Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lance Armstrong doping yapmış mıdır?

Konu, 'Yol Bisikleti Yarışları' kısmında iyirim tarafından paylaşıldı.

1. iyirim

iyirim Yeni Üye

Fransa Turu'nu 7 kez kazanan, yaşayan efsane Armstrong'un doping yaptığı iddiaları tekrar gündeme geldi. Amerikan Anti Doping Ajansı bu konuda iddialı görünüyor. İşin ilginç taraflarından biri de Sadece kendinin yaptığı değil başka sporculara temin ettiği ile ilgili iddialar da var. (Bu haberi TRTSPOR'da gördüm bisiklet haberlerine önem vermeleri de ayrıca sevindirici.) Ne dersiniz var mıdır doping...

2. Atıl Güven

Atıl Güven Forum Demirbaşı

Adı:
    Atıl Güven
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Lance Armstrong'un ''Yaşama çevrilen Pedal'' kitabında kendisi bu iddaaları reddediyordu.Ama bence yapmamıştır.

gok bunu beğendi.
  3. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Adam doğustan dopingli zaten :)

gok bunu beğendi.
  4. çağrı ilter

çağrı ilter Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İyice yılan hikayesi oldu bu olay. Ben bu spora bu adam sayesinde başladım diyebilirim. Yani önceden asla inanmazdım öyle bir şeye. Ama artık o kadar fazla dava açıldı ve sürekli suçlandı ki ister istemez kafamdaki görüş değişmeye başladı. Yine umuyorum kullanmamıştır ama o 7 turu dopingli kazanması demek bisikletin bir 10 yılını çöpe atmak gibi olacak.

Tabi şu Michele Ferrari olayı var. Doktor bey ortalıkta "EPO zararlı değildir" ya da "yakalanmadıysa doping değildir" falan gibi laflar söyleyince de insanın kafası biraz daha karışıyo. Bildiğin dopingi kullandırmaya özendiren Dr. Ferrari ile Armstrong'un yakınlığı da ortada. Bu adamla çalışan pek çok kişi (Lance'in takım arkadaşı Floyd Landis de dahil) doping davalarında yargılanmış ya da cezaya çarptırılmışken Lance'in olaylardan bu kadar uzak olması ilginç olur.

"Yok abi yapmamıştır yea" şeklindeki çocukluk yorumlarım araştırıp biraz okumaya başlayınca maalesef tersine dönmekte.

uguryilmaz144 ve Gülden Öztürk bunu beğendi.
  5. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Armstrong maalesef doping yaptı. Bundan 3-4 sene önce hayli kapsamlı bir yazı okumuştum. Lance'in doping kontrol şirketi yöneticilikleriyle ahbaplıklarından tutun da kendi kuruluşunun finanse ettiği araştırma merkezlerine kadar bir sürü şeyden bahsediyordu. Zaten Amerikan ordusunu Afganistan'da ziyaret edip "boys did it" tadında tweet atan dallama bir Amerikalı'dan beklenmeyecek hareket değil. Tüm Lanceseverlerden özür dilerim ama gerçek bu.

6. Serkan.Ç.

Serkan.Ç. Team Sky

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    lance artık doping konusunda kendini kanıtlamıcam ve savaşmıcam dedi ne karar alırlarsa alsınlar dedi savaşmaktan çok yorulduğunu açıklamıştı..
    ben inanmıyorum bu adamın doping yapıcağına ama kanser tedavisinden sonra o dönemde kullandığı bişeylerin belki az etkisi olmuştur diyorum

gok ve cesar çakas bunu beğendi.
  7. Serkan.Ç.

Serkan.Ç. Team Sky

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    kanıtlanmış hiç bir kanıt yok.. şuana kadar incelenen her davadan temiz çıktı lance.

8. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Müsabık olan her sporcu genelde doping yapar.Ama bu doping olayına dahil olma süreleri (giriş-çıkış) takvime dayalı şekilde,biyolojik ve matematik olarak hesaplanır çünkü tahlillerde değerlerin ideal seviyede olması şart.Yoksa çok ağır yaptırımlar var doğal olarak :)

Gülden Öztürk bunu beğendi.
  9. Selcuk ASLAN

Selcuk ASLAN Üye

Seviye:
    İşin mide bulandıran tarafı Lance değil de USADA'nın dedikoduları. USADA Lance'in dopingli çıktığı testler elimizde yok diyor o doktor görmüş, takım arkadaşı yanındaymış vs. gibi "şahitlik" temelinde suçlamalarda bulunuyor. Ayrıca böylesine başarı elde etmiş bir ismi yarışlardan sonra ve yıl içerisinde defalarca doping testine tutuyorlar, yüzlercesinden temiz çıkmış bir isim. Evet ortada mide bulandıran bir şeyler var ama bence sporcuları harcatmamak gerekir, böylesine adamlar kolay yetişmiyor ama doping dedikodularıyla çok kolay harcıyoruz.

pilot ve Gülden Öztürk bunu beğendi.
  10. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Üst seviye sporcular arasında doping yapmayan yoktur . Futbolcular , basketbolcular hepsi . Bisiklet sporunda kontrol çok olduğu için fazla gibi gözüküyor . Türkiye'de bile Ecza depolarıyla içli dışlı olan bir çok isim mevcut . En dandik yarışta bile doping kullananlar var ; MTB olsun , yol olsun

1995 yılında başladığım bisiklet sporunu 1999 yılında Fransa Turunda çıkan doping fiyaskosu nedeniyle nefret ederek bırakmıştım . En büyük zararını yine ben gördüm . Muazzam kilo aldım . Artık pro bisikletçilere şovmen olarak bakıyorum .

