6. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    şimdiye kadar 2 kere 30 km'den fazla mesafeyi arka cantın üstüne gittim. Çok derin kesikler oluşmuştu tamir edemedim o kadar mesafeyi de yürümenin imkanı yoktu. Mecbur kalırsanız iyi bir cant sizi medeniyete kadar götürür. Çoğu zaman seçme şansınız yok üstüne süreceksiniz mecburen. O yüzden sağlam cant seti çok önemli, sadece şişik lastikle kullanacağınızı düşünmeyin.

7. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Kısa vadede bir sorun yokmuş gibi görünüyor ancak lastiklerin yanaklarını jant ezdiği için lastik ömrü azalıyor. Belli bir süre sonra da yanlardan açılma gibi sorunlar çıkıyor dış lastikte. Bence bisikleti tam olarak havaya kaldırmasanız bile patlak teker kısmını hafifletmeye çalışın elinizle yukarı doğru çekerek. Yol çok uzunsa ve lastiği tamir etme ya da ettirme şansınız yoksa da bazı yöntemler var; dış lastiğin içine ot doldurup sürmek gibi...

Ama her zaman yanınızda patlak tamir seti bulundurmakta fayda var. Sprey de olabilir bu, yama takımı da olabilir. ;)

murty ve Machoo bunu beğendi.
  8. serisonu

serisonu Forum Bağımlısı

Seviye:
    az önce başıma geldi ve 2 km yürüyerek 2 km de binerek gelmek zorunda kaldım. yarın tamir ettirecem bakalım sorun nedir. basit bir aliminyüm jant var ve dandik bir içdış lastik.

9. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Patlak lastikle sürmek genelde en çok dış lastiğe zarar verir. Jant bu tür durumlarda dış lastiğin yanaklarını keser.
    Eğer yanınızda patlak önleyici veya yama seti yoksa, o mahalledeki en yakın bisikletçiyi esnafa sora sora bulabilirsiniz. Bence hiç 8km gitmeye gerek yoktu elbet 8km çapındaki bir alanda bisikletçi vardır;)

murty bunu beğendi.
  10. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Vardir ama aksilik o bolgede tek kisidir,:D
    tahminen ayakkabi kundura tamircisi yada zuccaciye tarzi bir yerdir ve o adam tam o anda dukkanda degildir;)
    disaridaki cocuklar "abi carsiya kadar gitti gelir birazdan " derler ama o adam bekle Allah bekle gelmez,kapinin disindan icerideki malzemlere baka baka saatler gecirirsiniz ve dersinizki "canina yandigim gel bee " :in:

Lastik patlamissa cozum basit ic lastigi cikarip(samyel) yerine ot doldurun , arka lastikse koltuga pek oturmayin agirligi on lastige verin ,on lastikse oturup agirligi arka tarafa verin ,ama sonucta yinede jant lastik yanaklarini asindircaktir :in:

Doruk Atay bunu beğendi.
  11. Vahit Vali

Vahit Vali Yeni Üye

Arkadaslar bu forumda cok yeniyim hatta bisiikletlerle birkac yıldırda maalesefki aram yok ancak antep maras yollaro ii bilir beni Eryaman 1. etap yeni kurulduunda 4 saat bos cayırlarda gezerdiim :D Neyse uzatmiim fazla Patlak lastik muhakkak bisiikletiin kendi ağirliğida olsa janta emreden arkadasımızıın dediiği gibi kesin bir zararı olur ogun anlamassın bir hafta sonrada anlamassıın ama sonra bir bakarsıın jant yalpalıyor yada yamulmus! emin olun denenmis ve gorulmustuur! hatta binerseniz ic v dıs lastikte kesikler kaçınılmaz!!!