L-Karnitin

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Burç Deniz

müsabık bir sporcusunuz,ayrıca yaptığınız branş ,güreş,boks,halter vs gibi kilo bazlı değil,yani siklet yok,neden hızlı kilo verme gereği duydunuz ?

Scudo
Tepki
74
O kısmı biraz hüzünlü.Ben maalesef boğazını çok tutamayan biriyim açıkçası.Birde yapı olarak yediklerimi zor eritiyorum sanki.Yani ne yesem yarıyor diyebilirim.Mesela sabah kahvaltı edip antrenmana çıkardık.140 km yüksek tempo,arkadaşların hemen hepsi acıkır,susar,şekeri düşer di.Ben 500 gr su ile antrenmanı bitiridim.Acıkmazdım bile,ama diğer zamanlarda çok abur cubur yerdim.Yarışlardada bişey yemezdim,su takviyeside alamazdık.Ama kilo verme sürecim çok yavaş işlerdi.L-carnitin sayesinde bu sorundan kurtulmuştum.

• Beğen
Tepkiler: berk öndül
Tepki
0
@Fırat Dizman

Bu forumu okudum, bazi yanlis dusunceler var. Egzersiz bilimi ve beslenme okudum. Bu tarz urunlerin Ar-Ge sinde calisiyorum.
Tabiki para odakli cok urun var. L-Carnitine bunlardan biri. Bilimsel bir kanıt yok. Fermantasyonla uretiliyor. yani bir cesit kimyasal.
Ama bircok besin destegi dusundugunuzden daha dogal ve gerekli.
Once sporcu beslenmesinin amaci nedir sorusuna dogru cevabi vermek lazim. Dogru cevap eksilenleri yerine koymak degil, vucudu anabolik(yapıcı) tutmaktır. tabi anabolik tabiri herkese anabolik steroitleri cagristiriyor ama degil. vucut devamlı bir yıkım/yapım (anabolic/catabolic)durumundadir. eger yapıcı anabolik fazda kalirsaniz antramanlarda verim olur, zamanında toparlanabilir ve ustune koyarsiniz.
Whey protein sutte bulunan bir proteindir. (2 protein var digeri casein (kasar, beyaz peynir yogurttaki protein)
ultrafiltrasyon denen bir cesit fiziksel filtreleme ile uretilir.
Dogaldir.

insan vucudu arabadaki devir saati gibi isler, nasil arabayi devirli kullanirsaniz daha cok benzin yakar, insan vucududa fiziksel performans, stress, hastalik gibi durumlarda ekstra proteine ihtiyac duyar.

Yaga donusmesi meselesine gelirsek, vucutta en az yaga donusen sey proteindir. heleki NPU (net protein utilization)su ve Biyolojik degeri yuksek proteinlerde bu cok dusuktur. ayrica thermogenic effecti cok daha yuksektir.

Onemli olan hangi protein kaynagini ne zaman almak gerektigidir. Ayni sekilde karonhidratlar ve yaglar icinde bu gecerlidir.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@ozgur sahin

dedğiniz bilimi üniversitede bende gördüm,tabi sizin hangi bölümü okuduğunuzu biilmediğimden hakkında birşey diyemiyeceğim,merak ettiğim şey önce fazla proteinin vüctta ne olduğunu açıklamanız,ikincisi tamamen doğal dedğiniz, proteninin neden raflardan almamız gerektiği,ben kullnılmasında demedim,n
evet ,yoğunlaştırılabilir,vücudun okadar proteinede ihtiyacıda yok,ayrıca karnitin için gerekli bir madde demişşiniz,bende inkar etmedim,ama tablet olarak alınmasının espirisi yok dedim,ve doğal yollada bu iş yeterli olabileceğini...ayrıca anabolic konu bu işi bilmeyer için çağırıştırabileceği bir konu.bir de siz,bitkisel ve hg içeren doğal proteinleri saymıyorsunuz sanırım,2 çeşit protein var derken

bozokaydin

Daimi Üye
Tepki
156
L-carnitin, evet işe yarıyor, ama yüzde kaç işe yarıyor? Referans gösterilen testlerde günde kaç mg ne kadar nasıl alınmış yüzde kaç fayda kullanmayanlara göre görülmüş? Yüzde 10 mu yüzde 1 mi yüzde 0.1 mi?