En büyük bisikletçi benim . "En büyük bisikletçi insanın kendisidir"

11. Batuhan Ustaoğlu

Batuhan Ustaoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Adam bugune kadar girdigi butun testlerden tertemiz cikmis.
    Once arkadasi olan sonrada dopİng yapti diye iftira eden arkadaslari var. Adam onlarca kurumu yuzlerce testi nasil kandirabilir. Ben inanmiyorum yaptigina.

3-5 kisi ben gordum yapti vs diyor diyede yargilanmasi sacma

12. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Karşı çıkmak amacıyla söylemiyorum fakat,doping yaptı demek harcanmasını sağlamaz kendini zaten halihazırda ispatlamış sporcuları.Çünkü çok ciddi kontroller altında,uzmanları tarafından anlık kontrollerle alıyorlar doping.
    Doğrumudur,değildir.Legalmidir,hiç değildir.Onlar farklı konular tabiiki.Müsabakalara giren ve bunu meslek olarak yapan insanlar geldikleri noktalara dopingle gelmemişler en nihayetinde.Kendini spora adamış insanlardan bahsediyoruz :)
    Belli ve herkes tarafından kabul edilmiş başarıları olan profesyonel sporcular doping kelimesi geçtiği zaman gurur duyacak halleri yok fakat bu söylemler o sporcuyu harcamaz da bence.
    Ha başka bir sporcu derse ki,sadece doping kullandığı için başarılara ulaştı diye onun kendi problemidir.Pek rağbet göreceğini de zannetmiyorum o tarz söylemlerin.
    (Yanlış anlaşılmamak için tekrar ediyorum,lance aldı veya her sporcu alıyor demiyorum.Profesyonel müsabakalara katılan yarışmacılar arasında bunun kullanımı genel bir durumdur ve tahlillerde çıkmaması için üst düzey teknikler vardır)

13. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Tabii şu da var hepsi doping yaptığı için yine aralarında en iyi olan , en kapsamlı çalışan , yetenekli olan kazanıyor . Ve bu kadar başarının hepsini dopinge bağlamak da mümkün değil .

14. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    aktif spor hayatı boyunca en az 500 teste girip temiz sonuçlar alan birinin doping yapmaya ihtiyacı varmıdır aceba ?
    hele kanında %95.5 oranında oksijen taşıyabiliyorken bu haber sadece kendisini yıpratmak isteyenlerin bir uydurmasıdır kanımca ironman de yaşadığı son 1.inciliğe kadar pek bir sessizdi otoriteler şimdi yeniden birşeyler üretmeye başladılarsa ben bunda kasıt ararım

cesar çakas bunu beğendi.
  15. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Eğer senin kullandığın madde doping listesinde değilse , yeni icad edilmişse , henüz o maddeyi tespit edecek bir test mümkün değilse 500 değil 500.000 testten de geçsen dopingli çıkmazsın .

Bu işlerde process şöyledir . Önce doping maddesi icad edilir , sonra kullanılır , sonra öyle bir maddenin varlığı uluslarası olarak tespit edilir , testler geliştirilir , o madde yasaklanır . Yani o maddenin doping maddesi olarak kabulu için yalnız kullanılması yetmez . Ayrıca bu adamlar tek başına da doping yapmaz . Çok uzman doktorların eşliğinde yapılır , bu işlemler . Zaten hiç bir doping maddesi %5-6'nın üzerinde performans sağlamaz

Doping kontrolü çok pahalı bir işlemdir . Öyle 2 damla bir şeyi idrara atıp bütün doping maddelerinin varlığı ortaya çıkmaz . Her doping maddesinin varlığı için ayrı kontrol maddesi , numune vs gerekir . Kimi zaman bu işlemlerin 2500 $ civarına kadar çıktığı söyleniyor.

Bence , bu adamların doping yapmadığına inanmak saflıktır.

16. Selcuk ASLAN

Selcuk ASLAN Üye

Seviye:
    Jacques Anquetil 'in bir sözü var "Leave me in peace,everybody takes dope"
    O zaman dükkanı kapatıp gidelim biz.

17. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Dükkanı kapatmana gerek yok , her doping yapan dopingi doğru dürüst uygulayacak diye bir şey yok . Uzman eşliğinde olmalı , yoksa faydası olmaz. Bu işler çok masraflı işler

18. strongyucel

strongyucel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben yıllardır fitness sporuyla uğraşıyorum ve antranörlük yapıyorum fiziğime güvenmeme rağmen şu doping (steroids) pisliği yüzünden hiç yarışmalara katılmadım çünkü ne kadar çalışırsan çalış bu ürünleri kullanan bir rakip seni ezip geçiyor bu anlattağım durum hemen hemen bütün bireysel sporlarda geçerli. Ama ne olursa olsun bütün öğrencilerime ilk öğrettiğim bu iğrenç maddelerden uzak durmaları olur o kadar kötü maddelerki insanı kansere kısırlığa böbrek yetmezliğine ölüme... götürüyor şöyle düşününce bana dünyaları verseler sağlığımı değişmem diyorum tavsiyem kimsenin böyle pisliklere bulaşmaması...

Gülden Öztürk bunu beğendi.
  19. ALKA

ALKA Yeni Üye

Tam olarak nerde duyduğumu ve ya gördüğümü hatırlamıyorum ama bir bisikletçi "Siz bizim bu yokuşları doping almadan çıktığımızı mı sanıyorsunuz"gibi bir şey söylemiş kaynak tam belli değil ama forumda bu sözü bilen vardır.Bence de bu işler dopingsiz falan olmaz hele ki böyle üst seviyelerde.

20. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben de geçenlerde NTV Spor da gördüm bisiklet haberleri koyduklarına göre ufak da olsa bi gelişme var dedim sevindim :) Bence iddaalar gene asılsız çıkacak ve Lance 501.kere temiz olduğunu ispatlayacak