Kuş gribi, Avian influenza, Tavuk vebası

Manta

Üye
Tepki
24
Tarım ve Köyişleri Bakanlığının karantina bölgesinde "hasta veya ölmüş hayvanlarla" temaslı olanlardan bu hayvanları yemleyen, sulayan, atıklarını ve barınaklarını temizleyenlerle, gerekli korunma tedbirlerini almadan hayvanların itlafında veya ölü hayvanların bertaraf edilmesinde görev alanlarda ve belirtilen tanım dışında bu hayvanlarla yakın temasta bulunanlarda başka hiçbir sebeple açıklanamayan:
38,5 °C’nin üzerinde ateş,
Boğaz ağrısı,
Kuru öksürük,
Yaygın kas ağrısı veya
Akut solunum sıkıntısı olması durumunda, kişi, Olası Kuş Gribi Vak’ası olarak değerlendirilmelidir.

Hastalığın bugün için insandan insana bulaşması söz konusu olmadığından, hastahanelerde standart enfeksiyon kontrol önlemleri dışında, olası vak’a tanısı alan hastalar için özel önlem almak gerekmemektedir.

Mevcut grip aşısı, insan kuş gribi için koruyucu özellik taşımamaktadır. Ancak, entegre kanatlı hayvan tesislerinde, kümeslerde çalışanların, mevsime bağlı gripten korunması ve bu sayede ayırıcı tanının kolaylaşması için, işletme sahibi tarafından temin edilecek grip aşısıyla aşılanmaları sağlanmalıdır.

* Tavuk çiftliklerinde çalışanlar eldiven, maske ve gözlük takmalı ve önlük giymelidirler.
* Eller sık sık sabun ve bol suyla iyice yıkanmalı; dezenfekte edilmelidir.
* Kanatlı etleri ve yumurtaları iyice pişirildikten sonra yenmeli, bütün aşamalarında veteriner hekim kontrolünün olduğu markalı ürünlerin tüketilmesi tercih edilmelidir.
* Hayvanlara ait dışkı, salya ve burun akıntılarına temas edilmemelidir.
* Ölen tavuklar yakılarak veya derince açılan çukurlara üzerlerine sönmemiş kireç dökülüp gömülmelidir.
* Özellikle avcılar ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile uğraşanlar korunma önlemlerinin alınmasında çok titiz olmalıdır.
* Hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat söz konusu olduğunda, kanatlı hayvan çiftliklerinden ve pazarlarından uzak durulmalıdır.

Bursa Sağlık Müdürlüğü'nün ve Sağlık Bakanlığı'nın sitelerinde daha ayrıntılı bilgileri bulmak mümkündür. Bu bilgileri de oradan aldım, özet çıkardım ve daha kolay anlaşılabilecek hale getirdim. Umarım faydalı olmuşumdur.

Scudo

Manta

Üye
Tepki
24
Türkiye'deki her şey gibi bu konu da yavaş yavaş popülerliğini yitiriyor. Haber bültenlerinde arka sıraya, gazetelerde iç sayfalara doğru kaydıkça insanlarımız da umursamaz oluyorlar. :mad: Ama hiçbir şeyin bittiği yok. Tüm dünyayı tehdit edebilecek bir salgın yaratma ihtimali olan bu virüsün özelliklerini ve korunma yöntemlerini bir kez daha okumanız için yeni mesaj yazarak listede üste çıkarıyorum. Umarım bundan kimse rahatsız olmaz. Sağlıklı günler diler, teşekkür ederim.