Lance Armstrong doping yapmış mıdır?

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
@fatihaydın

ntvsporun spikerleri ne ukala ya
oldum olası böyleler bi türlü adam olamadılar

Scudo

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
şu doping olayıyla ilgili anlamadığım şey bu kadar mı etkili bir şey doping.her şeyi dopinge yorumluyorlar ben yanlış buluyorum kendimce.yani eğer bu kadar etkiliyse doping ben de yapayım sonra gidip tdf den başlayarak tüm turları kazanayım bari...

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
lancenin ömür boyu spor olaylarından yasaklı olmasının yasağı kalkarsa lance bence amacına ulaşmış olacaktır...
yakında da bir takımın teknik lideri olarakta karşımıza çıkarsa hiç şaşırmam.. büyük geçmiş olsun

son cümlesi olarakta konuya bir daha da yazmam

"Tour de France'ı 7 kere kazanacağımı başından biliyordum."

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Serkan.ÇABAŞ

Topigi kapatsalar iyi olur diyordum ama, bu sekilde yorumlari okuyunca dayanamiyorum, iyice sinirlerim bozuluyor.
Adamin itirafindan kazandigi parayi tahmin etmek mümkün degil. Kac reklam koydular araya? Kac ülkede naklen yayinlandi? Kac para aliyordur bu itirafa?
Zaten itiraf etmese de bu cezalari yiyecek. Simdi bir de sanki dopingi yapan kendisi degilmis gibi, baska bir insandan bahseder gbi konusuyor. Yani bir yandan da duygu sömürü yaparak, " ben kendimde degildim, dopingi yapan baska bir Lance Armstrong' du" demeye getiriyor. Ayrica itiraflarini bisiklet sporuna faydasi olsun diye de yapmiyor; versin bakalim isimleri kendisine yardim eden doktor, teknisyen, antrenörler kimlermis. Nasil yapmis organizasyonu? Aciklasin bütün isimleri!
Kanser tedavisinden sonra kendisi bulup, bu düzeye getiren belcikali eski meshur bisikletci (....?) yardim etti desin. Geceleri otele doping kontrolculari gelmeden kimin nasil haber verdigini, kan torbalarini, EPO lari nasil yok ettiklerini izah etsin. Hangi otelleri aylarca önce nasil ayarladiklarini, hangi personeli nasil, kac paraya satin aldiklarini koysun ortaya....
Bu hikaye bitmez.... Biz en iyisi topigi kapatip, adam gibi bisikletimize binelim.
Ben buraya Indurain'in Armstrong' u saate karsi yarista nasil gectigini gösteren videoyu koydugum zaman, celallenenler de oturup bir daha düsünsünler. 15 sene önce yazdim ben bunlari, "Fransa Turu'nda her dag etabinda saate takilan birisi, sonradan sonraya bu yarisi böyle üstünlükle kazaniyorsa, bizleri ena.. yerine koyuyor" diye!

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
Kazanmak için elinden geleni yap derler hep.Yapmış işte adam

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
bu sancılı süreçte üzüldüğüm iki nokta var ilki idol olarak kabul ettiğimiz bir sporcu tarafından aldatılmış olmak bir diğeri ise bisiklet sporunun doping kullanan insanlar yüzünden kaybettiği prestij

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Şimdi iğrenç bir espri yapayım. Ama ihtiyar abi yi daha fazla kısdırmak istemiyorum :)
"Bence yapmamıştır" :p

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Adam şimdi de "dopingi nası çaktım, malı götürdüm" diye bir kitap yazar ve malı yine götürür :)
Ben bu UCI nin yerinde olsam özellikle şu para kokan ititaftan sonra adamın kazandığı para ödüllerini de faizi ile geri alırdım.. TdF 1nciliğine 500bin euro ya yakın bir para ödülü var. Bu yetmiyormuş gibi bir aralar daire otomobil vs şeyler de veriyorlardı..

