Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lance Armstrong 7 kez üst üste frans bisiklet turunu kazanırken doping kullandı mı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında orkun tulu tarafından paylaşıldı.

1. orkun tulu

orkun tulu Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu konuda 2010 faransa bisiklet turuyla ilgili konuda da ufak atışmalar olmuştu. lance in kitaplarını okudum kitapta sürekli doping testinden geçtiğini hatta karısını doğuma götürürken bile eve gelen görevlilere vakit ayırıpp rastgele doping testinden geçtiğinden bahsediyor. bu sene avukatıda lance in kariyeri boyunca 3000 den fazla doping testinden geçtiğini ve hiç birinin pozitif çıkmadığını söyledi. bu konuda şüphesi olanların ellerinde somut bir delil var mı yoksa performansının yüksek olmasından mı şüphe ediliyor. bu konuda bilgisi olan var mı?

2. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bunu bu forumda kim bilebilir ki?

Polemik yaratacak , ortalığı karıştıracak bir konu açmışsınız.

Var desek ne olacak , yok desek ne olacak

Ne sonuca ulaşacağız ? Bu iş ASO , WADA ve UCI in işi

3. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Son derece dogru :) Nedense bu konuda cogu kisi kendi fikrini test sonuclari gibi savunuyor ama fikirden baska birsey degiller.

Fransizlar zaten sampiyonluk yillarinda Armstrong u asagi indirmek icin ellerinden geleni yaptilar ama bir sey cikmadigina gore bulamamislar.

4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Çok doğru.

Lance kainatda en çok teste tabii tutulmuş sporcudur (gerçekten) :) Ve hiçbir zaman pozitif çıkmamıştır...
    Dolayısıyla herkes suçluluğu kanıtlanamadığı takdirde masumdur.

5. Eren Tublek

Eren Tublek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Degerli Bisiklet Tutkunu Dostlarim,

Camur at izi kalsin mantigi heryerde herzaman olmustur.Unutmayalim ki her insan sucu kanitlanmadigi surece masumdur.

6. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Bu doping işleri niye bizim kafamızı bu kadar yoruyor ki? UCI-WADA bu işi zaten yeterince sıkı tutuyor. Yakalanan da ceza alıyor.

Bakın biraz eğlenelim;

Sean Kelly (Şon Keli) şu anda Eurosportta Fransa turu ingilizce yayınındaki yorumcu. Çok iyi bir bisikletçi idi bir sürü başarıları var.

Kelly was positive after Paris–Brussels in 1984 and that came as a surprise because he used the urine of a mechanic. But the mechanic was using banned substances himself because he had to work long hours at night and needed the lift to stay awake.

Kelly, 1984 Paris-Brüksel yarışında dopingli bulundu. Kelly buna şaşırmıştı çünkü kendi idrarı yerine mekaniğinin idrarını doping testi için vermişti. Fakat adamcağız meğerse uzun çalışma saatleri sebibiyle doping sayılan uyarıcı ilaç kullanmış.

7. cembarlasic

cembarlasic Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kullanmadı bizzat şahidim. :)

8. orkun tulu

Seviye:
    benimde kullandığı yöününde bir düşümcm yok sadece başka bir başlıkta kullandığı yönünde ısrarcı diyaloglar olmuştu bende böylee düşünenlerin nedeen dopingli olduğunu düşündüklerini belirtmeleri için meraktan bu konuyu açtım

9. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fatih Altaylı soruları kıvamında başlıkların içi pek boş oluyor :). Ali Gelir gereken cevabı vermiş. Tartışması bile saçma.

Cem Unden bunu beğendi.
  10. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Her zaman başarıya çamur atılmıştır,bu böyledir. ( Orkun Bey,Fransızların yaptıklarından bahsediyorum,yanlış anlaşılma olmasın sakın.)

