laktik asit!!! Faktörü

Specter1

Daimi Üye
Tepki
113
Verdiğin faydalı bilgiler için teşekkür cem abi.
Bende bişeyi merak ediyorum;
Antremandan sonra amino asit hapları veya karbonhidrat tozu ne kadar fayda sağlar? Bir de antremandan önce strecing hareketlerinin faydalı olduğunu duydum ne derece doğrudur ?

• Beğen
Tepkiler: Cem Anamurluoğlu
Scudo
Tepki
61
@ali bayrak

Zararı olmaz, hatta antrenmanın süresi ve şiddetine göre almak elzem de olabilir, ama tablet yerine süt, yoğurt, yumurta gibi kaliteli protein kaynakları da öncelikle düşünülebilir.

Selamlar..

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci
Tepki
61
@Burçak Erbil

Rica ederim :in: Spora yeni başlayan bir kişinin laktat eşiği genellikle %90-91 MaxHR seviyelerindedir, ben de %91'i baz alarak antrenman nabız aralıkları verdim. Antrenmanla laktat eşiği %95'lere kadar çıkabiliyor, daha ileri de gidebilir.

Selamlar..

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci
Tepki
61
@arif büyük

Vücudumuzda glikojen karaciğerde en fazla 400 kalori, kaslarda ise 1500 kalori olarak depolanabiliyor. Antrenmanda hangisinin kullanılacağı, sporcunun kondisyon durumuna, antrenmanın şiddeti ve süresine gore değişiyor.

Fruktoz karaciğerdeki glikojen depoları için iyiyken, kaslardaki glikojen depoları için glikoz ve sukroz (sofra şekeri) daha iyidir.

Fruktoz meyvelerde bulunur, kana daha yavaş karışır ve karaciğerde glikoza çevrildikten sonra enerji olarak kullanılır. Ama glikoz veya glikoz polimerleri kadar hızlı bir yenileyici değildir.

Karbonhidrat tozlarında da glikoz polimerleri var. Mideyi daha çabuk terkeder ve sindirim problemi daha azdır. Diğerleri kadar tatlı değildir, içimi daha kolaydır.

Antrenmanda hangi glikojen kaynakları kullanıldıysa ona göre bir antrenman sonrası içeceği hazırlamak, gerekiyorsa fruktoz eklemek en doğrusu. Karbonhidrat oranı %6-8 aralığında olabilir ama bazı sporcular %20'ye kadar değerleri de tolere edebiliyor.

Karbonhidrat tozu yoksa da glikoz olarak üzüm suyu (%15 KH) kullanılabilir, fruktoz için elma suyu (%11 KH). Hiçbiri yoksa da şekerli ne olursa olsun birşeyler alınmalı.

Bazı jellerde de sadece glikoz varken bazılarında glikoz-fruktoz karışımı, bazılarında da buna ilave bcaa'lar da bulunabiliyor. En ideali sonuncusu tabi.

Zamanlama olarak da, antrenmandan sonraki 4 saat içinde glikojen depolarının dolma hızı yüksek seviyelerde kalır. Ama bunun da ilk iki saati, onun da ilk 30 dk.sı çok önemli. Yenileme hızı zaman geçtikçe azalıyor. Antrenmandan sonra olabildiğince çabuk yenilemeye başlamak gerekli. İlk saatlerde glisemik indeksi yüksek gıdalarla, tercihen sıvı şeklinde.

Miktar olarak, 4 saat boyunca kilo başına 3-6 gr karbonhidrat almak lazım. 65 kg bir sporcu için 200-400 gr demek. Tabi antrenmanda harcanan kaloriyi de dikkate alıp aşırıya kaçmamak gerek.

Esnetme de çok faydalı tabi, 15-20 dk ısındıktan sonra asıl antrenmana geçmeden önce ve antrenman sonrasında her zaman yapılmalı.

Seneye inşallah seni tekrar klüpte görmek istiyoruz :)

Selamlar..

Specter1

Daimi Üye
Tepki
113
Cem abi,gerçekten merak ettiğim birçok bilgiyi buldum.Yazdıklarını bilgisayarımda bir dosyada topluyorum.
-Valla takımda böyle bir antrenörümüz varken bize sadece pedal çevirmek düşüyor.Seneye iyi bir sezon düşünüyorum bakalım :)

uğurcan gültekin

Daimi Üye
Tepki
269
@Cem Anamurluoğlu

sevgili kardeşim
çoğu bisiklet sevdalısı kara düzen çalışırken ve salt kendi yaptığını doğru sanırken, yanlışsın lafını duymaktan haz etmezken, önerilere kendini kapalı tutarken ;sizin bilimsel ve denenmiş son derece faideli yazılarınızı okumak gerçekten keyif veriyor. umarım çevrenizdeki özellikle gençler sizden faide ederler. ve umarım sizin gibi bilinçli bisiklet sevdalılarının sayısı artar ve sizlerin vesilesi ile bisiklet sporu hak ettiği seçkin yerine gelir.

selam ve dua ile

Tepki
0
antrenmana başlamadan yaklaşik bir saat once tulum peynırı ye. bende işe yarıyor arkadaslarıma da tavsıye ettım onlarda da ıse yaradı sende bı dene ıstersen. ama sadece tulum peynırı dıger peynırler degıl.