Laptop tavsiyesi

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
İkinci el düşünmüyorum. vaiolar da pahalı duruyor. dell veya asus şu anda makul markalar olarak gözüme çarpıyor. 8-10 güne kadar alacağım inşallah modeli de belirledikten sonra

Scudo

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@no_education

Hocam illa çok para vermek istiyorsan güzel pc, ama ihtiyacına göre hareket etmek istiyorsan önerdiğim bilgisayar ideal. 4 yıl önce çok üst düzey bir bilgisayar almıştım, hata yaptığımı anladım. Özelliklerinin yarısını bile kullanmadım. şu an kendime bir bilgisayar alacak olsam 800 tl den fazla vermezdim. Gerek yok çünkü. Ama yine de tercih senin

• Beğen
Tepkiler: no_education

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
Anladım hocam evet haklısın. Ben de işte seçenekleri gözönünde bulundurup eleme yapayım istediğim için alternatifleri gözden geçiriyorum yoksa elbette illa çok para verecem diye birşey yok :) Büyük ihtimal ilk tavsiye ettiğin bilgisayarı alırım fiyat da oldukça uygun :)

Göker Gülay

Daimi Üye
Tepki
83
Dell kesinlikle diğer laptoplardan kalitesiyle ve sorunsuzluğuyla ayrılıyor. Ortalama kullancı için bu fiyata çok iyi ürün.

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
evet ürünün fiyatı gayet makul ama bu freedos olayı ne tam anlamadım ben :/

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@uğur yılmaz

Selam arkadaşım, ben de bildiklerimi paylaşayım istedim. Mühendis değilim, ama kendimi idare edecek kadar bilgim var bilgisayar konusunda ;)

Öncelikle Uğur Yılmaz arkadaşın tavsiyelerini dikkate almalısın. Gerçekten de 1600 liraya laptop alman pek makul görünmüyor bu devirde. Senin işini 1000-1100 liralık bir tane görür. Örnek verecek olursam; ben bu yıl başında 1100 liraya Packard bell aldım(i3-330m, 3 GB DDR3 RAM, 1GB VRAM geforce GT320M, 320GB HDD...) gayet de memnunum. Tabi şu anda bu fiyata Uğur arkadaşın dediği gibi daha iyisini alırsın. Teknoloji böyle birşey çünkü :)

İkinci olarak sana özellik tavsiye edebilirim ama marka tavsiye etmem. Neden diyecek olursan eğer; bu benim 2. laptopum. İlkini 6 yıl önce almıştım ve markası da BEKO idi :) Belki inanmazsın ama o zamanlar 1700 lira civarına almıştım, diğer markalara göre bayağı ucuzdu ve 5 yıl da beni idare etti. Aynı özellikte iki bilgisayar bulursan eğer, seçme kriterlerin arasında en son marka olsun. Aynı fiyat aynı özellikler farklı iki marka varsa eğer elinde, mutlaka ince detay özelliklerinde bir farklılık vardır. Yanında bilgisayardan iyi anlayan bir arkadaşınla bu farklılıkları incelemeni tavsiye ederim. Sonra tuş takımı, görüntüsü vs de bakabilirsin. Ayıramadın diyelim ucuz olanı al :) Eğer temiz kullanıyorsan laptopu; çoğu, yazılımsal arıza vermez, donanımsal bir sorun ise zaten yapacak birşeyin yoktur geri vermekten veya servise vermekten başka.

Son olarak da Free dos'u söyliyim. Free dos dedikleri içinde işletim sistemi yüklü olmadan sana gelen bilgisayardır. Yani windows,linux vs yok. Ama windows kurmaya hazır bir şekildeki bilgisayar. Ya orjinal windows alır yükletirsin ya da korsan bi cd bulup kendin yüklersin. Windows XP lerde kendin yükleyebilirdin, kolaydı. Ancak şu an windows 7 kullanıyorum orjinal, formatlamayı hiç denemedim. Nasıl olur bilmiyorum. Bu konudaki tavsiyem de windowsu temiz bir şekilde kurulup sana gelmiş olan bir laptop alman.

Umarım yardımı dokunmuştur.

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
arkadaşlar freedos bir laptopa işletim sistemi kurmak zor mudur? ortalama bir kullanıcı bu konuda zorlanr mı?

Tepki
23
bende exper karizma var yurt dışı için üretilmiş olduğunu bildiğim bir modeli Core i5 2,53 modeli 460m 6gb ddr3 ram 400 hdd win 7 home pre. ekran kartı ati hd 5430 1gb ayrılmış bellek (nra9b=model no)

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
freedos a efendi bir linux kurar kullanmaya başlarsın. windows tabanlı oyunlar oynayacaksan durum değişir. exper önermem. kullandım ve kendi bildiğine çöken bir laptop tu. işin ortasında hiç hoş olmuyor. lenovo eski IBMdir memnun kalırsın. vaio, hp marka satar. vaio çok iyi olabilir ama fiyat daha önemli.
i5 işlemci ve ayarında bir dizüstü seni yıllarca idare eder.