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
öncelikle şunu açığa kavuşturmak gerek,ne için? yağ yakımı ,zayıflamak içinmi,sportif performansa etkimi?,birde ağızdan alımlarda emilim,transfer oranı nedir???

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Lcarnitin için işe yaramadığına dair bir çok yazı mevcut. Ama ben kendi deneyimimle faydalı olduğunu düşünüyorum.
Fırat'ın sorusuna gelirsen 3 ü de yani hem yağ yakımını arttırmak hem performans artışı ve zayıflamak, ama onun dışında öne çıkmayan daha önemli özellikleri de var, kalp damar sistemine ve dolaşıma faydası, bir nevi antioksidan gibi iş görmesi gibi.

Tepki
1
@bozokaydin

Eger düzgün markalar ve güzel ürünler kullanılırsa gerçekten işe yarıyor..

122 kg dan 75 kg ya düşmüş biri olarak şu ürünleri tavsiye edebilirim. Umarım bir sakınacı yoktur firma ismi vermemde..

Ultimate Nutrition CLA
Universal Carnitech L-Carnitine
Ultimate L-Carnitine

Bu 3 ürünü aşırı tavsiye ederim. CLA yı ben sürekli olarak şu an bile kullanıyorum. Tavsiye ettigim arkadaşlarımda çok memnun kaldılar. Kesinlikle bir yan etkisini görmedim, acıktırma, kan şekeri düşümü, performansa etkisi vs.. Hatta bunlar haricinde ben Ultimate markasının Carb Block ürününüde çok karbonhidrat tükettigim günlerde aldım.

Size önerim L-carnitine alırken sıvı almanız yönünde olcaktır.. Kapsüller Böbrekleri yordugundan ileri zamanlarda sıkıntı yaratacagı düşüncesindeyim.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
benim demek istediğim şu: carnitinden beklenen çok fazla ,yani,süper bir ürün filan olmadığı,fazlaca abartıldı,insanların en zayıf yeri: yağ yakmak ,acısız olarak,kas yapmak,acısız olarak,performans arttırmak acısız olarak,açık söylemek gerekirse,insanların ..... yemedeği zaman hep kimyasal ve doğal yiyeceklerde aranıyor o mucizeyi ,ama başta çalışmaktan geçtiği unutulmuş veya atlanmaya çalışılmış,ama acı çekmeden hiçbirinin olamıyacağı aşikar,beslenme tabiki ayrılmaz bir parçası ,başarının anahtarlarından sadece bir tanesi,öyle mucizevi bir madde yok daha bu işleri tek başına yapsın.
şimdide yeni bir şey çıktı adını unuttum,ses dalgalarınla yağ hücrelerini sıkılaştırıyor,sen yatıyorsun,ama okadar,kilo aynı sadece hacimi küçültüyor,yani para kazanma,veya zenginden parayı nasıl alırımın yeni adı diyelim.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
bakın arkadaşlar: kullnıcı yorumlarına çok itibar edemiyorum,çünkü : bilimsel araştırmalar böyle yorumlanıp,sonuçlandırılmaz.yani,denek yorumunla pek katkı yapmaz,vücudunda ,fizyolojik ve biyolojik değişikler,araştırıcı tarafından gözle olsun,çeşitli cihazlarla,kan,hormon testlerinle sonuçlandırılıp,kamuoyuna sunulur.buda yaş grubu,cinsiyet ,yaş,yapılan egzersiz,vsvs birsürü standart ve istatistik tutulur,ardından yeter sayı bulunup istenilene ulaşılır.Bilimse araştırmanın basamakları ve zamanı vardır,yoksa iş ortopedi doktoru,ile kırıkçı çıkıkçı tabir edilen kişiler ile aradaki farka benzer.Bunları bilelim ve öyle konuşalım...

