Lance Armstrong doping yaptığını itiraf etti

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
http://haber.stargazete.com/imgsdisk/2013/01/16/160120131526062704992_2.jpg

Yıllarca doping yaptığını yalanlayan Lance Armstrong, sonunda gerçekleri itiraf etti. Amerika'da katıldığı talk şov programında Oprah winfrey'e konuşan Armstrong, doping yaptığını kabul etti.
Armstrong'un itirafı, ünlü talk şovcu Oprah Winfrey ile yaptığı 2.5 saatlik röportajda geldi. Röpartaj henüz yayınlanmadı ancak Winfrey, ayrıntıya girmeden ünlü bisikletçinin kariyeri boyunca doping yaptığını doğruladı.

Armstrong'a 112 soru yönelten Winfrey, "Her sorunun yanıtını alamadım. Ancak insanların merak ettiği çok önemli sorularımı yanıtladı. Artık saklanacak bir durum yok. Çünkü hepiniz, Armstrong'un doping yaptığını doğruladığını biliyorsunuz" dedi.

Amerikan anti-doping ajansı, Lance Armstrong'u spor tarihinin en gelişmiş doping çetesini yönetmekle suçlamıştı. Armstrong kendisini savunmak için girişimde bulunmayınca, tüm şampiyonlukları elinden alınmış ve ömür boyu spordan men edilmişti.

BİSİKLET SPORU TEHLİKEDE
Lance Armstrong'un doping itirafı, sadece kendisini değil, bisiklet sporunu da zor duruma düşürdü. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Armstrong skandalında Uluslararası Bisiklet Birliği'nin de rolünün olduğunun ortaya çıkması halinde, bisikleti olimpiyat programından çıkarabileceğini açıkladı.

Ünlü talk şovcu Oprah Winfrey'e, doping yaptığını itiraf eden Lance Armstrong'un, uzun yıllar boyunca hiçbir teste yakalanmadan kariyerini sürdürmesi, "Uluslararası Bisiklet Birliği" ve doping kurumları içinde işbirlikçileri olduğu yorumlarını beraberinde getirdi.

İddialar, Uluslararası Bisiklet Birliği'nin, 1999-2005 yılları arasında üst üste 7 kez Fransa Turu'nu kazanan Armstrong'un raitinginden yararlanmaya devam etmek için, yasaklı madde kullandığını örtbas ettiği yolunda.

Bu duruma dikkat çeken Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerinden Dick Pound, bisikletin olimpiyat programından çıkarılabileceğini söyledi.

Uluslararası anti-doping ajansı WADA'nın eski başkanı Pound, "Uluslararası Bisiklet Birliği, dopingi önleme yolunda güçlü önlemler almasıyla tanınmıyor. Bu durumda bizim devreye girmemiz gerekecek. Bisikletin tamamen dopingten temizlenmesinin tek yolu, sporcuların kendilerine, 'Bundan böyle Olimpiyat Oyunları'na katılamayacağız. Bir an önce temizlenmemiz gerekiyor' demeleri" diye konuştu.

WADA başkanı David Howman da, Armstrong'tan yemin altında tüm bildiklerini yetkililere bir an önce anlatması çağrısında bulundu.

kaynak : ntv

• Beğen
Tepkiler: Bülent ÖZER
Scudo

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
7 kez dünya şampiyonu olan bir bisikletçi kendisi söylemiyor olabilir ama tıp gelişti artık yalan makinasına bağlanıcak hali yok kaldı ki ödülleri elinden alındı ve aldıgı ödüller kimseye verilmiyor uzatmaya değmez

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Öldürdünüz bisikleti düzenbazlar...Amerika elini neye bulaştırsa altından pislik, hile, kanunsuzluk çıkıyor. Şu çetenin ve teksas kabadayısının sporu düşürdüğü duruma bakın, bisiklet olimpiyatlardan bile dışlanma tehlikesi ile karşı karşıya geldi. Korkunç bir şey gerçekten. :(

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yarın kendi ağzından duyalım bakalım bi neler diyecek ?? Eğer evet ben doping yaptım derse zaten bisiklet sporunu hemen çıkarsınlar olimpiyatlardan , geç kalmadan. !!! Ne Armstronglar vardır o sporun içinde !!! Fransa turundaki yada başka büyük bir turdaki ilk 50 Armstrong gibidir zaten :)

Olimpiyatlara bu kadar kirli bir spor yakışmıyor. Bisiklet zaten bitti bari olimpiyatlara sıçramasın bu saçmalık!!!

[video]http://www.ntvspor.net/video-galeri/lance-armstrong-itiraf-etti[/video]

Bu videodaki söylenenler ciddi ciddi doğruysa Olimpiyatlardan ömür boyu men edilsin !!! Bidahada UCİ adı altında bisiklet yarışı düzenlenmesin. Bu ne be :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Lance'in doping yaptığı kesin. Takım arkadaşları vs. zaten ispiyonladı adamı.
Asıl sorun bu olayın ne kadar çeteleştirildiği.

Benim beklediğim, Lance yarın diyecek ki; "işte ben bütün rakiplerimin yaptıklarını yaptım, yine onlardan çok çalıştım, çok acı çektim, kendimi öne geçirecek bir şey yapmadım".
Ben böyle bekliyordum açıkçası.

Fakat şimdi işin içine UCI'ın da doping'e reklam olsun diye göz yumduysa olaya, olimpiyatlardan men edilmesi bence çok olası.