Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

L-Carnitine, Damarların Tıkanmasına Yol Açıyor(muş)

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Emre Sertkaya tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Geçenlerde televızyonda bir bayan carnıtınenın fazlalıgı damar tıkanıklıgına yol actıgını ve bu haberın uzmanlar tarafından 2013 yılında ortaya cıktıgını belırtmıstı . biraz araştırıyım dedım bu yazı cıktı bayan da aynısını demişti okuyun belki yararı olur . Özellikle son 3 maddeye dikkat !

L-Carnitine, sporla, sağlıkla ilgili internet sayfalarında karşımıza sık çıkan bir ürün. Enerji sağladığı ileri sürülen içkilerin bazılarında da var bu madde. Neye yararmış ?

İddialar:

• Hücrelerde meydana gelen zehirli atıkları atarak birikmelerini önler.

• Vücutta depolanmış yağların yakımını hızlandırır, kasların performansını artırır.

• Kaslar için enerji kaynağıdır. Uzun süreli ve kas gücünün kullanıldığı egzersizlerde enerji seviyesini fazlalaştırarak önemli bir performans artışını sağlar.

Daha bir çok şeyler…

Ancak, araştırmalardan gelen yeni bilgiler, L-Carnitine konusunda başka şeyleri de bilmemiz gerektiğini düşündürüyor:

Etlerde bulunan L-Carnitine, barsaklarımızdaki bakteriler tarafından Trimetilamino-N-oksid’e (TMAO) çevrilmektedir. (“Carnitin” kelimesindeki “Carne”, İtalyancada “et” anlamına gelir)

Araştırmalar,bunun, damar tıkanıklığına yol açtığını düşündürmektedir.

Bu güne kadar kırmızı et yemenin sadece içinde bulunan yağ nedeniyle damar tıkanıklıklarına yol açtığı bilinirdi. Böylece etteki L-Carnitine’den oluşan maddenin de bu olumsuzluğu arttırdığı anlaşılmaktadır.

Cleveland Clinic’ten Stanley Haren ,L-Carnitine’in barsaklarda kendini tüketen bakterilerin çoğalmasına da yol açtığını , bu şekilde daha fazla damar tıkayan TMAO oluştuğunu göstermiştir. Veganların barsağında carnitine’den TMAO üretiminin daha az miktarda gerçekleştiği de anlaşılmış.

Bu konuda fare deneyleri yapan Haren ve arkadaşları, TMAO ve L-Carnitine’in kolesterolun, hücrelerin dışına atılmasını engelleyerek damar tıkanmalarına yol açtıklarını anlamışlar.

Bazı gerçekleri daha bilirsek L-Carnitine tüketmemizin gereksizliğini daha iyi anlarız:

1.L-Carnitine, böbreklerde ve karaciğerde gıdalarla aldığımız lysine ve methionin adlı iki amino asiden yeterince üretilir.

2. Vanderbilt Universitesi, “ Dietary Supplements” bölümü, insanların için dışardan fazladan L-Carnitin almak gereksiz olduğu nu açıklamıştır.

3.Bu madde, ancak böbrekleri ve karaciğerleri ,bu maddeyi üretemeyecekl kadar hasta olanlara verilmelidir.

kaynak : http://selcukerez.com/wordpress/?p=1046

2. M. Mert Babayiğit

M. Mert Babayiğit Aktif Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Fazlasının zararı olmayan hiçbir şey yok ki:)L carnitinein bana göre amacı belli; spor yaparken belli bir yere kadar yağ yakımı sağladıktan sonra
    anca son kalan zor yakılacak yağlar için kullanılır(mesela yağ oranı azaldı iş karın kasını çıkarmaya kaldı) yoksa normalde ter atsan nabzını
    belli seviyelerde tutup kilo versen gerek yok bu maddeye.Buna para vereceğine vücudun için daha gerekli olan dengeli beslenmeye para ayırırsın.
    Son yağ yakımı da herhalde 1 ay civarı olur anca o zaman kullanılır.Genel olarak düzenli kullanımda vücut bir yerden sonra alışır tepki
    vermemeye başlar böyle maddelere.

3. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    L- carnitine damar tıkanıklığına yol açmaz. Dünya da sporcu ürünlerine karşı müthiş bir karalama vardır. Şöyle ki her şeyin abartısı fazlası elbette zararlıdır. Dediğiniz gibi carnitine kırmızı et de bulunur. O zaman kırmızı ette mi yemiyah. Karnitin in kullanım şeklini doğru yaparsınız damar tıkamaz damar '' açar '' . Nedeni ise vücutta bir damar çeşidi bulunur . ( damarın tıbbi ismini yanlış telafuzdan dolayı yazamıyorum koronelater gibi birşey olması lazım) bunlar kendini yenileyen damarlardır. Sizin alacağınız ürün ve yapacağınız spor damarları zorlar , bu zorlanma sonucu damarlar kan göndermekte zorlanırlar. vücut da bu yetersizliği aşmak için kendi yeni ''yollarını'' oluşturur. Yani damarlarınız büyümeye ve yeni yollar oluşturmaya başlar. Eğer ince derili iseniz bunu bizzat gözlerinizle görürsünüz. Alacağınız sporcu ürünlerini yeter derecede kullanırsanız böyle damar tıkanıklığı gibi ağır etkiler görmezsiniz. ( istisnalar hariç) aynı şeyi protein glutamin creatin vb ürünler içinde söylenip durur. Eminim ki yediğimiz çikolatalar gofretler sporcu ürünlerinden daha zararlı.3. madde de böbrekleri karaciğerleri üretemeyecek kadar hasta olanlara verilmeli denmiş, oda doğrudur ama vücut bu maddenin büyük kısmını dışarıdan besinler ile alır ve eğer spor yapıyorsanız - ki bisiklet sporu en çok bacakları çalıştırır ve en büyük ikinci kas grubu bacak- vucüt olandan daha fazlasını istemek zorunda kalacaktır. Bu durumda sporcu ürünleri kaçınılmaz olacak. Damarlar sanılanın aksine aktif bir yapıdadır eğer çalıştırırsanız damarlarınız size karşılığını verecektir Bu sebepledirki sporcular kalp damar hastalıklarına çok yakalanmazlar. Kortizon yada steroid den uzak durunuz. Sınırı aşmadığınız sürece düzenli kullanırsanız faydasını görürsünüz. İyi sporlar.

4. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yazının bilimsel yanına saygı duyarım doğrudur ancak bencede supplementler yeterli alındığı sürece hiç bir sıkıntı yaratmıyor, önemli olan steroidten uzak durulması. Bizim insanımızda şöyle bir kanı var, supplement reklamlarındaki kas yığını insanların protein tozu yada diğerleriyle o hale geldiği düşüncesi oluşuyor, ondan sonra protein tozu, amino asit zararlı uzak durun düşüncesi oluşuyor.

5. Emre Sertkaya

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    dan sonrasını fazla okumadım . uzmanlar bunu deneylerle ortaya cıkarmıs verdıgınız orneklerde sankı dogruymus gibi çarpıtıyorsunuz dıyosunuzkı o zaman kırmızı ette yemıyah . Yıceksın ,fazla yemıceksın ama bu carnıtıneyı de kullanacaksın ama fazla kullanmayacaksın anlamına gelmez . Milleti yanlıs yonlendırmeyın . Ha parası cok gelen alsın kullansın benı ılgılendırmez . Bir de dıger arkadas proteın tozu felan fılana kaymıs konunun onla ne alakası var konu çok dagılıyo . Bu konu sadece l carnitine ile ilgili proteın tozuydu amıno asıtı kreatını farklı seyler onları baska baslık altında tartısalım lutfen .

6. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bilgi almak istiyorsanız konunun tamamını okursunuz. Hem soru sormuşsunuz hemde verdiğimiz cevabı konu çarptırıyor bilmem ne yaptırıyor diye sorgulamışsınız. Çok biliyorsanız niye sordunuz? Yaptığımız bir latife ( yemiyah) ile değerlendirme mi yapılır? Madem biliyorsun niye yok milleti yanlış yönlendirmeyin yazıyorsun? Kimseyi yanlış yönlendirmiyorum , yazdıklarımın da arkasındayım. Verdiğim örnekler '' DOĞRU'' ve hiçbir şeyi çarptırmıyorum. Onlar bilimsel konuşuyorsa bende bilimsel konuştum. Kimseye de al kullan demiyorum isteyen alır kullanır. İnsan gibi yönlendirdik dediğin lafa bak. Yazdılarımında yüzde 99 u karnitin ile ilgili. Ama malesefki karşımdakini bilgilendirme! '' Gafletine '' düşüp başka konulara da değinmişim , afedersin yani. Tek cevap istiyorsan günde 10 ölçek kullanırsan damarı tıkar, 2 ölçek kullanırsan tıkamaz sanırım yeterli olacaktır bu cevap sana.

7. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yanlış anlamışsınız, L carnitinde protein tozu ve amino asit yada creatine gibi ürünler supplement başlığı altında besin takviyesi olduğu için genelleme yaptım.

Emre Sertkaya bunu beğendi.
  8. yasin çalış

yasin çalış Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    arkadaşlar lekarnitin kullanıyorum ben optimum 3000 mg hemde gerçekten faydasını görürsünüz ama dediği gibi her şeyin fazlası zarar 2 porsiyon halinde 3 günde 1 içiyorum ve düzenli spor yapmanız gerkiyo öyle içiyim yatıyım hesabı yapmayın hiç

Ferhat Köse bunu beğendi.
  9. Emre Sertkaya

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    tamam reıs haklısın .

10. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Senin demenle haklı olmam delikanlı , tabiki haklıyım.

11. Emre Sertkaya

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Haklısın dıyorum verdıgın cevaba bak atarlı atarlı her seye cevap verıyorsun . uzatma lutfen .

12. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sen adap kuralları içinde cevap verseydin bende aynı şekilde adap lı cevap verirdim.

13. Emre Sertkaya

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben gayet adaplı cevap verdım senın uslubun da sorun var . Neyse yonetıcı bırıne dıyım konuyu kapatsın sayende konunun içine edildi . Konu konuluktan cıktı 2lı tartısmaya dondu ıstersenız adana da bulusalım karsılıklı bırseyler ıcerek muhabbet edelım .

Serrchi bunu beğendi.
  14. Ali Pülhan

Ali Pülhan Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben yola çıkmadan önce haşlanmış bir yumurta bir orta boy patates ve küçük bir kase tahin pekmez yiyorum, yol için yanımada sulandırdığım 1 lt lik pekmez karışımı su ile bir tanede izotonik içecek alıyorum, yolda kısa molalar için kuru incir ve kuru üzüm muhakkak bulunur, ben yapay destekleyici maddeleri kullanma taraftarı değilim heleki genç kardeşlerimizin kullanmaması bence daha iyi, bunun yerine doğal yiyecekler ve kendi hazırladığımız içecekler çok daha sağlıklı ve yeterli bence.

beyhan.dikici bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.