N. Burak Önder

Daimi Üye
Tepki
240
Bisiklet
Scott
Dokunmaz arkadaşım adamın dünya kadar parası var. Bu arada filmini yapacaklarmış koltuktada JJ Abrams var varın siz düşünün nasıl para akıyor.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Armstrong: Hiçbir dönem temiz değildi

Doping dolayısıyla yedi Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu elinden alınan Lance Armstrong, sporun nasıl temizleneceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Cyclingnews.com'da yayınlanan röportaj şu şekilde: Soru: İtirafınız üzerine ailenizin tepkisi ne oldu?
Lance Armstrong: Hepsi ne yapacağımın ve söyleyeceğimin farkındaydı. Röportajı çok sevdiler. Yayınlandığında ben Hawaii’deydim ama en büyük çocuklarım ve Kristin bütün akşam canlı olarak izlediler. İki yayının da hemen ardından konuştuk. Ne konuştuğumuz bana kalsın.
S: İtirafınız sırasında Doktor Ferrari’yi korudunuz mu?
LA: Kimseyi korumuyordum. Kendim, deneyimlerim ve hatalarım hakkında konuşmak için oradaydım. Ben sadece kendi hatalarımla ilgileniyorum. Yetişkin biriyim ve suçlamacılık oynamıyorum.

S: Gerçeklik ve Uzlaşma Komisyonu’nun (Truth and Reconciliation Commission)neden bisiklet sporu için en iyi yol olduğunu düşünüyorsun?
LA: En iyi yol değil, tek çare. Her ne kadar ben olayın merkezinde olsam da bu tek adam, tek takım ya da tek yönetici ile ilgili değil. Bu bisiklet ile ilgili ve açıkça konuşmak gerekirse bütün dayanıklılık sporları ile ilgili. Bir kişiyi halkın önünde linç etmek sorunu çözmeyecektir.

S: Bu sonuca neden ve ne zaman vardınız?
LA: Uzun zaman önce. Pat McQuaid ile aylar önce konuşurken, “Pat, burada cesur düşünmelisin. Global bir TRC bizim sporumuz için en iyi çözüm” dedim. Bu konu hakkında dinlemek istemedi.

S: Peki tanıklık etmek için kim çağırılmalı? Sizin neslinizden bisikletçiler mi yoksa daha öncekiler de mi? 1990’lara bakacaksa daha önceki yıllara da bakması gerekmez mi?
LA: Parametreleri belirlemek benim işim değil ama bence eğer şu an yaşıyorsanız ve geçmişte bir büyük tur ya da dünya şampiyonası galibiyetiniz varsa çağırılmalısınız.

S: Gerçeği söylemek kolaydır peki nasıl bir uzlaşma bekliyorsunuz?
LA: Dürüst olmak gerekirse benim durumumda olan insanların kendi nedenleri olacaktır. Floyd yalnız kalmış hissetti ve halka açıldı. Bencilliğim bir kenara, bu bisiklet için en iyi çözümdür.

S: WADA’ya tanıklık ederseniz cezanızın azalacağını düşünüyor musunuz?
LA: Bunun konuyla alakası yok. Herkese eşit ve adil biçimde davranılması gerekiyor, konu bu. Bu karışıklığı hepimiz yarattık, o zaman hadi bunu düzeltelim, hepimiz eşit cezalandıralım.

S: Neden WADA (Ulusalararası Anti-Doping Ajansı) ve neden USADA (Birleşik Devletler Anti Doping Ajansı) değil?
LA: Çok basit. Bu global bir spor, Amerikan değil. Bir şey ekleyeceğim, UCI’ın (Uluslararası Bisiklet Birliği) bu masada işi yok.

S: Travis Tygart’ın teorisine ne diyorsunuz? “Bu onun için, tekrar mücadele etmeye izin almakla ilgili”
LA: Bu Travis’in beni bencil göstermek için bir gösterisi. Onunla konuştuğumda ‘Tabii ki tekrar mücadele etmek isterim, ben mücadeleci bir insanım’ dedim. Ama gerçek şu ki bu daha çok eşitlik ve adillik ile alakalı.

S: UCI’ın sonucunu bildiği bir oyunu oynadığı bariz ve Pat McQuaid sizin bu sporda yeriniz olmadığını söyledi. Bu nasıl hissetmenize neden oldu? UCI hakkında ne düşünüyorsunuz?
LA: Pat sürekli kendini kurtarma modunda takılıyor.

