Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Laf çok bilim yok !

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Soner Sarihan tarafından paylaşıldı.

1. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bilim teknik dergisinin bu ayki sayısındaki bir makalede ;
    Türkiye nin bilimsel makale yeterliliği açısından toplam üretiminin , Amerika nın
    Stanford üniversitesinin 80 kat gerisinde kaldığını öğrendim. Ayrıca İsrail in 5 kat , nüfusu sadece 3 milyon olan İrlanda nın 30 kat gerisindeyiz.
    ( dış güçler tek tek her bir akademisyenimizin beynine girip makale üretmelerini engellemiş her halde )
    Kendimize yalan söylemeyi bırakana kadar gelişmekte olmaktan , gelişmiş olmaya asla geçemeyeceğiz.
    Tek bir üniversite 80 kat fark atmış. İlk 500 üniversite arasında tek bir Türk üniversitesi de yok. Yapacak çok şey var , konuşacak bir şey kalmamış artık.

Bur@k ve t-genc bunu beğendi.
  2. basri

basri Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ülkemiz'de bilim politikasının öncüsü olan üniversiteler ne zaman kendi içlerindeki didişmeleri bırakır, siyasi kadrolaşmalardan, adam kayırmaktan ve koltuk sevdasından uzaklaşıp "salt bilim" mantığıyla çalışmaya başlarlar ve tekrar insan sevgisi taşımaya, bilgi aktarmaya, vermeye başlarlarsa bu ülkede çok güzel bilim yapılır, makale de çıkar. Ama görüyorum ve 14 yıl da içinde çalışmaya çalıştım ki olmadı, üniversitelerde bilimden başka herşey yapılır hale geldi!

Yazık! çok yazık! :(

3. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bence kültürümüzün bilimle olan ilişkisi çok önemli.Bilim bizde eskiden beri ikinci planda kalmıştır.Hala da öyle.
    Bilime meraklı bir insan olarak ne zaman birileriyle (hayatım boyunca 2 ya da 3 kere oldu) bilimsel bir şeyler konuşacak olsak, çoğu kez kurulan son cümleler "Allahın işine karışmamak lazım" gibi gereksiz esprilerle sonlanıyor ve konu kapanıyor.
    Şahsi gözlemlerime göre bilimi müslümanlığa aykırı görenlerin sayısı da az değil.Çünkü çeliştiği düşünülüyor.Bence hiç bir çelişki yok, sadece bilim hala gelişmekte ve bilimin bildikleri bilmedikleri yanında bir hiç.
    Bilim geliştikçe bu çelişkilerin de azalacağını tahmin ve umut etmekteyim. Herkese bol araştırmalı ve de pedallamalı günler...

Ayrıca www.biltek.tubitak.gov.tr adresi de çok kapsamlı.Merak ettiğimiz, kafamıza takılan tüm bilimsel şeylerin cevabını bulabiliyorsunuz.

4. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Tabii en kolay çözüm yoludur. Dindar insanlara suç atıp bilim onlar yüzünden gelişmiyor demek. Şiddetle kınıyorum. Dinin bilimle çeliştiğini düşünenler din ve dünya (Burada bilim dediğimiz şey) konularında cahil olanlardır. Bu forumun eski üyelerinden ve eski yöneticilerinden olarak bu tarz konuşmalar yapmaktan sizi tenzih ederim. Önyargı ve husumet dolu bu tarz sözleri sarf etmekten dini ve dünyevi görüşleri ne olursa olsun bütün halkımızın imtina etmesi gerektiği kanaatindeyim.

Asıl konuya gelince, üniversitede 3. sınıftayım. Bilimsel çalışma yapılmıyor değil. Öğrenciler bile yapıyorlar ancak hem yüksek seviyede değeri haiz çalışmalar az yapılıyor hem de pek çok öğretim görevlisi politik tartışmalara karışıp siyasete bulaşmayı, ideolojik yaklaşımlarla insanları bilimden uzaklaştırmayı, para-pul derdine düşüp de özel işleriyle uğraşmayı bilimsel çalışmalara tercih ediyorlar.

5. t-genc

t-genc Forum Bağımlısı

Seviye:
    türkiyede çoğu kişi medyaya önem verdiğinden "gelişmiş" hiç olamayacağız böyle giderse.hep "gelişeceğiz".

6. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    1- "Dindar insanlara suç atıp bilim onlar yüzünden gelişmiyor" Bu yazımın neresinde geçiyor veya hangi cümleden bu anlamı çıkarttın?

2- "Dinin bilimle çeliştiğini düşünenler din ve dünya (Burada bilim dediğimiz şey) konularında cahil olanlardır."Yazmışsın ki buna ben de katılıyorum.Aykırı birşey yazdım mı?

3- Gereksiz yere sertlik yapıyorsun.Bence yazıyı daha bi özümseyip okursan sorun ortadan kalkacak.

4-Yazım tarzım galiba sert olmuş ama anlam olarak bir sertlik veya kabalığın olduğunu düşünmüyorum.

5-Yazımdan inançlarım hakkında yanlış anlaşılmalar olabilir."Kimin ne düşündüğü umrumda değil" diyenlerden değilim.Dışarıdan doğru algılanmak ve tanınmak isterim.Bu yüzden olası yanlış düşüncelerin yanlış olduğunu belirtirim :)

6-"Bu tarz konuşmalar yapmaktan sizi tenzih ederim" demişsin tarzımı ve yazımdan ne anladığını kısaca açıklarsan sevinirim.

7-' "Allahın işine karışmamak lazım" gibi gereksiz esprilerle sonlanıyor ' Dedim Bu cümlede gereksizden kasıt olan espridir. Bunu yanlış anlama ihtimalin olabilir?

8-Tüm bu açıklamalarıma rağmen yazım seni üzdüyse yine de özür dilerim.

7. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Hmm, doğru söylüyorsun. Fazla sert çıkmışım, hem de galiba aynı şeyleri düşünüyoruz. Acele davranmışım, özümsemeden yorum yapmışım. Özür dilerim. Hakkını helal et. :)

Ancak söylediklerim çevredeki pekçok kişi (çevre derken forum değil, heryer) için geçerlidir.

8. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Rica ederim.Anlayışın için teşekkürler.

9. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    hocam haklısın türkiye de bilimsel makale sayısı gerçekten çok az, fakat burda bişiye dikkat çekmek istiyorum ki o da, Stanford gibi köklü, asırlık bir ünivesitenin neredeyse türkiyedeki 20 üniversitenin sahip olduğu öğretim görevlisine sahip olduğu; abartmıyorum belki az bile dedim....

makale sayımız son zamanlarda bi artış içine girdi; fakat hala bazı yayınlarımız yurtdışında hiç itibar görmüyor, hatta okunmaya bile yeltenilmiyor...

bu arada bişi daa var; ilk 500 sıralaması çeşitli kaynaklarda çeşitli koşullar baz alınarak yapılıyor. bu listelerin hepsinde İstanbul Üniversitesi bildiğim kadarıyla bulunuyor. bunun yanında kimi listelerde Bilkent, Boğaziçi, Fatih gibi seçkin üni.ler de yer alıyor....

sevgiler...

Soner Sarihan bunu beğendi.