Somer Kozanoğlu

Daimi Üye
Tepki
33
Bisiklet
Kron
Şu aralar packerd bell çok sağlam makineler yapıyor bir inceleyin derim

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Hazır konusu acılmısken ben de burdan devam edıyım. :) Elımden geldıgınce bısıkletle ılgılı arastırmalar yapsamda , maalesef elektronık aletlerle alakalı pek fazla bır bilgiye sahıp degılım. Abıme cızım derslerınde kullanılmak uzere Laptop alıcaz.2000 Lıraya kadar butce ıle onerebılecegınız en ıyı laptop hangısıdır? Armut pıs agzıma dusculuk yapmak ıstemem fakat bılgı sahıbı degılım.Rıca etsem bılgı sahıbı olan arkadaslar yardımcı olabılırmı? :)

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Ekranı en az 1920x1080 çözünürlükte olmalı ve harici ekran kartı bulunmalı. O bütçeye bulamazsınız. En az 2500TL'ye ihtiyacınız var.

Ghost

Yoksa insan başıboş bırakılacağını mı sandı?
Tepki
478
İsim
Enes
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ASUS HP ve Toshiba markaları öncelik olmalı.

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Ebubekir Selamlar,
Sana önerebileceğim, kendimizinde kullandığı güzel bir notebook önerebilirim. Fiyat aralığın belli seviyede olduğu için bu modeli öneriyorum.
Tabi fiyat artışına gidersen daha güzel modellerde önerebilirim.
Fiyatında gayet alınabilir seviyede performans ürünü diyebilirim.
Bu makina ile AutoCad 2015 X64 ve Solidworks 2015 SP2 X64 ile gayet rahat çalışabiliyor, bir sıkıntısını görmedik.

Model :
LENOVO Z5070 - 59-436109
LENOVO Z5070 - 59-432152
LENOVO Z5070 - 59-436450
LENOVO Z5070 - 59-431970

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@BF Okuru
Alı abı yorumun ıcın tesekkur ederım.Bu fıyat ıcın cekırdek hızı az degıl mı?

Hüseyin Kara

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Lenovo Y570 modelini 3 yıldır kullanıyorum. Çok memnunum ve şiddetle tavsiye ederim. Bir çok firmanın fahiş fiyatlara sattığı performanstaki ürünleri çok daha uyguna alabiliyorsunuz. Ayrıca çok iyi bir garanti desteği veriyorlar.

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Ebubekir çekirdek sayısına takılma, çünkü az çekirdek ile çok iş durumları söz konusu.
İ5 işlemci zaten önerdiğim ürünler, çift çekirdekli fakat dört iş parçacığından oluştuğu için dört çekirdekmiş gibi çalışıyor.
Burada önemli olan işlemcinin ne olduğu değil ekran kartının ne olduğu önemlidir.
Kullanılan çizim programları artık GPU (Ekran kartı) ile daha fazla çalıştığı için GPU nekadar güçlüyse kullandığın programda buna bağlı olarak daha hızlı çalışacak,
Tabi CPU, Bellek, GPU hepsi iş bölümü yaptıkları için bu model için söylüyorum, oldukça başarılı ürünler.
@Hüseyin Kara beyde zaten memnuniyetinden bahsetmiş.

Bir arkadaşımda asus markasının bir ürünü var, İ7 işlemcili modeli önemli değil. 16GB bellek, 850m GPU, 1920X1080 panel, vs.
İnan bana lenovo'nun özellikleri ondan daha düşük ama asus daha hantal çalışıyor. Tamam belki SSD ile o hantallık ortadan kalıcak ama fabrika çıkışı iki makinanın karşılaştırmasında lenovo daha hızlı.
Bir söz vardır bizim sektörde. Bir bilgisayarın hızı üzerindeki en yavaş donanım kadar hızlı çalışır.
Yani siz en hızlı bilgisayarıda alsanız şuan en yavaş ve ucuz bir birim HDD olduğu için, üreticiler çoğunlukla HDD takıp satıyor. Buda bilgisayarın ulaşacağı hızdan daha yavaş çalışmasını sağladığı için böyle diyoruz.
Ya bilgisayarı alırken SSD çözümlü olanını alıcaz (pahalıya gelir), yada sonradan SSD takviyesi yapıcaz ki bilgisayarımız hızlı çalışsın.

Sata desteği sunan ve yavaş çalışan eski bilgisayarlar için SSD hayat kurtaran bir çözümdür.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@BF Okuru Abı yazdıklarınızı bır abıme de yazdım :) Dedıklerınıze katılıyor sadece 1.7 hızla calısan ile 2.7 ile calısan arasındaki farkı en iyi oyunda yada cizim programlarında görebılıcegımızı soyledı :)