S: Bütün sistem için kurban edilen tek bir adam gibi hissediyor musunuz?
LA: Evet. Ama neden böyle olduğunu biliyorum. Hepimiz yatacağımız yatağı kendimiz yaparız.

S: Spora başladığınızda, muhtemelen doping yapmak için değildi peki hangi noktada bisiklet sporunun bu şekilde işlediğini ve UCI’ın bu konuyla ilgilenmediğini anladınız?
LA: Benim neslim diğerlerinden farksızdı. ‘Yardım’ yıllar içinde evrimleşti ama bizim sporumuzun oldukça zor olduğu gerçeği değişmedi. Yüz yıl önce trene atlayanlar şimdi EPO’ya başvuruyor. Hiçbir nesil temiz değildir. Merckx’in de, Hinault’un da, Le Monde’unda, Coppi’nin de, Gimondi’nin de, Indurain’in de, Bartali’nin de ve benim de.

(link)

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
@Oksal Özdöl

:D:D

@Oksal Özdöl

:koptum::koptum: ne güldüm gece gece:koptum::koptum:

@Cem Unden

@aktürkozan

Can sıkıntısından eski konuları okuyordum bunu buldum:) Ne konuymuş o zamanlar forumda olmadığım için çok üzüldüm:) Ama şunu öğrendim bu konuyu baştan sona okuyunca büyük lokma ye büyük konuşma..Bundan sonraki bütün yorumlarımda bunu unutmayacağım:);)

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Tamam kullanmıştır ama 7 senede yarışı ard arda kazanmak ilacı alınca bisiklet uçmuyo adamdada var yani bişeyler bence.

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
Ben olayın Armstrong tarafında değilim sadece insanların olaylara bakış açısı kısmı ilgimi çekti ve şu an herhangi bir konuda yaptığım yorumları 3-5 sene sonra okuduğumda pişman olmayayım diye kendime pay çıkarmıştım:);)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

önemli bi link ,
tarihler boyu doping
yalnız ingilizce kaynak..

lens amstrong
doping olayı
ingilizce kaynak,

Alper Arslantürk

Aktif Üye
Tepki
415
Bisiklet
Canyon
yapmıştır ve diğer takım arkadaşlarına da yaptırmıştır.ama yukarıda arkadaşında dediği gibi doping ile bile olsa 7 sene tur'u kazanmak için ayrı bir yetenek lazım.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Sinek ufaktır mide bulandırır.
Atasözü

Armstrong isterse en iyi bisikletçi olsun. Orada doping yapmayan insanların umudunu, emeğini çalmış belkide ruh sağlığını bozmuştur. İsterse ağzıyla kuş tutsun bu kerata, ahlaksız mı ahlaksız. Birde çıkmış televizyona röportaj vermiş, ben yandım eller yanmasın modunda. Yok arkadaşım, sen ve senin gibiler doping yaparak sadece kendinizi yakmıyorsunuz. Sonra çıkmış televizyona seppuku yapar gibi şov peşinde.

• Beğen
Tepkiler: pulka

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
@mehmet ulaş

Evet adamda bir şeyler var o da şu; sistematik ve organize bir şekilde doping kullandığı için dopingden diğerlerine göre daha çok fayda sağlamış.

Bu insanlar araba motoru olmadığı için, hepsinin farklı bünyeleri olduğu için ilaçlar herkeste aynı sonucu verecek diye bir şey yok.

Yani o dönem herkes doping yapıyordu, niye diğerleri birinci olamadı derseniz, bünyesi ilaca daha duyarlı olan kazandı derim, o dönemin tüm bisikletçileri eşittir ama Lance Armstrong daha eşittir ;)

Bisiklet sporunu kendi hırsları için mahveden ve bunu da gayet doğal bir hak olarak gören bir adamdır, savunulacak hiç bir yeri yok maalesef...

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@Gün A. Haklı değil elbet ama adam yapmış .Bi triathlkn videosu vardı adam uçuyordu ki ilaçsız galiba.

• Beğen
Tepkiler: Gün A.

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
@mehmet ulaş

Valla bu adamın ilaçsız olduğu bir an düşünemiyorum.

O an ilaçsız bile olsa, o kadar dopingle tüm fizyolojisi tepeden tırnağa değişir..

• Beğen
Tepkiler: taner07