Eren AYDIN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.279
Valla herkes faydasını zararını falan tartışmış genelde ama benim şu şekilde bir sorum olacaktı.
Hardline marka 1000ml. sıvı L-Karnitin aldım.
Haftasonları cumartesi pazar günleri uzun süreli bisiklete biniyorum. Yağ yakımı için L-Karnitin i ne zaman ve ne miktarda kullanmalıyım?

Tepki
1
@Fırat Dizman

tabikide.. her insanda tepkiside farklıdır.. 2 insan ele alalım aynı yemekler aynı aktıvıtelerde bulunsunlar aynı mıkdarda ılac alsınlar birinde kalp ritmini bozmazken digerinde bozabılır hepimizin genleri farklı neticede.. Ben kullanmayı düşünen arkadaşlara kullandıgım ürünleri ve aldıgım neticeleri söyledim.

Bu ilaçları alırkende diyetisyenim bilgisinde aldım. Kendisi Meşur bir diyetisyendir ve Bir kaç gazetede köşe yazıları her gün mevcuttur. .

İlaçları almadan önce kan testi ve aldıktan sonrada kan testı yaptırdım. Bana bir yan etkisi,zararı olmadı.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Sercan Keklik

yazım size hitaben olmadı,sizin yazınızın altında olması belki öyle düşünmene yol açmış olabilir,ama çok fazla kulaktan duyma ve şişirme haberi,bilimsel makale gibi yazan arkadaşımız,kardeşimiz ,büyüğümüz var,biraz daha dikkat anlamında yazdım,çünkü insanlar burada yazanlara itibar edip uyguluyor.

• Beğen
Tepkiler: Sercan Keklik
Tepki
1
haklısınız ;) bende elimden geldigince paylaşıp dogru düzgün ve mümkün oldugunca bünyelere az zarar vericek markaları önerdim. Tekrardan hatırlatıyorum kullanmadan önce mümkünse bi check up yapılması en güzelidir.. Paldır küldür kullanım yerine.

berk öndül

Aktif Üye
Tepki
50
Bir şey sormak istiyorum bende bilgisi olanlara ve kullananlara? Bu ürünün kullandığımızda antreman önce aldıktan sonra antreman sırasında ortalama ne kadar bir sürü enerji sağlıyor?

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@berk öndül

düşündüğün anlamda tek başına enerji veren bir madde değil,bazı reaksiyonlar sonucu birşeyler oluyor.Tabi bu enerjiden ne anladığına ,ne beklediğine göre değişir...

berk öndül

Aktif Üye
Tepki
50
benim bahsettiğim enerji daha çok güç , kuvvet türünden bir enerji

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@berk öndül

öyle bir etkisi yok...bence onu antrenanm yaparak ve doğal beslenerek yapın:yumurta,bal,pekmez,mevsim sebze ve meyvesi,kırmızı ve beyaz et,tahıllar,süt ,yoğurt,doğru ve iyi bir sabah kahvaltısı,,şu an ki gençlerin en eksik kısmı,ondan başlayın.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Gürgün
Tepki
18
Fırat beyin dediği gibi insanların doğal beslenmesi mevsimsel sebze ve meyveleri, aşırı olmamak kaydı ile sıvı yağ tüketmesi(yağdan korkmayın vücudun esansiyel yağ asitlerine de ihtiyacı var), et-süt-yumurta-peynir-yoğurt gibi besinlerden de sağlıklı ölçülerde alması formunu korumasına yardımcı olacaktır. Kahvaltı hayatımızda atlanmaması gereken bir öğün bunu da eklemeden geçemeyeceğim. Günümüzde herkes unutuyor, görmezden geliyor kahvaltıyı halbuki en önemli öğün.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Dizman