Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kusura bakmayın

Konu, 'Trek' kısmında enis57 tarafından paylaşıldı.

1. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaslar ,
    anlayamadığım bir konu var buda tecrübesizliğimden kaynaklanıyor.bisikletim 4500.bildiğiniz gibi v fren sistemi var.fakat fren konuları ile tüm konulara baktım hidrolik fren ve disk fren sistemini hala birbirinde ayırmış değilim.sistem arasındaki fark nedir.dağ taş gezmeyi tercih ediyorum bana hangisi uygun olur.

şimdiden herkese tşkler

2. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Bisikletlerde genelde iki tip fren sistemi görülmektedir. Bunlar Disk fren ve V fren olmak üzere ikiye ayrılırlar. Disk frenlerde kendi aralarında mekanik disk ve hidrolik disk olmak üzere ikiyi ayrılırlar.

V-fren; bisikletin kadrosuna monte edilen fren bacakları ve bu fren bacaklarına monte edilmiş fren papuçlarını tel ile çektirerek, papuçların jantların yanaklarını sıkıştırarak frenlemenin gerçekleştiği bir fren sistemidir. Avantajları arasında, bisiklette hafif bir yapıya sahip olmakla beraber ekonomik bir fren sistemi olup, en yaygın görülenler arasındadır.
    Mekanik disk, aynı v-frendeki gibi bir fren telinin kaliper yardımıyla bir diske komut ederek durdurmayı sağlayan sistemdir. Bu fren sisteminin v-frene göre pek avantajı olmamakla beraber gereksiz yere ağırlığı artırdığı gibi, lüks donanım olarak zannedilip fazladan para harcamamıza sebep olur.

Hidrolik disk ise; aynı araba ve motosikletlerde ki gibi, hidrolik yağının balatalara yaptığı baskıyla, balataları diske yaklaştırarak durmayı sağlayan sistemdir.Disk fren sistemi kullanılacaksa, makbul olan hidrolik diskli sistemdir fakat maliyeti diğer fren sistemlerine göre oldukça yüksektir.

Peki hidrolik disk, hangi koşullarda gerekir? Bisikletinizi sürekli bol yağışlı bir şehirde sürüyorsanız, çamurda arazide binmeyi seviyorsanız, arazi yarışlarına katılmayı planlıyorsanız, o zaman hidrolik disk tercih sebebi olabilir. Tepe inişi, serbest sürüş, akrobasi, enduro gibi kategorilerin bisikletlerinde hidrolik disk genel olarak standart olarak sunulmaktadır.

Kaynak : bikehaber.com

ikarus, Mr.Devran, parmakizi ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    ellerine sağlık çok güzel olmuş tekrar tşkler

Haşim Okyay bunu beğendi.