11. Celasin Telli

Celasin Telli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bende görüp merak etmiştim. Hatta doktorunda da bahsediliyordu sanırım.

orkun tulu bunu beğendi.
  12. orkun tulu

Seviye:
    benimde asıl merak ettiğim bunlar zaten
    adam kitabında nasıl çalıştığından diğer bisikletçilerden farklı olarak neler yaptığından bahsetmiş
    hatta fransızların açtığı soruşturmalardan dolayı bir fransız bisikletçi arkadaşı kendiisine fransızlar başarılı insan sevmez demiş.

bende bu iddiaların temelinde ne var bu konuda bir bilgisi olan varsa benide aydınlatsın diye açtım bu konuyu ama başlığı okuyan altındaki mesaja bakmadan sallıyo şimdilik

13. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    benim yorumum konun daha konuşulacak bir tarafı yok,sadece ne düşünüyorsunuz diye anket yapılır ,ötesi yok.

serkkan bunu beğendi.
  14. M.Kaptanbaşı

M.Kaptanbaşı Forum Demirbaşı

Seviye:
    Benim şahsi kanaatim Lance'in doping kullanmadığı yönünde. Eğer testlere yakalanmadan (çaktırmadan) kullanan birisi olsaydı son iki TDF'da da kullanır ve yine 1. olurdu. Lance'de diğer birçok kişide olmayan birkaç şey var. İnsan sınırlarını haddinden fazla zorlayan bir inat, inanç, çalışma, azim, istek vs... Yetenekleri Allah vergisi bence. Kaç kişi onun yaşadığı zorluklar karşısında yola devam edebilirdi ki?
    "Bir şey öldürmüyorsa, güçlü yapar" sözünün en bariz örneğidir bence Lance!
    En önemlisi de İNANMAK! İnanılmazı bile gerçek kılabilen bir inanç! BU ONDA VAR!

orkun tulu ve Raven_35 bunu beğendi.
  15. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    Her başarılı sporcunun maruz kaldığı bir durum yarışı düzenleyenler basının baskıları ve başarının netleşmesi akıllarda soru işareti kalmaması için mecburlar bunu yapmaya lance kullandı veya kullanmadı bizim bunu bilebilmemiz mümkün değil zaten :) sonuçta herkes işini yapıyor gazetecilerde ortaya birşeyler atıp haber yapmışlar :)

16. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bence Lance in dopingi kendi motivasyonudur, pedal çevirirken girdiği ruh hali ve büründüğü ruhsal durumu bakışlarından fark edebilirsiniz.
    Gereksiz bir Topic olmuş :rolleyes:

17. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Gereksiz demeyelim yahu hepten :) Arkadaşımız yeni ilgilenen birisi olabilir o yüzden merak edip sormuş olabilir.
    Lance'in zaten doğuştan oldukça gelişmiş bir kalbe ve VO2max'e sahip olduğu sanırım 16 yaşında yapılan bir testle ortaya çıkmış.Zaten Lance'in 2.liği dahi kabul etmeme gibi bir kazanma isteği var.Bunu defalarca kendisi belirtmiştir.Hatta bir yerde okumuştum sanırım kitabındaydı emin değilim,şöyle diyordu."Benim için 2.olmakla sonuncu olmak arasında fark yoktur.Kazanan sadece bir kişidir."yani tam cümleyi toparlayamamış olabilirim ama böyle bir şeylerdi.Yani düşünün bu adam 2.liği dahi başarı saymıyor.Böyle bir kazanma arzusu var.Arkadaşlarımızında dediği gibi inanılmaz çalışan bir adam.Diyor ki;"Bana Fransa Turu'nun ertesi günü bir sonraki tura ne zaman hazırlanmaya başlayacaksınız diye sorsalar cevabım ertesi gün olur."diyor.Adam diğer bisikletçiler gibi ölü sezon yani sezon dışı diye bilmiyor.
    "Kar yağışı altında Alpler de defalarca bisiklet sürdüm fakat orda başka hiç bir bisikletçiyle karşılaşmadım."İşte işin özü sanırım bu cümlede...

18. orkun tulu

Seviye:
    sadece konunun başlığını okuyan arkadaşların böyle tepki vermesini normal karşılıyorum benim konuyu açmamadaki amacım 2010 fransa bisiklet turu ile ilgili konuda lance in doping kullandığını idda eden arkadaşların neden böyle düşündüklerini merak etmemdi sadece ama sanırım konuyu tam ifade edecek başlığı yazıya dökmekte zorlandım bu yüzdende konu tam istediğim yere gelmedi

19. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    kişisel fikrim Lance'in doping kullandığı yönünde ama yakalanmadığına göre masumdur

20. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Ünlü portakal suyu ile yarış kazanılmaz sözü aklıma geldi. :)