Lance Armstrong gibi pedal çevirmek!?

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu gün doping yapmadan kazanman riske giriyorsa o doping i yaparsın. O da mecburiyettir. ya da gidersin sahil yolunda amatör olarak sürersin. durum bu.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ilkercom Olayların olduğu yıllarda bisikletle olan alakam mahallede tekere plastik şişe takıp ses çıkarmaktan öteye gitmezdi de, şimdilerde konuyla ilgili bir sürü şey okudum. Nitekim bisiklet aldığım ilk zamanlar "Sanki çok ünlü bir bisikletçi vardı lan dur bir bakayım." diye araştırmaya başlayıp, bu merakımın Armstrong'un dopingini öğrenmemle sonuçlandığını söyleyeyim.

Armstrong'un vO2Max'i 78. Bu sayıyla nereye alıyor 7 TdF'nin 5'ini? Kusura bakmasın da babayı alırdı, babayı aldırırlardı ona. Nitekim zaten olayların en sonunda babayı almış da oldu. 2009'da Contador'a liderlik kabul ettiremedi, 1.'likten podyum görmeye düştü.

Bir de açık olalım, Armstrong eğer Francis Lloyd foyasını açığa çıkarmasa ya da Walsh uğraşmasa hiçbir zaman çıkıp da "Ben doping yaptım, vicdan azabı çekiyorum." derdi diye düşünmüyorum ben. O imaji yaratmaya çalışıyor "Çok vicdan azabı çektim ve aslında ondan itiraf ediyorum." gibi de, yemezler.

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaş ne hıncınız varmış. adam o dönemin en ünlü bisikletçilerini çatır çatır harcadı. her anlamda harcadı. Ve sonradan hepsinin dopingli olduğu ortaya çıktı. Dolayısı ile diğerleri de sütten çıkmış ak kaşık değildi. varmıydı hatırladığınız biri doping olmasa şu adam lance i geçerdi denebilecek. veya var mı tekniği tarzı daha iyi olup doping yapmıyor o yüzden geçemediği dediğiniz. en fason adamlarda bile doping var. contador un clanbuteroldan yakalanması filan çabuk unutulmuş.

Bu gün sopr salonlarında avuç avuç streoidler kullanılıyor. tabii ki tasvip etmiyorum. ama herhangi bir sporda bu adamları alkışlıyorsanız teşvik de ediyorsunuz. futbolun yıldızları doping kullanmadan o tempolara erişebilir mi? 20 sene önce sahada 6 km koşan adam yoktu. şimdi 12 km ler konuşuluyor. 5 sene sonra 16 17 km olacak.

Ben izlediğim videolarda dopingden ziyade kranksete bağlı ufak bir motor gibi bişey hayal ettim hep. doping bile olsa o kadar uzun süre o tempo imkansız gibiydi. 180+ km etap bitiyor herkes zar zor pedal çeviriyor adam bi 100 km daha çevirecek gibiydi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ilkercom Yaptığı dopingin seviyesi de diğerlerinden yüksekti yalnız. Michele Ferrari ile çalışıyordu kendisi, EPO'yu kullanma ve de testleri atlatma yönteminde öncül bir ikililerdi.

Burada bunu konuşmak bir şey getirmeyecek ama dediğim gibi Armstrong bilimsel verilere dayanarak konuştuğumuzda -nitekim kendisi bize farklı bir seçenek bırakmadı HİÇBİR zaman dopingsiz yarışmadığı için- 78 vO2Max ile hiçbir şey yapamazdı. Greg Lemmond'un da TdF 2016'dan bazı açıklamaları var ve kısaca dediği şey "Armstrong'un doping kullanmış hali bile o performansa erişmesini sağlayamaz, tahminimce aynı zamanda mekanik doping de kullanıyordu." dedi. Üstüne daha ne konuşalım bilemiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://r1311.hizliresim.com/1h/9/uc5gp.png

doping kullanmayacaktın lens amca şeytana uydun bi kere her neyse,,senden sadece geriye kalan şu spd tekniğin,uyguladım açıyı korumak lazım ,müthiş, ileri doğru hamle yapıyor bisiklet..

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
sürüş esnasında sanki bacaklar çok fazla kırık kalıyor bunu yaparken. Deneyen var mı bu sürüş tarzını. Üst bacak daha fazla yük binerek yorgunluk daha çabuk gelmez mi bu şekilde

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben denedim sürekli yapılabilse faydasını çok göreceğim ama o işi sürekli yapabilmek için belli yaşa kadar hayatını bisiklet üstünde geçirmek gerekebilir :D

Belli süre özellikle aşağı basarken ayağı dik olarak hareket ettiriyorum. basarken o açıyı kotuyamıyorum. ama pozisyon değişikliği bile fark yaratıyor.

Dediğim gibi alışmak lazım. Bir de ne olursa olsun kadansını düşürmüyor ona dikkat ettim. 7. vitesle 80 kadans yapacağına 5 ile 120 yapıyor.

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
@ilkercom ben deneyip düşeceğimden eminim. Ama bunu yapabilmek icin aero bar gerekecek sanırım. Bir de lance nin kullandığı duruş ta cok onemli. O kadar sele asagida o kadar agresif pozisyon almak icin pilates dersi kesin gerekir

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
MTB ile zaten pek bişey yapılamıyor :D

Kadro geometrisi filan çok önemli.

Konuyu bu eksende tartışabilirsek güzel olur. Diğer kısmı unutalım.